علائم وجود لخته خون در بدن

به گزارش مجله لیست پیوند، اما در برخی از موارد نیز درد تنها علامت موجود است. متاسفانه، دردی که به خاطر ایجاد لخته خون در بدن به وجود می اید با درد گرفتگی عضلات یا فشار اشتباه گرفته می شود.

علائم وجود لخته خون در بدن
بیشتر اوقات، لخته های خون چیز خوبی هستند. زمانی که دچار آسیب دیدگی می شوید خون شما باید به شکل جامد در بیاید و کنار همدیگر قرار گیرد تا بتواند از بروز خونریزی های بیشتر و از دست رفتن خون جلوگیری نماید.

اما برخی از مواقع نیز وجود لخته خون می تواند آسیب جبران ناپذیری به سلامت بدن وارد کند. زمانی که چنین لخته هایی در رگ های نزدیکی عضلات تشکیل می شوند موضوع بدتر می گردد. زمانی که لخته خون در قسمت های عمیق تر تشکیل می گردد می تواند دردناک تر و خطرناک تر باشد. این نوع لخته شدن را ترومبوز ورید عمقی(DVT) می نامند. DVT ها همچون وسایل انسداد جاده در بزرگراه خونی شما عمل می نمایند. این موارد می توانند ترافیکی را در گردش خون شما ایجاد نمایند و از جریان خون به قسمت های دیگر بدن جلوگیری نمایند. موضوع زمانی بدتر می گردد که DVT ها از موقعیت اصلی و ابتدایی خود جدا شوند و به سایر قسمت های بدن همچون ریه حمل گردند. در چنین شرایطی لخته های خونی به آمبولی ریوی (PE) تبدیل می شوند. آمبولی ریوی لخته ای است که از رسیدن اکسیژن به اندام های حیاتی جلوگیری می کند و اجازه خونرسانی به آن ها را نمی دهد.

این موضوع می تواند به ریه و سایر اندام های بدن اسیب وارد کند.برخی از افراد نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به DVT هستند. به همین دلیل باید فاکتورهای خطر آن را بشناسید ودر مورد نشانه های هشدار دهنده اطلاعاتی داشته باشید. شناسایی سریع نشانه ها بسیار مهم است زیرا اغلب اوقات نادیده گرفته می گردد. در چنین مواردی درمان باید به سرعت انجام گردد.

تورم در یک اندام

پا یا بازوی پف کرده یکی از نشانه های رایج DVT است. لخته های خونی ممکن است جریان خون را در پاها و بازوها مسدود نماید. در چنین شرایطی خون پشت لخته باقی می ماند و تورمی در آن ناحیه ایجاد می گردد. زمانی که مدت زمان طولانی بی حرکت بوده اید یا پرواز طولانی داشته اید نیز ممکن است پاهای شما ورم کند. اما اگر به وجود لخته خون مشکوک شدید، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

درد در بازو یا پا

معمولا درد در DVT به همراه نشانه های دیگری همچون تورم و قرمزی ایجاد می گردد اما در برخی از موارد نیز درد تنها علامت موجود است. متاسفانه، دردی که به خاطر ایجاد لخته خون در بدن به وجود می اید با درد گرفتگی عضلات یا فشار اشتباه گرفته می گردد. به همین دلیل چنین مسئله ای اغلب تشخیص داده نمی گردد. دردهای حاصل از DVT به هنگام پیاده روی یا بالا بردن پا بدتر می گردد.

رگه های قرمز بر روی پوست

با اینکه کبودی نوعی لخته خون محسوب می گردد اما چیزی نیست که شما را زیاد نگران کند. در این مورد معمولا تغییر رنگ اندکی در پوست ایجاد می گردد. به خاطر داشته باشید که در DVT رگه های خونی قرمز رنگی در امتداد رگ های خونی ایجاد می گردد. همین امر موجب می گردد بازو یا پای شما گرم تر به نظر برسد.

درد قفسه سینه

درد در قفسه سینه نیز می تواند نشان دهنده حمله قلبی باشد اما در برخی از موارد چنین دردهایی نشان دهنده آمبولی ریوی یا همان PE هستند. متاسفانه PE و حمله قلبی نشانه های مشابهی دارند. با اینحال درد در PE تیزتر و بیشتر است و به هنگام نفس عمیق درد بیشتری ایجاد می گردد. دردی که از حمله قلبی ایجاد می گردد از قسمت های بالایی بدن همچون شانه، فک یا گردن آغاز می گردد.شاید بتوان گفت بزرگترین سرنخ در تنفس شما نهفته است. درد ناشی از PE با نفس عمیق کشیدن بدتر می گردد. در هر دو مورد باید بلافاصله به اورژانس خبر داده گردد.

تنگی نفس یا افزایش ضربان قلب

لخته خون در ریه باعث کند شدن جریان اکسیژن می گردد. زمانی که اکسیژن کمتر گردد، ضربان قلب بالاتر می رود تا بتواند کمبود موجود را جبران نماید. زمانی که نفس عمیق می کشید ممکن است احساس خوبی نداشته باشید. همچنین ممکن است احساس ضعف کنید. در چنین شرایطی به سرعت در پی کمک باشید به خصوص اگر این نشانه ها به سرعت بروز کرده است.

سرفه های غیر قابل توضیح

وجود سرفه های بدون دلیل، تنگی نفس، ضربان قلب بالا یا درد در قفسه سینه نشان دهنده PE است. سرفه ممکن است خشک باشد اما در برخی از موارد سرفه به همراه مخاط یا خون خواهد بود. اگر در این مورد شک داشتید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1234

به "علائم وجود لخته خون در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم وجود لخته خون در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید