اولین کُرّه گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر استان سمنان به دنیا آمد

به گزارش مجله لیست پیوند، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: اولین کُرّه گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر استان به دنیا آمد و به زودی کره های گورخر دیگر متولد می گردد.

اولین کُرّه گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر استان سمنان به دنیا آمد

به گزارش ، امیر عبدوس روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: همزمان با روز جهانی تنوع زیستی پس از 11 ماه انتظار اولین کره گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر واقع در شهرستان گرمسار استان سمنان به دنیا آمد.

گورخر ایرانی زیرگونه ای از گورخر آسیایی است که به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است ، گورخر آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در اغلب منطقه ها منقرض شده است.

گورخرها دارای قابلیت تکثیر ضعیف هستند و به طور معمول از هر سه کره این گونه، یک کره باقی می ماند. احتمال بقای کره گورخر نر ضعیف است چرا که گورخر نر، کره نر را نمی پذیرد و می کشد، همین عامل موجب کاهش جمعیت گورخرها می گردد.

طولانی بودن دوره بارداری و فقدان دوقلوزایی از عوامل مؤثر در کاهش جمعیت گورخرهای ایران است.

عبدوس در ادامه اعلام کرد: زمانی که تصمیم به رهاسازی همه گورخرهای ماده آبستن به همراه یک نر نابالغ در طبیعت پارک ملی کویر گرفته شد بسیاری از دوستداران محیط زیست نگران خروج گورخرها از پارک و حرکت شان به سمت زادگاه اولیه خود یعنی پارک ملی توران در شهرستان شاهرود استان سمنان بودند اما با تمهیدات اجرا شده برای پیشگیری از این اتفاق، اکنون کوشش ها به نتیجه رسید.

وی اعلام کرد: در اولین اقدام از 2 سال پیش مکان سایت نگهداری گورخرها که در گذشته در نقطه ای دوردست انتخاب شده بود به کنار پاسگاه سنگفرش شاه عباسی منتقل و یک سایت تکثیر مجهز در این مکان ساخته شد.

عبدوس اضافه نمود: سایت تکثیر گورخر با امکاناتی مانند هشت فضای جداگانه برای جداسازی، راهروی ایمن برای جابجایی بین فضاها، آبشخورها و وان های تغذیه، گیت های مقیدسازی و فضای مسقف که هیچیک در سایت قبلی وجود نداشت، تجهیز شد.

وی توضیح داد: برای انتقال گورخرها از سایت قدیم به سایت تکثیر، یک تریلر کاروان حمل گورخر به ایمن ترین شکل ممکن ساخته شد.

وی اعلام کرد: در اطراف سایت تکثیر به همت محیطبانان چند آبشخور ساخته شد و ابتدا 2 راس از ماده های آبستن برای آزمایش رهاسازی شدند که 2 هفته در طبیعت رها بودند و هر روز برای شرب و تغذیه به کنار سایت می آمدند و ضمن اینکه به وسیله راهروی تعبیه شده در سایت حتی برای تغذیه به صندلی قبلی خود در داخل سایت هم بازمی گشتند.

عبدوس افزود: در یکی از روزهایی که گورخرهای رها شده در داخل صندلی بودند در را بسته و چند روز بعد در اواخر آبان ماه گله متشکل از پنج ماده آبستن و یک نر نابالغ با هم رهاسازی شدند تا اولین گله گورخر آزاد در پارک ملی کویر را تشکیل دهند و از آن روز تا کنون محیط بانان این گله را هر روز رصد کردند تا در این روزها شاهد زایمان پیروز اولین نوزاد متولد طبیعت باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان یادآور شد: تعدادی زایمان پیش از این در محیط محصور قبلی هم رخ داده بود اما درصد پیروزیت زایمان ها در اسارت به مراتب کمتر از طبیعت است.

پارک ملی کویر در غرب استان سمنان، یکی از زیستگاه های مهم گورخر ایرانی در کشور است که آخرین گزارش ها از مشاهده این گونه در پارک ملی کویر، مربوط به اوایل دهه 1360 است.

گورخر آسیایی تنها بازمانده علف خوران تک سُم و از گونه های شاخص حیات وحش استان سمنان است.

پ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1400 بروزرسانی: 6 شهریور 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1148

به "اولین کُرّه گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر استان سمنان به دنیا آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین کُرّه گورخر بوم زاد در پارک ملی کویر استان سمنان به دنیا آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید