آیا آستیگمات چشم کودک قابل درمان است ؟

به گزارش مجله لیست پیوند، معمولا آستیگمات چشم در دوران کودکی شروع می گردد و یک مشکل بینایی رایج در بچه ها است، علت آستیگماتیسم در بچه ها چیست و چه نشانه هایی دارد؟ چگونه می توان آستیگماتیسم در بچه ها را تشخیص داد؟

آیا آستیگمات چشم کودک قابل درمان است ؟

نشانه و علائم آستیگمات چشم و راههای تشخیص و درمان آن

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، آستیگمات در بچه ها یک مشکل بینایی بسیار رایج است و تقریبا 15 درصد کل بچه ها دنیا را درگیر می نماید. در بیشتر موارد آستیگمات در دوران کودکی یا نوجوانی شروع می گردد و معمولاً به وسیله ژنتیک هم به ارث می رسد. اطلاعاتی در خصوص تشخیص آستیگمات را در این قسمت در اختیار شما قرار خواهیم داد :

چشم آستیگمات را نمی توان خیلی زود تشخیص داد. به همین دلیل ممکن است روی عملکرد کودک در دوران مدرسه تاثیر گذار باشد. بنابراین در این مقاله همه چیز را در خصوص تشخیص آستیگمات در دوران کودکی به شما آموزش می دهیم.

آستیگماتیسم در دوران کودکی چیست؟

آستیگماتیسم یک نوع خطای انکساری در بینایی است که باعث می گردد فرد نتواند در روشنایی تمرکز خوبی داشته باشد. در نتیجه تاری دید ایجاد خواهد شد. آستیگماتیسم زمانی اتفاق می افتد که شخص سعی می نماید روی چیزی تمرکز کند و فرقی ندارد که آن جسم چقدر به او نزدیک یا چقدر دور است.

به عبارت دیگر هم بینایی نزدیک و هم دور را درگیر می نماید. البته آستیگماتیسم با نزدیک بینی متفاوت است زیرا فردی که نزدیک بین باشد، به طور کامل در دیدن اجسام دور مشکل دارد.

افرادی هم که دوربین هستند، در بینایی نزدیک مشکل دارند. پس بسیار مهم است که بین این دو تفاوت قائل باشیم زیرا هر کدام احتیاج به درمان های متفاوت دارند.

علل آستیگماتیسم در بچه ها چیست؟

همان طور که بالاتر هم شرح دادیم، چشم آستیگمات در بچه ها معمولا بر اثر ژنتیک اتفاق می افتد. بنابراین اگر یک یا هر دو نفر از والدین به این مشکل مبتلا باشند، احتمال ایجاد آن در بچه ها بالاتر می رود. البته مواردی هم هستند که هیچ گونه سابقه خانوادگی ندارند. پس ژنتیک لزوماً در این امر موثر نیست.

قرنیه بچه ها مبتلا به آستیگمات، معمولاً از حالت طبیعی سطوح صاف تری دارد. بخش قدامی و یا پیشینی داخل چشم، اشعه های نور را روی شبکه متمرکز می نماید که معمولاً در قسمت جلو یا پشت شبکیه اتفاق می افتد. در برخی از موارد شکل لنزها نیز تغییر می نماید و قرنیه هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

انواع آستیگمات

انواع مختلفی از آستیگماتیسم در بچه ها وجود دارد. برای این که بتوانید آن را بفهمید، باید ببینید که مشکل چشمی دقیقاً از کجاست.

اگر از جلو به چشم نگاه کنید، می توانید چشم را به دو قسمت بالا و پایین تقسیم کنید. یک تقسیم بندی دیگر هم در چپ و راست وجود دارد. بنابراین اولین نوع آستیگماتیسم آستیگمات myopic یا نزدیک بین است و از طرف دیگر آستیگماتیسم در بچه ها همچنین می تواند hyperopic یا دوربین باشد. البته آستیگماتیسم ترکیبی هم وجود دارد که معمولاً هم دوربین و هم نزدیک بین را درگیر می نماید.

علائم آستیگماتیسم در بچه ها

برای این که آستیگمات را در بچه ها متوجه شوید، بسیار مهم است که به علائم آن که در این بخش آورده ایم توجه کنید.

تاخیر در یادگیری

آستیگماتیسم دور یا نزدیک را نمی توان به راحتی تشخیص داد و علائم آن ها خیلی مشهود نیستند و ممکن است به سرعت خودشان را نشان ندهند اما زمانی که کودک به مدرسه برود، کم کم متوجه آن خواهد شد و علائم آن چالش های تحصیلی و تاخیر در یادگیری بدون دلیل خاصی است.

کودک در طول مطالعه تمرکز کافی ندارد و همچنین ممکن است علائمی شبیه به بیش فعالی داشته باشد. اگرچه کمبود تمرکز می تواند به ناتوانی کودک در تمرکز و شیطنت او هم مربوط گردد.

سردردهای مداوم

این بچه ها معمولاً سردرد های مداوم را تجربه می نمایند و نمی توانند روی اجسام تمرکز نمایند. وقتی که می خواهند به چیزی نگاه نمایند، سرشان را خم می نمایند تا به آن جسم نزدیک تر شوند. معمولاً چشمان آن ها قرمز است و خارش بیشتری نسبت به حد معمول دارد.

کاهش علاقه و هیجان در مطالعه و درس خواندن

کاهش علاقه و هیجان در مطالعه و درس خواندن می تواند نشان دهنده مسائل بینایی باشد. زمانی که این بچه ها در این شرایط با صدای بلند درس می خوانند، برخی از خطوط را جا می اندازند یا حروف ها را جابجا ادا می نمایند.

دیگر نشانه های آستیگمات بودن چشم کودک عبارتند از:

  • تنگ کردن چشم های خود برای دید بهتر
  • آب ریزش چشم
  • حساسیت به نور آفتاب بیشتر از معمول یا نور ترسی
  • نزدیک کردن اجسام به چشم ها
  • نزدیک کردن سر به اجسام
  • بی قراری و کلافگی به دلیل بروز اختلالات بینایی در بچه ها زیر سه سال

چگونگی تشخیص آستیگماتیسم در بچه ها

برای تشخیص آستیگمات در بچه ها علاوه بر مشاهده تمام علائم، باید به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

یک متخصص می تواند بینایی کودک را بهتر آنالیز کند و آزمایش های مختلفی را به عمل بیاورد. در بینایی سنجی چشم، معمولاً از لنزهای مختلف برای ارزیابی جنبه های مختلف بینایی استفاده می گردد تا آستیگمات تشخیص داده گردد.

چیزی که باید در خصوص آستیگماتیسم در بچه ها به یاد داشته باشید، این است که ممکن است این مسئله روی تحصیلات آن ها اثرگذار باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که علائم آن مانند طرز کتاب خواندن یا سردرد های مداوم را در نظر بگیرید. معلمان، والدین و هر کسی که زمان زیادی را با آن ها سپری می نماید، مسئولیت تشخیص این شرایط را دارد

درمان آستیگماتیسم در بچه ها

معمولا پزشک برای درمان آستیگماتیسم عینک های مخصوص بچه ها یا لنز را تجویز می نماید. اگرچه این عینک های تجویزی برای بچه ها مختلف متفاوت هستند.

برای آستیگماتیسم های کمتر از یک دیوپتری در بچه ها لازم نیست درمانی صورت بگیرد و عینک تجویز گردد اما آستیگماتیسم های بیشتر از یک شماره، مهم تلقی می شوند و بیش از دو شماره نیز نه تنها موجب تاری قابل توجه دید می شوند، بلکه در صورت استفاده نکردن از عینک زمینه ابتلا به تنبلی چشم را فراهم می نماید. اختلاف قدرت انکساری قرنیه کودک در دو محور مختلف که مهم ترین علت آستیگماتیسم در بچه ها است فقط با عینک درمان می گردد. با تجویز عینک مناسب، کودک دید واضح خواهد داشت بنابراین کودک باید در همه ساعات بیداری، عینک را به چشم داشته باشد.

اگر آستیگمات بدون چشم کودک خود را قبل از سه سالگی تشخیص نداده اید، نگران نباشید زیرا شانس برای درمان آن در سنین بالاتر نیز وجود دارد. قبل از سه سالگی بچه ها هنوز از چشم هایشان برای دید دقیق زیاد استفاده نمی نمایند وجود آستیگماتیسم در این سنین مشکل جدی برای بینایی ایجاد نمی نماید. تنها در شرایطی که آستیگماتیسم در سنین قبل از سه سالگی در حد خیلی شدید باشد ضروری است مورد رسیدگی قرار گیرد. والدین باید پس از رسیدن کودک به سه سالگی در طرح بینایی سنجی بچه ها شرکت و کودک خود را ارزیابی نمایند. ممکن است برای درمان آستیگماتسم لازم باشد کودک طی سال ها از عینک استفاده نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 789

به "آیا آستیگمات چشم کودک قابل درمان است ؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا آستیگمات چشم کودک قابل درمان است ؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آستیگمات چشم کودک قابل درمان است ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید