موارد استفاده و عوارض آلموتریپتان

به گزارش مجله لیست پیوند، آلموتریپتان دارویی برای درمان سردرد است که باعث تنگ شدن عروق مغز و کاهش رسیدن موادی به مغز می شود که باعث سردرد، تهوع، حساسیت به نور و صدا و دیگر علائم میگرن می شوند.

موارد استفاده و عوارض آلموتریپتان

آلموتریپتان چیست؟

آلموتریپتان یک داروی مورد استفاده برای سردرد است که باعث تنگ شدن عروق اطراف مغز می شود. آلموتریپتان همچنین موادی را که در بدن منجر به سردرد، تهوع و استفراغ، حساسیت به نور و صدا و علایم دیگر میگرن می شوند، کاهش می دهد.

آلموتریپتان به منظور درمان سردرد های میگرنی در بزرگسالان و نوجوانان بالای 12 سال به کار می رود. آلموتریپتان فقط در درمان سردردهایی که از قبل آغاز شده اند، کاربرد دارد. این دارو در پیش گیری و کاهش تعداد حملات نقشی ندارد.

آلموتریپتان نباید برای درمان سردرد های تنشی، سردردی که سبب فلجی موقت یک طرفه در بدن می شود، یا هر سردرد دیگری که با سردرد میگرنی معمول شما متفاوت باشد، استفاده شود. این دارو را فقط در صورتی که پزشک سردرد میگرن را برای شما تشخیص داده است، مصرف کنید.

آلموتریپتان می تواند برای منظور هایی غیر از موارد لیست شده در این راهنمای دارویی نیز استفاده شود.

اطلاعات مهم در مورد آلموتریپتاناگر دچار افزایش فشار خون کنترل نشده، مسائل قلبی، حمله قلبی در گذشته، یا مسائل گردش خونی که باعث کاهش خونرسانی به بدن شود، هستید، نباید از آلموتریپتان استفاده کنید.

از آلموتریپتان به مدت 24 ساعت قبل و بعد از مصرف داروی دیگری برای میگرن، استفاده نکنید.

در صورتی که دچار فشار یا درد در قفسه سینه، دردی که به شانه یا فک تان منتشر شود، تهوع و استفراغ، تب و تعریق، احساس شدید سبکی در سر، شُدید، مصرف آلموتریپتان را قطع کرده و از اورژانس کمک بگیرید.

پیش از مصرف آلموتریپتاناگر نسبت به آلموتریپتان حساسیت دارید یا دچار موارد زیر هستید، نباید از آلموتریپتان استفاده کنید:

افزایش فشار خون شدید یا کنترل نشده

مسائل قلبی در گذشته یا حال

سابقه بیماری عروق کرونری، آنژین (دردقفسه سینه)، حمله قلبی، یا حمله خفیف

اختلالات عروقی یا مشکل در گردش خون که باعث کاهش خونرسانی به بدن شود

سردردی که با سردرد میگرنی معمول شما متفاوت هست

جهت اطمینان از اینکه آلموتریپتان برای شما خطری ندارد، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید :

حساسیت به سولفانامید ها

بیماری کلیوی

بیماری کبدی

فشار خون بالا، اختلال در ریتم ضربان قلب

عوامل خطر مربوط به بیماری عروق کرونری (مانند دیابت، یائسگی، دخانیات، داشتن اضافه وزن، فشار خون بالا یا کلسترول بالا، سابقه بیماری قلبی در خانواده، سن بالای 40 سال و مرد بودن)

تعیین نشده است که آلموتریپتان بر جنین تاثیر دارد یا نه. در زمان مصرف این دارو اگر باردار بودید یا برنامه ای برای اینکار داشتید، پزشک خود را مطلع سازید.

هنوز تعیین نیست که آیا آلموتریپتان وارد شیر مادر می شود و یا بر نوزاد تحت مراقبت آسیب می رساند یا نه. اگر فرزند شیرخوار دارید به پزشک خود این مسئله را بگویید.

این دارو را در افراد زیر 12 سال استفاده نکنید.

نحوه مصرف آلموتریپتانممکن است پزشک شما بخواهد اولین دوز این دارو را در بیمارستان یا کلینیک مجهز مصرف کنید تا در صورت بروز عوارض دارو بلافاصله اقدامات درمانی انجام شود.

دارو را با توجه به دستورات پزشک تان مصرف کنید. دارو را بیشتر یا کمتر و یا طولانی تر از آنچه توصیه شده مصرف نکنید.

در صورت بروز علایم میگرن، هرچه سریعتر از آلموتریپتان استفاده کنید.

پس از مصرف قرص: اگر سردرد شما بهبود یافت و سپس دوباره بازگشت ، پس از دو ساعت یک قرص دیگر مصرف کنید. در یک 24 ساعت بیشتر از 2 قرص آلموتریپتان را مصرف نکنید. اگر علایم بهبود نیافتند، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر با مصرف اولین قرص علایم تان هیچ تغییری نکرد، قبل از مصرف قرص بعدی با پزشک خود تماس بگیرید.

هرگز بیشتر از دوز تجویز شده از طریق پزشک مصرف نکنید. استفاده بیش از حد از داروهای ضد میگرن باعث بدتر شدن میگرن می شوند.

اگر بیشتر از 4 بار سردرد در یک ماه (30 روز) داشتید با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که حس کردید دارو در درمان میگرن بی تاثیر است ، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر آلموتریپتان را به مدت طولانی مصرف می کنید، عملکرد قلب شما باید با استفاده از الکتروکاردیوگرافی یا ECG (نوار قلب) بررسی شود. این کار به پزشک شما در تشخیص ایمن بودن آلموتریپتان برای شما کمک می کند.

در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور نگهداری شود.

از آنجایی که آلموتریپتان در صورت نیاز مصرف می شود، برنامه روزانه تعیینی برای مصرف آن در نظر گرفته نمی شود. اگر علایم شما با مصرف این دارو بهبود نیافت ، با پزشک خود تماس بگیرید.

موارد منع مصرف آلموتریپتاناز آلموتریپتان به مدت 24 ساعت قبل و 24 ساعت بعد از مصرف داروی دیگری برای میگرن، استفاده نکنید. دارو های میگرن شامل :

دارو های مشابه آلموتریپتان - التریپتان، فروواتریپتان، ناراتریپتان، ریزاتریپتان، سوماتریپتان، زولمیتریپتان و سایر داروها؛ یا

داروهای ارگوت (ارگوتامین) - دی هیدرو ارگوتامین، ارگوتامین، ارگوناوین، متیل ارگوناوین.

آلموتریپتان ممکن است بر افکار و واکنش های شما تاثیر بگذارد. اگر رانندگی می کنید یا کاری را انجام میدهدی که نیازمند تمرکز شماست، مراقب باشید. 1

عوارض جانبی آلموتریپتاناگر علائم حساسیت به دارو را دارید با مرکز اورژانس تماس بگیرید: کهیر، تنگی نفس، تورم صورت، لب، زبان، گلو.

اگر علائم زیر را داشتید مصرف دارو را متوقف کنید و فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

بی حسی و مور مور شدن، رنگ پریدگی و ظاهر آبی رنگ انگشتان دست یا پا

مسائل گردش خونی: احساس ضعف و سنگینی در پاها، درد سوزشی در پا ها، گرفتگی پاها، درد باسن، بی حسی و مور مور شدن پاها

سطح بالا سرتونین در بدن: بی قراری، توهم، تب، افزایش ضربان قلب، تهوع، استفراغ، اسهال، عدم هماهنگی و از هوش رفتن

مسائل معده و روده: درد شدید شکم (مخصوصا بعد از غذا)، تب، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، مدفوع تیره

عوارض جانبی رایج این دارو عبارتند از:

خشکی دهان

تهوع، استفراغ

بی حسی، مور مور شدن، احساس سوزش

سرگیجه، خواب آلودگی

سردرد خفیف غیر میگرنی 2

تداخل دارویی آلموتریپتانتداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

اگر شما داروهای دیگری که باعث افزایش سروتونین می شوند را مصرف کنید، خطر ابتلا به سندرم یا سمیت سروتونین افزایش می یابد. نمونه هایی از این داروها عبارت اند از: MDMA یا اکستازی (ecstasy)، مخمر سنت جان (St. Johns wort)، داروهای ضد افسردگی خاصی (از جمله SSRI ها مانند فلوکستین (fluoxetine) / پاروکستین، SNRI ها مانند دولوکستین (duloxetine) / ونلافاکسین (venlafaxine)).

اگر شما در حال مصرف هرگونه داروی ارگوتامین (مانند دی هیدرو ارگوتامین) یا داروهای تریپتان دیگری مانند زولمی تریپتان (zolmitriptan) و ریزاتریپتان (rizatriptan) هستید، باید دوز مصرفی داروی آلموتریپتان را زیر نظر پزشک کنترل کنید و دوز زیادی از این دارو را مصرف نکنید، زیرا عوارض جانبی جدی در پی دارد. 3

پی نوشت:

1.www.darooy.ir

2.www.cafepezeshki.ir

3.www.drsosha.com

منبع: راسخون
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1256

به "موارد استفاده و عوارض آلموتریپتان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موارد استفاده و عوارض آلموتریپتان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید