اختراع بی نظیر دانشمند ایرانی در آمریکا، ساعت هوشمند برای تشخیص بیماری قلبی

به گزارش مجله لیست پیوند، ایسنا نوشت: حمید قنبری دانشمند ایرانی دانشگاه میشیگان یک ساعت مچی ارائه داده که اولین دستگاه بالینی مچی برای نظارت بلندمدت بر بیماران و تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است.

اختراع بی نظیر دانشمند ایرانی در آمریکا، ساعت هوشمند برای تشخیص بیماری قلبی

ا افزایش استفاده از فناوری های پوشیدنی، ساعت های هوشمند در سراسر دنیا به عنوان راهی برای نظارت بر سلامتی به مصرف نمایندگان عرضه می شوند. این دستگاه ها به بعضی از کاربران می گویند که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند. فیبریلاسیون دهلیزی، ضربان نامنظم قلب را به همراه دارد که به افزایش خطر حمله قلبی و سکته می انجامد.

حمید قنبری الکتروفیزیولوژیست قلب مرکز قلب و عروق فرانکل در دانشگاه میشیگان(UMich) گفت: متأسفانه این امر به بروز یک سونامی از بیماران سالمی منجر شده است که از فیبریلاسیون دهلیزی شکایت دارند و ما شاهد بسیاری از موارد مثبت کاذب بدون ابتلا به فیبریلاسیون دهلیزی هستیم؛ بدون اینکه واقعا راهی را برای استفاده بالینی از این دستگاه ها داشته باشیم.

گروه پژوهشی قنبری برای رفع کردن این شکاف بالینی، یک ساعت مچی ابداع کردند که ضربان قلب کاربر را به طور مداوم کنترل می نماید و از یک الگوریتم منحصربه فرد برای تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی یاری می گیرد. این ساعت موسوم به Verily Study Watch در تشحیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی شرکت نمایندگان بسیار دقیق بود.

قنبری گفت: در حال حاضر معمولا بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را با یاری نوار قلب مدیریت می کنیم اما این کار در آینده با یاری یک ساعت مچی انجام خواهد شد.

ساعت Verily Study Watch که بسیار شبیه به دستگاه های پوشیدنی است، با ارسال پالس های نور از میان پوست به داخل رگ های خونی، تغییرات ظریف اتفاق افتاده در ضربان قلب را تشخیص می دهد. این فرآیند به عنوان فوتوپلتیسموگرافی(Photoplethysmography) شناخته می گردد.

اگر ساعت به فیبریلاسیون دهلیزی مشکوک گردد، از کاربر می خواهد یک نوار قلب تک کاناله بگیرد تا معین گردد آیا الگوریتم، فیبریلاسیون دهلیزی را به درستی شناسایی نموده است یا خیر. سپس پیش از گزارش دادن به پزشک کاربر مورد نظر، نتایج به وسیله یک تکنسین قلب و عروق آنالیز می شوند.

این ساعت در آزمایش، هر 15 دقیقه داده ها را تحلیل کرد و الگوریتم شبکه عصبی عمیق آن نشان داد که آیا بیش از 100 شرکت نماینده بین سپتامبر 2020 تا مه 2021، به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند یا خیر.

ساعت به درستی فیبریلاسیون دهلیزی را در بیشتر شرکت نمایندگان با سطوح منفی و مثبت کاذب شناسایی کرد و کار آن مشابه دستگاه های دیگر تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی بود که با استفاده از فناوری فوتوپلتیسموگرافی عمل می نمایند.

اگرچه عملکرد دستگاه برای تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی در بعضی از شرکت نمایندگان با رنگ پوست تیره تر کاهش داشت اما همچنان قادر به تشخیص بیماری آنها بود.

پژوهشگران می گویند، این اولین پژوهشی است که عملکرد الگوریتم مبتنی بر فوتوپلنتیسموگرافی را در همه سطوح فعالیت بدنی شرکت نمایندگان گزارش می دهد.

دقت دستگاه در تشخیص دادن فیبریلاسیون دهلیزی، در سطوح کم و میانه فعالیت قابل مقایسه با سایر دستگاه ها بود. دستگاه هایی مانند اپل واچ(Apple Watch) و فیت بیت(Fitbit) به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای اهداف پیش تشخیصی تایید می شوند اما برای تصمیم گیری بالینی در نظر گرفته نشده اند.

قنبری اعلام نمود که این دستگاه به ارائه دهندگان امکان می دهد تا به طور مؤثر از داده های آن برای مدیریت کردن شرایط بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی استفاده نمایند. وی اضافه نمود: این ساعت، شکاف بین نظارت بلندمدت و مداوم را که در حال حاضر تهاجمی تر است، پر می نماید.

قنبری ادامه داد: این ساعت به عنوان جایگزین نوار قلب برای بیمارانی که به آن احتیاج دارند، در نظر گرفته نشده است. در هر حال، این سیستم چندمرحله ای ممکن است بار روی دوش پزشکان را کاهش دهد و از هجوم اعلان های تولیدشده به وسیله سایر دستگاه های مچ بند جلوگیری کند.

قنبری گفت: برای مدیریت بلندمدت، شخصی سازی شده و مستمر بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، به یک دستگاه پوشیدنی مچی احتیاج است که ارزان و قابل تجویز به وسیله پزشکان باشد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 آذر 1402 بروزرسانی: 13 آذر 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1681

به "اختراع بی نظیر دانشمند ایرانی در آمریکا، ساعت هوشمند برای تشخیص بیماری قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختراع بی نظیر دانشمند ایرانی در آمریکا، ساعت هوشمند برای تشخیص بیماری قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید