واکنش رئیس صداوسیما به کاهش مخاطبان تلویزیون

به گزارش مجله لیست پیوند، رئیس رسانه ملی در ضیافت افطاری با جمعی از هنرمندان بیان نمود که باید از خودمان بپرسیم چرا احساس علاقه ای که مخاطب به هنرمندان و آثارشان داشت، کاهش یافته است؟

واکنش رئیس صداوسیما به کاهش مخاطبان تلویزیون

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، پیمان جبلی رئیس صداوسیما در دیداری که با جمعی از هنرمندان در مرکز همایش های بین المللی سازمان صداوسیما برگزار گردید با ابراز خرسندی از میزبانی هنرمندان، آن را جلسه ای در خانواده صداوسیما خواند و گفت: همه ما، چه شما به عنوان هنرمند، چه ما به عنوان مسئولین صدا و سیما، باید از خودمان بپرسیم چرا احساس علاقه ای که مخاطب به هنرمندان و آثارشان داشت، کاهش یافته است؟ چرا بعضی آثاری که در گذشته با هزینه های کمتر ساخته می شد، ماندگارترند؟ همه مان مقصریم و نمی توانیم خودمان را تبرئه کنیم.

رئیس سازمان صداوسیما با پرسیدن این سئوال که در اصالت دادن به ذائقه مخاطب و مرجعیت و محتوای رسانه کدام را ارجح دانسته ایم، گفت: به عنوان یک مخاطب، همکار و فردی که 30 سال در رسانه کار نموده معتقدم ما توالی و ترتیب بین مرجعیت و مجذوب کنندهیت و محتوا را فراموش نموده ایم. دغدغه بعضی سازندگان، صرفاً درصد مخاطب بوده و درباره محتوا، دغدغه ای نداشته اند. اما می خواهم بر این نکته تاکید کنم که در دوران تازه، محتوا هم اولویت دارد. چه قدر توانسته ایم در یک شبانه روز، خوراک خوب به مخاطب بدهیم.

قصد ما اصلاح محتوا و فرآیند فراوری است و نه متوقف کردن آنها

وی تکرار آثار بدون محتوا را به دادن پی در پی آب شور دریا به فردی تشنه تشبیه کرد و گفت: متاسفانه بعضی ها این نگاه را توقف فراوریات تعبیر نموده اند و گفته اند جبلی دستور توقف ساخت سریال ها را داده است تا بین ما و شما که صاحب اصلی آنتن هستید، اختلاف بیاندازند. چنین چیزی نیست و من بارها با حضور در پشت صحنه سریال ها، بر این نکته تاکید نمودم که قصد ما اصلاح محتوا و فرآیند فراوری است و نه متوقف کردن آنها.

جبلی با اشاره به شعار تحول در دوران مدیریت تازه سازمان، اولویت این تحول را محتوا، رویکرد، فرآیند و در صورت لزوم، ساختار دانست و گفت: ما در کشوری هستیم که به اذعان جهانیان بر قله فرهنگ و هنر و تمدن است و همین باید محور فراوری محتوای سالم براساس داشته های هویتی باشد. پس از خودمان بپرسیم ما چقدر از این ظرفیت ها و نقاط اقتدارمان رادر قالب های مختلف، رسانه ای نموده ایم؟

جبلی، هنرمندان را صاحب واقعی آنتن خواند و گفت: در سازمان به روی شما باز است. من سال پیش به دوستان گفتم به همه شما اطلاع بدهند ما از الان برای سال آینده با همه شما کار داریم.

رئیس رسانه ملی تاکید نمود: فراوریات باید با پژوهش به جزئیات قصه و به فیلمنامه برسد و فشار آنتن نباید ما را از اهمیت فیلمنامه غافل کند. ما و شما باید به نقاط مشترک برسیم چون هیچکدام به تنهایی نمی توانیم این راه را طی کنیم.

جبلی از تهیه کنندگان خواست با کشف استعدادهای جوان، مومن و انقلابی، آنها را پای تجربیات پیشکسوتان بنشانند. وی ساخت کار پرهزینه را الزاماً علت موفقیت یک اثر ندانست و گفت: چه بسا کارهای ارزانی که به واسطه محتوا و قصه مناسب، تاثیر بیشتری می گذارند.

رئیس رسانه ملی با اشاره به ادبیات داستانی قوی کشور آن را پشتوانه ای قوی برای اقتباس دانست و گفت: با همین پشتوانه می توان استخوان بندی فیلمنامه ها را محکم کرد. وی خواستار شناسایی افتخارات و معرفی آنها به مخاطب در قالب های متنوع شد و گفت: در برهه ای که مردم ما با مشکلاتی معیشتی روبرو هستند، باید امید بدهیم.

ساخت شهرک سینمایی ویژه شهری، تجهیز و آماده سازی شهرک سینمایی غزالی

وی در انتها با ابراز امیدواری برای استمرار جلسات با هنرمندان، از ساخت شهرک سینمایی ویژه شهری، تجهیز و آماده سازی شهرک سینمایی غزالی و نظم و نسق نظام برآورد و پرداخت به برنامه سازان، اطلاع داد.

در ابتدای این نشست که وحید جلیلی قائم مقام رئیس سازمان در امور فرهنگی، شاه آبادی معاون سیما و رمضان نژاد رئیس مرکز سیما فیلم هم حضور داشتند، هنرمندان به بیان نکات خود پرداختند.

داوود میرباقری کارگردان، به اهمیت کار بر روی محتوا برای فراوری مجذوب کننده اشاره نمود و گفت: اگر استانداردهای فنی و محتوایی مان را با همان دقت اولیه ادامه می دادیم، فراوریاتمان درجه یک می شد.

محمدرضا شفیعی تهیه کننده، خواستار شفافیت در مدیریت و تصمیم گیری های سازمان برای رهایی برنامه سازان از سردرگمی شد.

مهدی فرجی تهیه کننده، از محاسن بومی کردن تلویزیون مانند ساخت مرکز، نون خ و نجلا گفت و خواستار ساماندهی دستمزد بازیگران شد.

مسعود ده نمکی تهیه کننده و کارگردان، با اشاره به حجم بالای فراوریات سریالی که حدوداً برابر با 1080 فیلم سینمایی در سال است، خواستار ایجاد نظام جزا و پاداش و حقوق معنوی سازنده شد.

هادی مقدم دوست کارگردان، به اهمیت اقتباس اشاره نمود و محسن علی اکبری تهیه کننده، از محاسن همکاری های بین المللی گفت. بعلاوه مرجان اشرفی زاده کارگردان، خواستار خوانش درست متن ها در سازمان و دفاع از حقوق معنوی کارگردان شد و سیروس مقدم نیز از سازمان خواست حواسش به هنرمندان و ویژندهایی مانند مرکز باشد.

هادی حجازی فر کارگردان، نیز با انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری، بعضی دلسوزی های بی مورد را باعث حذف مجذوب کنندهیت ها دانست. جواد شمقدری کارگردان، از اهمیت ساخت شهرک انقلاب و فراوری و پژوهش در این زمینه گفت. احمد میرعلایی تهیه کننده به بازمهندسی آثار مناسبتی برای تاثیر بیشتر اشاره نمود.

محمدرضا شفاه تهیه کننده، گفت: امیدوارم فشارها، شما را از راستا جذب منطقی استعدادهای جوانان خارج نکند.

ابوالفضل صفری تهیه کننده، خواستار ایجاد نظم نرخ برنامه سازی و سریال سازی با توجه به وجود اسپانسرها شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1442

به "واکنش رئیس صداوسیما به کاهش مخاطبان تلویزیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رئیس صداوسیما به کاهش مخاطبان تلویزیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید