سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس راه اندازی شد

به گزارش مجله لیست پیوند، سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی با حضور معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رونمایی شد.

سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس راه اندازی شد

در مراسمی با حضور معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از برنامه های این معاونت در حوزه زنان و دختران دانشگاهی رونمایی شد.

به همین دلیل از سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی، پوستر چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی)، پوستر اولین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی و 5 رویداد کمند رونمایی شد.

در این نشست معصومه ابتکار با تشکر از اهتمام وزارت علوم بابت همکاری جدی در این دوره گفت: همکاری این دو دستگاه اجرایی از چند بعد برای ما اهمیت دارد، چون موضوع زنان و بحث خانواده هر دو مباحث فرابخشی است که برای پیش برد اهداف مان با بخش های مختلف، تفاهم نامه هایی را امضا کردیم که به بیش از 205 موافقت نامه رسیده است.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه نمود: عمدتاً ما یک سری از سیاست های کلان را دنبال می کنیم، اول بحث عدالت جنسیتی و بعد از آن بحث تحکیم خانواده مطرح است، که برای این دو محور اصلی کوشش ها و فعالیت های متعددی تعریف شده که با دستگاه های متعدد اجرایی همکاری می کنیم تا این اهداف را پیش ببریم.

ابتکار در ادامه گفت: شاخص های جنسیتی برای ما ملاک کار است و یکی از موضوعات مهم، مهارت خوب زیستن است که در این دوره با همراهی وزارت علوم و آموزش و پرورش در این موضوع تمرکز کردیم چون بحث مهمی است.

وی با بیان اینکه در هر استانی که طرح کار مهارت و نوآوری اجرا شده، گفت: با اجرای این طرح ها ما می توانیم برای همه دختران دانش آموخته یک دوره ای را تعریف نموده باشیم تا بتوانند برای مهارت و کسب کار استفاده نمایند و توجه کنید که الان همه جوان های ما می خواهند بعد از دانشگاه و کسب مهارت در یک کاری ایفای نقش نمایند و این دوره ها از این جهت قابل اهمیت است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه نمود: این موضوع بر اعتماد به نفس آنها تأثیر دارد چون صرفاً مطالب تئوری و نظری خیلی به مهارت های فردی نمی پردازد و بحث تکمیلی این طرح ها نمایشگاه های لباس صنایع دستی است که این ها مهارت های فردی را تقویت می نماید که هم در بحث کلان و هم در رابطه با خود نمایشگاه ها بسیار حائز اهمیت است و از این طریق با توجه به خلاقیت و هنر این دختران را تقویت می نماید و باعث ایجاد هویت آنها می گردد.

وی با بیان اینکه بحث هویت برای ما خیلی مهم است و با این طرح فرصت می دهیم تا جوانان بر اصالت های ملی خود تأمل نمایند، گفت: این اتفاق بسیار مهمی است و نکته این است که دانشجویان با این روش امیدوار می شوند و مهم ترین مسئله برای نسل جوان دانشجو بحث امید است که ما بتوانیم نه آنکه به شکل شعاری بلکه به شکل عملی کارهای انجام دهیم که دانشجو فکر کند فرصت برای خوب زیستن و حضور در عرصه های مختلف مالی و اجتماعی و فرهنگی برای آنها فراهم است و از این جهت طرح های دانشگاهی بسیار اهمیت دارد.

معاون رئیس جمهور اعلام کرد: سامانه ملی نمایشگاهی در زمینه توانمندی های دانشجویان دختر در زمینه مد، باید برای همه معرفی گردد تا دانشجویان بتوانند از آن استفاده نمایند و در آن نقش و فعالیت داشته باشید، امیدواریم استارتاپ های دانشگاهی و همه دانشجویان از آن استفاده نمایند و گزارش خواهیم گرفت که استان ها چقدر توانستند دانشجوهای خود را برای شرکت در این سامانه مشارکت دهند و خود این موضوع می تواند برای استان ها یک محل رقابتی باشد.

وی گفت: برای جشنواره پروین اعتصامی هم خوشحالیم که برگزار می گردد تا چهره ای مثل پروین اعتصامی برای دختران امروز بتواند الهام بخش باشد و با توجه به نگاه بلندی که پروین در دوره خودش داشت و خیلی فراتر از زمان خودش را طی می کرد و اشعارش از ابعاد معنوی و اجتماعی و سیاسی قابل اهمیت بود و همین شخصیت باید برای نسل جوان ما گفته گردد تا انتخاب های بهتری داشته باشند.

ابتکار اضافه نمود: وقتی از نسل جوان صحبت می کنیم با آنالیز هایی که داشتیم چالش شکاف بین نسلی یکی از مسائل مهم است برای همین گفت و گوی بین نسلی را قابل اهمیت می دانیم که باید در خانه و جامعه این قابلیت تقویت گردد و امیدواریم طرح سفیران فرهنگی به خوبی به این موضوع بپردازند.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه خوشحالم که چهارمین جشنواره مریم میرزاخانی برگزار می گردد، گفت: این یک اتفاق بسیار مهم است و استقبال از آن در هیئت علمی و متخصصین در این سه دوره بسیار خوب بوده و به یقین با توجه به اینکه ما شاهد رشد قابل توجه زنانه از هیأت علمی در دانشگاه ها هستیم و طبق گفته های وزیر علوم از 27 درصد زنان در هئیت علمی به 33 درصد رسیدند و در عرصه فناوری هم یونسکو اخیراً اعلام نموده که حضور زنان منطقه در این حوزه ها افزایش داشته که اینها قابل اهمیت است.

ابتکار در انتها اظهار امیدواری کرد اجرای این برنامه ها بتواند منجر به ایجاد الگوی ترویجی در بین دانشجویان پسر نیز بگردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 940

به "سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه ملی نمایشگاهی مد و لباس راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید