بروز خاموشی های پراکنده به علت افزایش مصرف برق در کشور

به گزارش مجله لیست پیوند، شرکت توانیر اطلاعیه ای اعلام نموده که بر اساس آن در هفته جاری با افزایش دمای هوا، مصرف برق افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت که با توجه به محدودیت نیروگاه های برق آبی امکان جبران آن نیست.

بروز خاموشی های پراکنده به علت افزایش مصرف برق در کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در اطلاعیه توانیر آمده است پیرو انتشار اطلاعیه شماره 1 صنعت برق در روز 16 مردادماه، به اطلاع عموم هموطنان می رساند، به علت افزایش مصرف برق، شاهد خاموشی های پراکنده ای در کشور بودیم. از این رو همانگونه که در اطلاعیه پیشین هم اسم شده بود، در هفته جاری با افزایش دمای هوا، مصرف برق افزایش قابل ملاحظه ای خواهد یافت که با توجه به محدودیت نیروگاه های برق آبی امکان جبران آن نیست؛ لذا از همه مشترکان به ویژه دربخش های صنعت، کشاورزی، خانگی و تجاری خواهشمند است به منظور جلوگیری از خاموشی های ناخواسته، نسبت به کاهش مصرف خود اقدام تا از قطع برق جلوگیری گردد.

راه حل های ساده کاهش مصرف برق

کاهش مصرف بار های سرمایشی از جمله تنظیم کولر های گازی روی 25 درجه و قرار دادن کولر های آبی روی دور کند (از آنجا که هم اکنون بیشترین مقدار مصارف به بخش سرمایش اختصاص دارد، اجرای این راه حل به وسیله همه مشترکان می تواند به تنهایی همه کمبود برق کشور را رفع کند.)، کاهش روشنایی غیر ضروری و خاموش کردن حداقل یک لامپ اضافی (اجرای این راه حل می تواند حداقل یکهزار مگاوات از مصرف برق کشور را کم کند) عدم استفاده از وسایل پرمصرف برقی در ساعات 12 تا 18 (اجرای این راه حل می تواند فشار مضاعف بر شبکه را از بین ببرد)

مصطفی رجبی مشهدی -سخنگوی صنعت برق هم در پیامی تصویری گفت: پیرو اطلاعیه و هشدار های قبلی، با توجه به افزایش دما، در هفته جاری شاهد افزایش مصرف برق قابل توجهی داشتیم. امروز احتیاج مصرف برق به 65 هزار و 700 مگاوات رسید و با توجه به این که محدودیت هایی که در فراوری برق نیروگاه های برق آبی داشتیم، امکان جایگزینی و تامین برق مورد احتیاج به وسیله نیروگاه های حرارتی وجود نداشت.

به گفته وی اگرچه صنایع عمده و عظیم، همکاری خوبی با صنعت برق داشتند، اما ضروری است که سایر هموطنان در بخش های خانگی و تجاری هم به منظور جلوگیری از قطعی برق، با صنعت برق همکاری داشته باشند. در صورتی که هموطنان در ساعات بین 12 تا 18 که اوج بار روزانه است و 20 تا 23 که پیک شبانه است، مصرف خود را با خاموش کردن روشنایی های اضافی و تنظیم دما روی 25 درجه کاهش دهند، امکان تامین برق برای همه هموطنان فراهم خواهد شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1136

به "بروز خاموشی های پراکنده به علت افزایش مصرف برق در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بروز خاموشی های پراکنده به علت افزایش مصرف برق در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید