نود بیت کوین چیست و انواع آن کدام است؟

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرگزاری خبرنگاران- تعریف نود ( Node ) بسته به اینکه کجا استفاده گردد متفاوت است. زمانیکه صحبت از شبکه های رایانه ای و مخابراتی است، نودها می توانند به مثابه شبکه توزیع مجدد یا حتی نقطه انتها ارتباطات عمل نمایند. معمولا نود شامل دستگاهی است که شبکه آن به شکل فیزیکی وجود دارد اما در بعضی موارد نودها به صورت مجازی مورد استفاده قرار می گیرند.

نود بیت کوین چیست و انواع آن کدام است؟

نود شبکه جایی است که می توان در آن پیامی را ایجاد، دریافت یا ارسال کرد. در این مطلب به انواع نود بیت کوین خواهیم پرداخت: فول نود (Full node)، سوپر نود (Super Node)، نود استخراج نماینده (Miner Node) و کاربران SPV.

نود بیت کوین

بر مبنایِ ساختار بلاک چین که به شکل سیستم های توزیع شده طراحی شده است، شبکه نودهای کامپیوتری این امکان را برای بیت کوین فراهم می سازند که به صورت ارز دیجیتال غیر متمرکز و همتا به همتا ( P2P ) مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب دیگر نیازی به یک واسطه برای اتصال میان دو کاربر جهت معامله کردن وجود ندارد حتی اگر فاصله میان آن ها بسیار دور باشد.

بنابراین نودهای بلاک چین وظیفه دارند که نقش پل ارتباطی را ایفا نمایند هرچند هر یک از این نودها وظایف متفاوتی را بر عهده دارند. هر کامپیوتر یا دستگاهی که به رابط بیت کوین متصل گردد می تواند یک نود باشد، بدین معنا که آن ها به نوعی با یکدیگر ارتباط برقرار نموده اند. این نودها به وسیله پروتکل همتا به همتا ( P2P ) قادرند که اطلاعاتِ تراکنش ها و بلاک ها را در میان شبکه توزیع شده کامپیوترها منتقل نمایند. با این حال، هر نود عملکرد مخصوص به خود را داراست، پس نودهای بیت کوینی متفاوتی وجود دارد.

فول نود ( FULL NODE )

فول نودها همان هایی هستند که پشتیبانی و امنیت شبکه بیت کوین را تأمین می نمایند و برای شبکه ضروری هستند. همچنین این نودها ممکن است به عنوان نودهای اعتبار سنج ( Validating Nodes ) شناخته شوند زیرا در فرایند تأیید تراکنش ها و بلاک ها بر خلاف قوانین اجماع سیستم فعالیت می نمایند . بدین ترتیب، فول نودها قادرند تراکنش ها و بلاک های جدید را به بلاک چین منتقل نمایند.

غالبا هر فول نود بیت کوین یک کپی از بلاک چین بیت کوین با هر بلاک و تراکنش است اما این شرط لازم برای یک فول نود نیست. (ممکن است از یک نسخه پایین تر بلاک چین به جای آن استفاده گردد.)

یک فول نودِ بیت کوین را می توان به وسیله پیاده سازی نرم افزارهای مختلف ایجاد کرد، که محبوب ترین آن Bitcoin Core است. موارد زیر شرایط لازم برای پیاده سازی یک فول نودِ Bitcoin Core است:

  • دسکتاپ یا لپ تاپ با نسخه اخیر Windows ، Mac OS X یا Linux
  • 200 گیگابایت فضای خالی disk.
  • 2 گیگابایت حافظه ( RAM )
  • اتصال اینترنت پرسرعت با سرعت بارگذاری حداقل 50 کیلوبایت بر ثانیه .
  • اتصال با سرعت بالا و بدون محدودیت جهت بارگذاری و دانلود.
  • فول نودهایِ آنلاین ممکن است نیازمند سرعتِ به میزان 200 گیگابایت در ماه جهت بارگذاری باشند و برای دانلود نود بیت کوین به سرعت حدود 20 گیگابایت در ماه نیازمند باشند. همچنین برای آغاز اولین فول نود، 200 گیگابایت جهت دانلود نیازمند هستید.

-فول نود شما باید حداقل 6 ساعت در روز کار کند حتی بهتر است هر 7 روز هفته و 24 ساعته (24/7) به طور پیوسته کار کند.

بسیاری از سازمان ها و کاربران، فول نودهایِ بیت کوین را به عنوان راهی برای یاری به اکوسیستم بیت کوین اجرا می نمایند . از سال 2018 ، تقریباً 9700 نود عمومی در شبکه Bitcoin وجود دارد . توجه داشته باشید که این عدد فقط شامل نودهای عمومی است که به listening node بیت کوین که قابل مشاهده و دسترسی هستند، اشاره دارد.

در کنار نودهای عمومی، نودهای بسیار دیگری وجود دارند که پنهان هستند و قابل مشاهده نیستند به این نودها غیر Listening می گویند.

Listening node یا سوپر نود

Listening node یا سوپر نود، یک فول نود است که به شکل عمومی قابل رویت است. این نودها وظیف تأمین اطلاعات و برقراری ارتباط با هر نود دیگری را دارند که خواستارِ برقراریِ ارتباط با آن را دارد. از این روی، سوپر نود ( super node ) اساسا یک نقطه توزیع مجدد است که می تواند هم به عنوان تأمین داده هایِ منبع و هم به عنوان یک پل ارتباطی عمل کند. یک سوپر نود مطمئن معمولاً هر روز هفته و روزی 24 ساعت کار می نماید که چندین اتصال برقرار شده دارد، تاریخچه بلاکچین و داده های تراکنش ها را به چندین نود در سراسر دنیا منتقل می نماید . به همین دلیل، یک سوپر نود نسبت به یک فول نود به قدرت محاسباتیِ بالاتر و سرعت بالاتر جهت اتصال به اینترنت نیازمند است.

نودهای استخراج نماینده ( Miners Node )

یکی دیگر از انواع نود بیت کوین، نود استخراج نماینده است. برای اینکه بتوانید درسیتمِ رقابتی فعلی، بیت کوین استخراج کنید، باید در سخت افزارها و برنامه های تخصصی استخراج سرمایه گذاری کنید . این برنامه های استخراج (نرم افزار) ارتباط مستقیمی با Bitcoin Core ندارند و به طور موازی برای آزمایش و استخراج بلاک های Bitcoin اجرا می شوند . یک ماینر می تواند به تنهایی کار کند یا اینکه به شکل گروهی که در این صورت به استخر متصل می گردد.

زمانیکه فول نودهایِ ماینرهایی که به تنهایی کار می نمایند یک نسخه کپی از بلاک چین خود را ایجاد کردند، استخر ماینرها با یکدیگر کار می نمایند که هر یک از آن ها در منابع محاسباتی خودش ( hashrate ) سهیم است. در استخر تنها مدیر استخر ضروری است که یک فول نود را اجرا کند که می تواند به عنوان فول نود استخر ماینر نامیده گردد.

Lightweight کاربران SPV

کاربران SPV (ساده سازی تایید پرداخت - Simplified Payment Verification) کاربرانی هستند که از شبکه بیت کوین استفاده می نمایند اما به عنوان یک نود کامل عمل نمی نمایند. بدین ترتیب، کاربران SPV در امنیت شبکه سهیم نمی شوند زیرا یک نسخه کپی از بلاک چین را ندارند و در مراحل تأیید و اعتبارسنجی تراکنش ها شرکت نمی نمایند.

به طور خلاصه، SPV روشی است که به وسیله آن مشخص می گردد که کدام تراکنش در یک بلاک قرار گرفته است بدون آنکه نیازی باشد تمام داده بلاک را دانلود کرد. بنابراین SPV متکی بر اطلاعات فراهم شده توسط دیگر فول نودها می باشد. lighteight مورد استفاده بسیاری از کیف پول های ارز دیجیتال می باشد.

نکته مهم این است که بدانیم اجرای یک فول نود مانند اجرای یک فول نود ماینینگ نیست. درحالیکه ماینرها نیازمند سخت افزار و نرم افزارهای گران قیمت هستند، هر فردی قادر است که یک فول نود اعتبار سنج کامل را اجرا نمایند.

قبل از کوشش برای استخراج یک بلاک، یک ماینر باید تراکنش های معلق را که قبلاً توسط نودهای کامل معتبر پذیرفته شده بودند، جمع کند . سپس ماینر یک بلاک داوطلب ایجاد نموده است (همراه با گروهی از تراکنش ها) و کوشش می نماید تا آن بلاک را استخراج کند. اگر ماینر پیروز به یافتن راه چاره معتبر برای بلاک داوطلب خود گردد، آن را در شبکه گسترش می دهد تا سایر فول نودها بتوانند اعتبار بلاک را تأیید نمایند . بنابراین، قوانین اجماع توسط شبکه توزیع شده نودهای اعتبارسنج، مشخص و ایمن می شوند و نه توسط ماینرها .

نود بیت کوین به وسیله پروتکل P2P یا بعبارت بهتر همتا به همتا با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند و با این کار یکپارچگی سیستم را تضمین می نمایند. نودی که رفتار نادرست داشته باشد یا سعی در انتشار اطلاعات نادرست داشته باشد، به سرعت توسط نودهای صحیح تشخیص داده می گردد و از شبکه جدا می گردد .

علیرغم این که اجرای یک نود اعتبار سنج پاداش اقتصادی ندارد، این کار بسیار توصیه می گردد زیرا اعتماد ، امنیت و حریم خصوصی کاربران را فراهم می سازد فول نودها کاربران را مطمئن می سازند که تمام قوانین به خوبی اجرا می شوند . آن بلاک چین را از حملات و کلاهبرداری ها ایمن می سازند (کلاهبرداری هایی مانند دوباره خرج کردن). علاوه بر این نودها نیازی ندارند که به افراد اعتماد نمایند و به کاربران این امکان را می دهند تا به طور کامل به سرمایه خود دسترسی داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانید به سایت https://o.zone مراجعه کنید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1035

به "نود بیت کوین چیست و انواع آن کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نود بیت کوین چیست و انواع آن کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید