برگریزان بودجه های باغ جهانی عباس آباد، این باغ ایرانی پول ندارد

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرگزاری مهر - باغ جهانی عباس آباد در حالی جزو یکی از باغ های جهانی است که اعتبارات تخصیصی آن در حد پایگاه ملی است و بودجه ای که قطره چکانی به آن تعلق می گیرد صرف روزمره های آن می گردد نه مطالعات و کاوش.

برگریزان بودجه های باغ جهانی عباس آباد، این باغ ایرانی پول ندارد

جهت دریافت خدمات معماری داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

باغ جهانی عباس آباد در شهرستان بهشهر استان مازندران اگرچه یکی از 9 باغ ایرانی است که در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده اما کمتر از باغ های ایرانی دیگر به آن توجه می گردد شاید چون ساختمان و یا عمارتی سالم برای دیدن ندارد و یا محصور در میان درختان شده است. در حالی که باغ های دیگر به جز باغ جهانی پاسارگاد که تنها نامش باقی مانده است، هم اعتبار مناسب تری دارند و هم توجه بیشتری به آنها می گردد. بنابراین بودجه این باغ هم از همه باغ های دیگر کمتر است. یکی از شواهد آن، وجود نیروی کار و امکاناتی است که در اختیار کارکنان این مجموعه جهانی قرار می گیرد.

فضای نمایشگاهی باغ

اگر سرزده به باغ جهانی عباس آباد بروید می بینید کارکنان این پایگاه ثبت جهانی نه کامپیوتر و نه امکانات مطالعاتی در اختیار دارند. فضای نمایشگاهی موقتی نیز که برای نمایش بعضی از یافته های باستانی این مجموعه به دست آمده، چنگی به دل نمی زند چون ویترین هایی که بعضی از سفال ها و آثار پیدا شده در این باغ را در معرض نمایش گذاشته سالهاست خاک خورده اند و نامناسب هستند معلوم است که از همان اول هم موقتی قرار گرفته اند. با این وجود اگر شرحات مسئول نمایشگاه نباشد بازدیدنمایندگان از اهمیت این باغ آگاه نمی شوند. در این نمایشگاه ماکتی نیز وجود دارد که عده ای دانشجو طرح پیش فرض عمارت باغ را طراحی نموده اند و شاید اگر همین ماکت فرضی نیز وجود نداشت نمی توانستیم تصور کنیم چه عمارتی اینجا در دوره صفوی ساخته شده است. ساختمان این نمایشگاه نیز اگرچه موقت بوده اما سالهاست به همان شکل باقی مانده است.

راهنمایان و کارکنان مجموعه عباس آباد برای هر کسی که به دیدن این نمایشگاه برود، شرحات کاملی از این باغ ایرانی می دهند از اینکه چطور شاه عباس این منطقه را برای تفرجگاه تابستانی خود انتخاب کرد و چطور کشتی های دریای خزر را در آن طرف درختان بلند این مجموعه رصد می نموده و حکایت عمارت ناقصی که در وسط آب واقع شده است و حمامی که از آن جز چند تله خاک چیزی باقی نمانده است چه سرنوشتی داشته اند. این افراد تلاششان را می نمایند هر آنچه که در این باغ مانده، حتی همان حمامی که شبیه به تلی از آجر است را حفظ نمایند.

ماکت کوشک باغ

در این باغ جهانی آبراهه ها و عمارت های متعددی وجود داشته اما مهمترین مسئله در آن مهندسی آبی است که در دوران صفوی انجام می شده تا تمام این باغ آبیاری گردد. این سیستم مهندسی شده را در برج هایی که اکنون بازسازی شده اند می توان دید. شاید اگر آبراهه های این مجموعه از زیر خاک بیرون نمی آمد به سختی می شد این مهندسی آب را برای بازدیدنماینده شرح داد اما اکنون با مطالعات و کاوش هایی که سال ها قبل صورت گرفته می توان رد عمارت و آبراهه ها و کانال ها و آب نماها را دید. ولی مدتهاست که هیچ کاوش و مطالعه ای روی این باغ انجام نمی گردد حتی اگر کسی بخواهد درباره گیاهان این باغ سوالی کند، مطالعات جدی روی آن نشده چون این پایگاه جهانی پولی برای تحقیق، مطالعه کاوش و…. ندارد.

از سال 89 اعتبارات بازسازیی و حفاظتی این باغ شاید سالی سه تا چهار میلیارد تومان بوده است اما الان این باغ سالی 500 میلیون هم نامعتبر است که اگر داشت الان 9 نفر کارمند دارد و باید تأسیسات فرسوده را تعمیر و سوخت خودرو را تأمین نمایند و یا سم زدایی و هرس و بازسازی انجام دهند تازه اگر عواملی مثل گرازها، هر چه کارکنان رشته بودند را پنبه ننمایند.

حمام تخریب شده باغ

رحیم موسوی رئیس این مجموعه جهانی است که از کمبود بودجه های نگهداری از این باغ ثبت جهانی شده گلایه می نماید و می گوید: هزینه های نگهداری از باغ زیاد است به عنوان مثال باید 15 میلیون تومان اعتبار داشته باشیم تا سمی به علف های هرز بزنیم که یک سال این علف ها در محل عمارت رشد نکند و ما حداقل به گردشگران بتوانیم بگوییم زمانی اینجا کوشک بوده است. این کوشک فقط یک بیستم هویت باغ است. اما بودجه نیست. ما اگر قرار باشد در همین ساختمان پایگاه فعالیتی هم انجام بدهیم از دو نفر نیروی کارگر همین باغ استفاده می کنیم تا هزینه ها کمتر گردد. خیابان اصلی خودش داستان جدایی دارد که اهمیتش از 20 تا کوشک هم بیشتر است.

بودجه هایی که به باغ های جهانی تعلق می گیرد یکسان نیست برای بعضی از باغ ها به دلیل داشتن عمارت و مسائل مختلف بودجه بیشتری اختصاص داده می گردد و به باغ های دیگر کمتر. شاید این اولویت بندی برای اختصاص بودجه بی ربط با تغییر مدیریت ها و به تبع آن تغییر اولویت مدیران نباشد. با این وجود کسانی که در پایگاه های میراث فرهنگی فعالیت می نمایند حتی از روابط و بودجه خودشان برای این پایگاه ها استفاده می نمایند. چنان که دیده شده خیلی از کارکنان پایگاه های میراثی مدت های طولانی حقوق نگرفته اند با این وجود در راه رفتن از شهرستان ها به تهران برای دریافت بودجه و حقوق معوقه کارکنان هستند و از جیب شأن برای میراث به جا مانده هزینه می نمایند شاید در آینده تسویه گردد. شاید.

منبع: صدای میراث
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 597

به "برگریزان بودجه های باغ جهانی عباس آباد، این باغ ایرانی پول ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگریزان بودجه های باغ جهانی عباس آباد، این باغ ایرانی پول ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید