سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است ، ضرورت توقف صادرات سیمان

به گزارش مجله لیست پیوند، معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس در خصوص موضوع کمبود سیمان و افزایش قیمت این کالا، تاکید کرد: سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است و واسطه های بین راهی نقش اصلی را در این میان بازی می کنند.

سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است ، ضرورت توقف صادرات سیمان

به گزارش از ، محمود رضایی اظهار کرد: ظرفیت اسمی تولید سیمان در کارخانجات فارس روزانه بین 12 تا 13 هزار تن و تولید برخی کارخانجات سیمان استان روزانه بین 2 تا 3 هزار تن است.

او با اشاره به اینکه 10 هزار تن از میزان ظرفیت تولید روزانه سیمان، نیاز استان بوده و به مصرف می رسد، گفت: در شرایط معمول تولید سیمان در فارس مازاد بر میزان مصرف آن است.

رضایی اظهار کرد: در فصل زمستان سوخت گاز کارخانجات در راستای تامین گاز مشترکان خانکی کاهش می یابد و چنانچه سوخت جایگزین به این واحد تولیدی عرضه نشود، میزان تولید با کاهش روبرو شده و در نتیجه عرضه این محصول در بازار نیز کم می شود.

معاون هماهنکی امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به اینکه تمام مشکل کمبود سیمان در بازار متوجه موضوع سوخت نبوده و دلایل دیگری نیز در ایجاد این شرایط اثر گذار است، بیان نمود: بخشی از مشکل کمبود سیمان که مرتبط با کمبود سوخت است، با وارد شدن به فصل گرما و مصرف سوخت گاز مرتفع خواهد شد.

رضایی گفت: برخی از کارخانجات سیمان استان در مدت اخیر در حال اورهال بوده و به این دلیل تولید آنان به میزانی کمتر از ظرفیت واقعی آن ها رسیده است.

به گفته او، بازگشت شرایط تولید این کارخانجات به حالت عادی و افزایش میزان تولید آن ها نیز بخشی از کمبود سیمان استان را مرتفع خواهد کرد.

رضایی در ادامه به تغییر الکوی مصرف سیمان در استان اشاره کرد و گفت: از حدود یک سال گذشته به دلیل قیمت بالای فولاد و آهن، ساخت اسکلت بتنی بیش از گذشته رایج شده است. ساخت اسکلت بتنی با این فرض که مصالح سنگی و سیمان معمولا آسان تر از سایر مصالح در دسترس است و هزینه اجرای اسکلت فلزی بالاتر است رواج یافته و بنابراین برای کارفرمایانی که به دنبال کاهش هزینه در ساخت هستند اسکلت بتنی گزینه مناسب تری است.استقبال از اسکلت بتنی در میان سازندگان به مصرف بیش از پیش سیمان منجر شده و این شرایط می تواند به عنوان یکی از دلایل کمبود سیمان در بازار مطرح باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس به نقش موثر دلالان و واسطه ها در کمبود سیمان در بازار اشاره و بیان نمود: برخی از عوامل توزیع و یا دلالان در شرایط کمبود سیمان در بازار، با خرید میزان قابل توجهی از این محصول و انباشت آن با سودای افزایش قیمت به این مشکل دامن زده و نقش منفی خود را در این شرایط ایفا می کنند.

رضایی تاکید کرد: سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است و واسطه های بین راهی نقش اصلی را در این میان بازی می کنند.

او، البته به رونق ساخت و ساز پروژه های توسعه ای در استان از جمله آزاد راه، بزرگ راه و مترو اشاره کرد و گفت: اجرای این پروژه ها و مصرف قابل توجه سیمان در آن ها نیز می تواند بر موضوع کمبود سیمان در بازار اثر گذار باشد.

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس در ادامه بر ضرورت توقف صادرات سیمان در شرایط کنونی نیز اشاره و تاکید کرد: در شرایطی که تولید سیمان کاهش یافته و کمبود آن در بازار محسوس است، نباید اجازه صادرات این محصول داده شود، آنچه مسلم است در این شرایط اولویت، تامین نیاز مصرف داخلی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 963

به "سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است ، ضرورت توقف صادرات سیمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیستم توزیع یکی از مسائل اصلی کمبود سیمان در بازار است ، ضرورت توقف صادرات سیمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید