خبرنگاران ستاد مدیریت بحران جاجرم خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

به گزارش مجله لیست پیوند، بجنورد - خبرنگاران - فرماندار جاجرم گفت: در پی زلزله 5.5 ریشتری در بخش سنخواست، ستاد بحران این شهرستان خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمده است.

خبرنگاران ستاد مدیریت بحران جاجرم خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد

مصطفی حاج زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: تا به امروز خسارت جانی و مالی از سوی دستگاه ها گزارش نشده اما به علت اینکه شدت زلزله بالا بوده است احتمال خسارت وجود دارد.

وی اضافه نمود: هم اکنون دستگاه های مرتبط در حال آماده باش هستند.

زلزله به بزرگی 5.5 درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه سنخواست شهرستان جاجرم در جنوب بجنورد مرکز استان خراسان شمالی را لرزاند.

این زلزله در بجنورد هم احساس شد.

براساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، این زمین لرزه در ساعت سه و 34 دقیقه و 35 ثانیه در عمق 16 کیلومتری زمین روی داده است.

مختصات جغرافیایی این زلزله 37.19درجه عرض شمالی و 56.73درجه طول شرقی در 15 کیلومتری سنخواست و 61 کیلومتری بجنورد عنوان شده است.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ واقع شده است که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری - جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.

زمین لرزه ای با قدرت 6.2 درجه ریشتر بهمن سال 1375 و زلزله 5.7 ریشتری اردیبهشت ماه سال 96 در بجنورد و مانه و سملقان، خسارات جانی و مالی در پی داشت.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1029

به "خبرنگاران ستاد مدیریت بحران جاجرم خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ستاد مدیریت بحران جاجرم خراسان شمالی به حالت آماده باش درآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید