تصویب قانون ساماندهی اینفلوئنسرها در فرانسه؛ محدودیت ها و مجازات ستاره های شبکه های اجتماعی چیست؟

به گزارش مجله لیست پیوند، مجلس فرانسه روز پنجشنبه هفته گذشته به لایحه ای رای داد که از حمایت گسترده احزاب مخالف دولت نیز برخوردار بود؛ لایحه ای که با بدل شدن به قانون، راه را برای برخورد قانونی با تخلف های اینفلوئنسرهای فعال در شبکه های اجتماعی هموار می نماید.

تصویب قانون ساماندهی اینفلوئنسرها در فرانسه؛ محدودیت ها و مجازات ستاره های شبکه های اجتماعی چیست؟

به گزارش یورونیوز، این لایحه که با هدف جلوگیری از تبلیغ و ترویج مصرف محصولات زیان آور و کلاهبرداری اینفلوئنسرها تدوین شده، روز چهارشنبه به تصویب مجلس ملی رسید و یک روزِ بعد نیز رای مثبت 342 سناتور از 348 سناتور فرانسوی عضو مجلس سنا را نیز جلب کرد.

مطابق تخمین های موجود، حدود 15 هزار اینفلوئنسر در فرانسه فعال هستند، اما اقدامات بعضی از اینفلوئنسرها در شبکه های اجتماعی موجب برانگیخته شدن نقدها فزاینده ای نسبت به عملکرد آنها به ویژه در حوزه بازاریابی شده است.

بر همین اساس، بعضی شاکیان شکایت های جمعی تنظیم نموده و به جریان انداخته اند و اداره پیشگیری از تقلب فرانسه (DGCCRF) نیز اخیرا گزارشی انتقادی از عملکرد تعدادی از اینفلوئنسرها منتشر نموده است. همزمان، بوبا (Booba)، خواننده سبک رپ که از معروفیت زیادی در فرانسه برخوردار است، کارزاری را علیه اینفلوئنسرهایی که به زعم او در حال دزدی از مردم هستند، به راه انداخته است.

قانون نو، ترویج بعضی اعمال مانند جراحی زیبایی و پرهیز از درمان به وسیله اینفلوئنسرها را ممنوع می نماید. بعلاوه، تبلیغ دستگاه ها و ابزارهای به ظاهر پزشکی که فاقد تاییده و استاندارد لازم هستند، غیرقانونی خواهد بود.

اینفلوئنسرها حق تبلیغ محصولات حاوی نیکوتین و وب سایت های شرط بندی را نخواهند داشت. تبلیغ بازی های پولی نیز به پلتفرم هایی محدود می گردد که از نظر فنی دسترسی خردسالان را محدود می نمایند.

اینفلوئنسرها در صورت تبلیغ بعضی محصولات همانند لوازم آرایشی باید روشن نمایند که آیا از ابزارهای روتوش چهره و یا فیلترهای تصویر استفاده نموده اند یا خیر. آنها در عین حال، حق نمایش صحنه هایی را با حضور حیواناتی که نگهداری آنها به عنوان حیوان خانگی ممنوع است، نخواهند داشت.

تخطی اینفلوئنسرها از مفاد این قانون می تواند مجازات تا دو سال حبس و 300 هزار یورو جریمه نقدی را برای آنها به همراه داشته باشد.

افزون بر اینفلوئنسرها، این قانون مدیر برنامه های آنها را نیز ملزم نموده که در صورت عبور ارقام از سطح تعیینی نسبت به عقد قرارداد کتبی اقدام نمایند. اینفلوئنسرهای فعال در خارج از فرانسه، اتحادیه اروپا، سوئیس یا منطقه مالی اروپا نیز باید نسبت به عقد قرارداد بیمه مسئولیت مدنی در اتحادیه اروپا اقدام نمایند و پلتفرم های شبکه های اجتماعی هم باید بر پایه شرایط تعیین شده در متن قانون، جوابگوی تخلف های صورت گرفته، باشند.

آرتور دلاپورت، سناتور سوسیالیست فرانسه، در مورد نقش عملی این قانون گفت: اینفلوئنسرها همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد و در این میان گروهی کلاهبردار هم وجود خواهند داشت ولی از این پس آنها می دانند که قانون برای مجازات آنها وجود دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 خرداد 1402 بروزرسانی: 19 خرداد 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1634

به "تصویب قانون ساماندهی اینفلوئنسرها در فرانسه؛ محدودیت ها و مجازات ستاره های شبکه های اجتماعی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قانون ساماندهی اینفلوئنسرها در فرانسه؛ محدودیت ها و مجازات ستاره های شبکه های اجتماعی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید