اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی به کجا رسید؟

به گزارش مجله لیست پیوند، ازجمله راهکارهای پیشنهادی جهت جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن و حمایت از فراوری، اخذ مالیات از خانه های خالی است.

اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی به کجا رسید؟

جهت دریافت خدمات آلاچیق فلزی ساده با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار گروه مالی خبرگزاری خبرنگاران، بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران، 70 درصد از تقاضاهای مسکن کشورمان، تقاضاهایی غیرمصرفی و سرمایه ای هستند. به عبارت دیگر سوداگران با هدف افزایش قیمت اقدام به خرید و احتکار مسکن می نمایند. ازجمله راهکارهای پیشنهادی جهت جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن و حمایت از فراوری، اخذ مالیات از خانه های خالی است. مالیاتی که جزء مالیات های تنظیمی زمین و مسکن به شمار می رود و در بسیاری از کشورهای جهان معمول است.

پس از ایرادات شورای نگهبان به بند مالیات بر خانه های خالی در لایحه بودجه 99 خاتمه مصوبه بودجه 99 در مجلس اصلاح و دوباره راهی شورای نگهبان شد. هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: در اصلاحیه جدید لایحه بودجه، مالکان دو خانه خالی به بالا مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

عباسعلی کدخدایی در رابطه با ایراد شرعی شورای نگهبان به اخذ مالیات از خانه های خالی در لایحه بودجه سال 99 گفت: ایراد شرعی در این زمینه وجود داشت که اگر کسی برای خودش یک منزل داشته باشد و منزل اضافی برای بستگان و فرزندان داشته باشد آیا آن هم باید مالیات دهد و دفاع از حقوق مردم بود و نظر فقهای ما هم بود که خوشبختانه مجلس آن را اصلاح کرد. در رابطه با بخشی که مربوط به اخذ مالیات از خانه های خالی بود شورای نگهبان ایرادی نداشت و این بند در بودجه با اصلاحی که به وجود آمده باقی است و برای سال آینده اجرا خواهد شد.

مالیات از خانه های خالی موجب کاهش سهم مسکن از سبد هزینه های خانوار می گردد

مسکن، خوراک، حمل و نقل، بهداشت و درمان و پوشاک، اصلی ترین بخش های سبد هزینه خانوار در شهرها محسوب می شوند. مسکن با سهم تقریبا 50درصدی، اصلی ترین هزینه خانوار در کلان شهرها است. این سهم در دهک های کم درآمد جامعه تا 70درصد نیز می رسد. بالا بودن سهم مسکن در سبد هزینه های خانوار خرید خانه را تبدیل به آرزویی برای زوج های جوان و مستاجران نموده است. این موضوع درحالی است که کشورهای پیشرفته با قانون مالیات بر خانه های خالی، سهم مسکن را در حد مطلوبی از هزینه های خانوار کم نموده اند.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در رابطه با وضع مالیات از خانه های خالی از سکنه گفت: در قانون مالیات های مستقیم اخذ مالیات قانون است و در اختیار ما نیست. در بسیاری از کشورها برای خانه های خالی از سکنه مالیات وضع می نمایند تا سرمایه ها راکد نماند. تکلیف وزارت راه و شهرسازی این بود که سامانه املاک را راه اندازی کند و آن را پارسال راه اندازی کرد و پایگاه های داده برای شناسایی خانه های خالی از سکنه را آماده کرد. به هر حال این اخذ مالیات می تواند موجب تحرک در بخش مسکن گردد و این واحدها می تواند به بخش اجاره مسکن و یا برای فروش به بازار مسکن تزریق گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 190

به "اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای اخذ مالیات از خانه های خالی به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید