عایق کاری ساختمان و انواع آن

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران: امروزه یکی از مهم ترین و هوشمندانه ترین کار هایی که در ساختمان ها انجام می گردد عایق کاری ساختمانی است. این روش می تواند در صرفه جویی و همین طور کاهش اتلاف انرژی در ساختمان ها یاری بسیاری کند. به طور کلی باید بگوییم که عایق ها می توانند از نظر فرم، جنس و همین طور عملکرد خود با هم تفاوت داشته باشند و بر اساس همین معیار ها به دسته های متفاوتی تقسیم بندی شوند. به همین دلیل هم هست که به طور کلی می توان گفت که عایق ها به انواع صوتی، حرارتی و همین طور رطوبتی تقسیم می شوند. در این مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با عایق کاری ساختمان بیشتر برایتان بگوییم.

عایق کاری ساختمان و انواع آن

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

عایق کاری ساختمان چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که هر آن چیزی که از عبور جرم و انرژی مانع شود عایق نامیده می شود. عایق ها به صورت پوشش هایی بر روی سقف، کف و همین طور دیوار ها نصب می شوند. معمولاً عایق ها با توجه به انواع خود می توانند استفاده های متفاوتی داشته باشند. برای مثال عایق های رطوبتی می توانند از ورود و خروج آب و همین طور رطوبت جلوگیری نمایند. این در حالی است که عایق های صوتی می توانند در کنترل صدا و همین طور کاهش آلودگی صوتی در ساختمان ها مؤثر باشند.

اگر بخواهیم به طور تعیین به دلایل استفاده از عایق کاری ساختمان بپردازیم می توانیم آن ها را در این موارد خلاصه کنیم:

 • کاهش میزان اتلاف انرژی
 • کاهش آلودگی های صوتی
 • محافظت از ساختمان در برابر آتش سوزی
 • افزایش دوام و ماندگاری سازه
 • ایجاد آسایش گرمایشی و سرمایشی برای ساکنین ساختمان

انواع عایق کاری ساختمانی

به طور کلی باید بگوییم که عایق های ساختمانی در دسته بندی های متفاوتی قابل تقسیم هستند. برای مثال انواع عایق های ساختمانی از نظر عملکرد شامل عایق صوتی، عایق حرارتی و هم چنین عایق رطوبتی می شوند. اما اگر بخواهیم عایق کاری ساختمان را از نظر جنس تقسیم بندی کنیم باید به عایق پلیمری با مواد مصنوعی و همین طور عایق معدنی با مواد طبیعی اشاره کنیم.

عایق صوتی

عایق صوتی در واقع نوعی از عایق کاری ساختمانی است که به صورت لایه ای است که می تواند در جلوگیری از نفوذ صدا و همین طور رد و بدن شدن آن در محیط کاربرد داشته باشد. معمولاً از این نوع عایق در فضا هایی همچون خانه ها، سینماها، سالن های کنفرانس و... استفاده می شود. عایق های صوتی، خود به چند دسته متفاوت قابل تقسیم بندی هستند:

 • عایق صوتی آکوستیک

این نوع از عایق های صوتی به صورت فوم آکوستیک موجود هستند و در واقع وظیفه جذب صوت، کاهش ارتعاش صدا و همین طور از بین بردن آلودگی صوتی را بر عهده دارند. معمولاً از این نوع عایق صوتی در صنعت ساختمان، تکنولوژی و همین طور موسیقی استفاده می شود. از مزایای عایق صوتی آکوستیک می توان به سهولت در نصب، قیمت پایین و همین طور تنوع بالای آن اشاره نمود.

 • عایق صوتی فایبرگلاس و مواد معدنی

این نوع از عایق صوتی رایج ترین نوع عایق در دوران مدرن است. عایق صوتی فایبرگلاس به صورت رولی بوده و از مجموع خرده الیاف های شیشه، سنگ و... ساخته می شود. از مزایای این نوع عایق صوتی نیز می توان به غیر قابل اشتعال بودن، مقاومت در برابر انگل و همین طور سازگاری با محیط زیست اشاره نمود.

 • عایق صوتی پانل گچی

این نوع از عایق صوتی معمولاً به صورت روکار استفاده می شود و تنها با پوششی مثل رنگ و یا کاغذ قابل استفاده خواهد بود. در این روش از عایق کاری ساختمان لایه های بیشتری از گچ بر روی بلوک های دیوار و یا سقف قرار می گیرد. مزایا این نوع از عایق کاری ساختمان نیز شامل نصب آسان، مقاومت در برابر آتش، دوام بالا و همین طور مالی بودن آن می شوند.

 • عایق صوتی ویسکوالاستیک

ویسکوالاستیک در واقع عایقی است که می تواند باعث تبدیل انرژی مکانیکی ناشی از ارتعاش های صوتی به گرما شود. معمولاً از این نوع عایق صوتی در کف، دیوار و... استفاده می شوند.

عایق حرارتی

این نوع از عایق کاری ساختمان در واقع مانع از انتقال حرارت از یک محیط به محیطی دیگر خواهد شد. به طور کلی می توان گفت که گرما همواره از محیطی گرم به محیطی سرد انتقال می یابد. به همین دلیل هم عایق حرارتی می توانند از رد و بدن شدن این حرارت جلوگیری نمایند. عایق های حرارتی را می توان به عنوان بهترین و مهم ترین عامل برای کنترل مصرف انرژی در ساختمان ها شناخت. عایق های حرارتی را نیز می توان در چند دسته تقسیم بندی کرد:

 • عایق حرارتی پشم شیشه یا فایبرگلاس

فایبرگلاس را می توان به عنوان رایج ترین نوع عایق در سطح دنیا معرفی کرد که هم می تواند در عایق صوتی مورداستفاده قرار بگیرد و هم در عایق حرارتی. از مزایای عایق حرارتی فایبرگلاس می توان به قیمت مناسب، سبک بودن آن، نصب آسان و همین طور ایمنی آن در برابر انگل و باکتری اشاره نمود.

 • عایق حرارتی پشم معدنی یا پشم سنگ

این نوع از عایق صوتی از سنگ های آتش فشانی ساخته می شود. از مزایای این نوع از عایق های حرارتی نیز می توان به غیر قابل احتراق بودن آن و همین طور ایمنی در برابر رشد انگل و باکتری یاد کرد.

 • عایق حرارتی سلولزی

این نوع از عایق های حرارتی را می توان یکی از مناسب ترین عایق ها از نظر سازگاری با محیط زیست دانست. سلولز در واقع مقوای بازیافت شده، کاغذ و سایر موارد مشابه است که می تواند به عنوان گزینه ای عالی برای به حداقل رساندن خسارت های ناشی از آتش شناخته شود. از مزایای این نوع عایق حرارتی می توان به سازگاری با محیط زیست، مقاومت در برابر آتش و همین طور قیمت پایین آن اشاره نمود.

 • عایق حرارتی فوم پلی یورتان

با اینکه این نوع از عایق های حرارتی رواج چندانی ندارند، اما می توان از آن ها به عنوان گزینه های مقاومی یاد کرد. از مزایای این نوع از عایق های حرارتی می توان به وزن سبک آن ها، مقاومت در برابر آتش و همین طور سازگاری با محیط زیست اشاره نمود.

 • عایق حرارتی پلی استایرن

به طور کلی باید بگوییم که پلی استایرن در واقع یک فوم ضد آب است که می تواند در برابر رطوبت و همین طور حرارت مقاومت بالایی از خود نشان دهد.

 • عایق حرارتی نانو

این نوع از عایق های حرارتی از جدیدترین نوع عایق ها به حساب می آیند و معمولاً بر حسب انواع خود می توانند در فضا های مسکونی، تجاری، مخازن، لوله های ساختمان و... مورداستفاده قرار بگیرند. از مزایای این نوع عایق های حرارتی نیز می توان به سهولت در استفاده، قیمت مناسب و همین طور مقاومت بالا اشاره نمود.

عایق رطوبتی

عایق های رطوبتی معمولاً به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای ساختمان ها شناخته می شوند که نباید هیچ وقت آن ها را نادیده گرفت. به طور کلی باید بگوییم که مناسب نبودن عایق های رطوبتی در ساختمان ها می تواند منجر به نفوذ آب و رطوبت در داخل ساختمان شده و مسائل بسیاری را نیز به دنبال داشته باشد. در ادامه شما را با انواع عایق رطوبتی آشنا می کنیم:

 • عایق رطوبتی قیر و گونی

این نوع از عایق های رطوبتی به عنوان سنتی ترین روش عایق کاری ساختمان شناخته می شود و به علت خاصیت چسبندگی می تواند در برابر رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان دهد. از جمله مزایای این نوع از عایق های رطوبتی می توان به قیمت پایین و همین طور مقاومت بالا در برابر اسیدها، باز ها و نمک اشاره نمود.

 • عایق رطوبتی ایزوگام

این نوع از عایق ها به صورت رول شده در بازار موجود هستند و استفاده بسیار زیادی نیز در کشور ما دارند. نصب این نوع از عایق های رطوبتی نیز مانند قیر و گونی با یاری آتش صورت می گیرد. از جمله مزایای این نوع عایق می توان به قیمت مناسب و همین طور نصب راحت تر از قیر و گونی اشاره نمود.

 • عایق رطوبتی پیش ساخته

این نوع از عایق های رطوبتی معمولاً از موادی مثل قیر، مواد پلیمر، لایه های تیشو و هم چنین پلی اتیلن ساخته می شود. عایق های رطوبتی پیش ساخته، خود به دو دسته عایق پی و عایق بام دسته بندی می شوند. مزایای این نوع از عایق را نیز می توان در سبکی و منعطف بودن و همین طور پایداری آن در مقابل عوامل جوی خلاصه کرد.

 • عایق رطوبتی پرایمرها

این نوع از عایق ها در واقع آستر هایی هستند که از انواع قیر، رزین ها و همچنین سایر افزودنی ها تشکیل شده اند. از مزایای این نوع از عایق های رطوبتی می توان به قابلیت چسبندگی بالا، ضد اشتغال بودن، قابلیت رنگ پذیری و همین طور امکان نصب آسان اشاره نمود.

 • عایق رطوبتی پلیمری

به طور کلی باید بگوییم که مواد پلیمری از خاصیت حرارتی و رطوبتی برخوردار هستند. اجرای این نوع از عایق ها به حرارت نیازی ندارد و تنها با پخش و یا اسپری کردن آن ها بر روی سطوح نیز می توان این کار را انجام داد. از مزایای این نوع از عایق های رطوبتی می توان به مقاومت بالا، سازگاری با محیط زیست و همین طور عمر مفید بالا اشاره نمود.

 • عایق رطوبتی نانو

در فراوری این نوع از عایق ها از فرآیند نانو استفاده شده و برای ساخت آن از مواد پلیمری بر پایه آب بهره گرفته می شود. معمولاً می توان از این نوع عایق ها برای عایق بندی نمای ساختمان ها، بام ها، عایق کاشی و هم چنین چوب استفاده کرد. بدون بو و عوارض شیمیایی بودن، وزن سبک، مقاومت در برابر حریق، ایمنی در برابر انگل و باکتری، سازگاری با محیط زیست و هم چنین عمر طولانی نیز از جمله مزایای این نوع از عایق رطوبتی به شمار می فرایند.

منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 451

به "عایق کاری ساختمان و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عایق کاری ساختمان و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید