ماساژ نوزاد با بهره گیری از اصول مراقبت های ویژه نوزادان

به گزارش مجله لیست پیوند، ماساژ نوزاد با بهره مندی از اصول مراقبت های ویژه نوزاد، روش مناسبی برای بخشیدن آرامش به نوزاد است. البته مادران نباید فراموش کنند که مراقبت از سلامت خودشان بخش مهمی از مراقبت از نوزاد به حساب می آید، پس مادران ضمن رسیدگی به امور نوزاد خود باید مراقب سلامت و تقویت تولید شیر خود نیز باشند.

ماساژ نوزاد با بهره گیری از اصول مراقبت های ویژه نوزادان

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - یافته های تحقیقات، به شواهد مهمی درباره محاسن ماساژ نوزادان دلالت دارند. برای مثال تعدادی از محاسن ماساژ نوزاد شامل تسهیل افزایش وزن در موارد تولد زودهنگام نوزاد، کاهش هورمون های استرس زا، افزایش تون عضلانی، بهبود الگو های خواب و بیداری و تقویت اثر متقابل بین والدین و نوزاد می شود. در ادامه با بهترین تکنیک های ماساژ نوزاد آشنا می شوید.

هرچند شاید ترجیح دهید که اعمال فشار را از روی پیراهن انجام دهید، اما بهتر است عمل ماساژ را روی بدن برهنه نوزاد خود انجام دهید. همیشه به یاد داشته باشید که قبل از شروع دست هایتان را بشوئید یا آن را طبق یکی از روش های بهداشتی تمیز کنید. همچنین قبل از لمس بدن نوزاد از گرم بودن دست هایتان اطمینان حاصل کنید.

در صورتی که مایل به استفاده از روغن های ماساژ هستید، می توانید از روغن های بی بو و دارای درجه غذایی استفاده کنید. برای مثال روغن نارگیل ارگانیک یا روغن گلرنگ ارگانیک نمونه های مناسبی هستند. قبل از شروع کار به نوزاد خود بگویید که مامان (یا بابا) می خواهد خیلی آرام و باکلاس تو را ماساژ بدهد!

تکنیک های ماساژ نوزاد

  • تکنیک اول - ماساژ ستون فقرات نوزاد: نوزاد را در حالت خوابیده (روی شکم) یا نیمه نشسته قرار دهید. کار را از قسمت پایین گردن شروع کنید، کف دست های خود را محکم، اما به آرامی بر روی ستون فقرات نوزاد حرکت دهید.
  • تکنیک دوم - ماساژ دورانی ماهیچه های پشت نوزاد: نوزاد در حالت خوابیده (روی شکم) یا نیمه نشسته قرار دهید. با استفاده از انگشت وسط خود دایره های محکم، اما آرامی را روی طرفین ستون فقرات نوزاد ایجاد کنید.
  • تکنیک سوم - ماساژ اعضای بدن: دست خود را کمانه کرده و لمس و نوازش اعضای بدن نوزاد خود را شروع کنید.
  • تکنیک چهارم - ماساژ پا: کار خود را از قسمت زیرین پا شروع کنید. انگشتان شست خود را به آرامی روی روی قسمت زیرین پا قرار داده و آن را به سمت انگشتان پای نوزاد حرکت دهید.
  • تکنیک پنجم: ماساژ ماهیچه های فک: اگر نوزاد شما از طریق دهانش تغذیه می شود، امتداد ماهیچه فک او را نوازش دهید. به این ترتیب می توانید فشار وارد شده در اثر مکیدن سینه های مادر را خارج کنید.
  • تکنیک ششم - ماساژ میان ابروها: وارد کردن فشار به قسمت میان ابرو ها تأثیری آرامش بخش بر روی نوزاد دارد. انگشت خود را به آرامی (اما محکم) روی ناحیه میان ابرو های نوزاد قرار دهید و آن را به سمت پیشانی حرکت دهید. همزمان می توانید از دست دیگر خود نیز استفاده کرده و آن را به سمت بینی نوزاد حرکت دهید.

موارد فوق تنها چند تکنیک ماساژ هستند. البته از قلم نیاندازید که قبل از اعمال هرگونه ماساژ نوزاد با پرستار یا پزشک مشورت کنید.

کارت های سیاه و سفید

نوزادان عاشق رنگ های ابتدایی از قبیل مشکی، سفید و قرمز هستند. از آنجایی که آن ها نمی توانند به خوبی ببینند، عکس های برجسته ای که رنگ های متناقضی داشته باشند موجب تحریک توسعه حس بینایی نوزادان می شوند. این تصاویر برای افزایش قدرت بینایی نوزاد و همچنین سرگرم کردن او حین ماساژ دادن بسیار مناسب هستند.

بیشتر بدانید: آموزش کامل ماساژ نوزاد به صورت اصولی

امیدواریم که این راهنمایی ماساژ نوزاد برای شما مفید واقع شده باشد. در صورتی که نظر یا تجربه ای در این خصوص دارید، آن را در قسمت ارسال نظر با ما و دیگر افرادی که نیازمند راهنمایی های شما هستند، در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 868

به "ماساژ نوزاد با بهره گیری از اصول مراقبت های ویژه نوزادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماساژ نوزاد با بهره گیری از اصول مراقبت های ویژه نوزادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید