گام های موثر در انتخاب موضوع انتها نامه

به گزارش مجله لیست پیوند، اولین گام برای انتخاب موضوع خاتمه نامه مطالعه موارد و شرایطی است که خاتمه نامه شما باید طبق آن نگارش شود.

گام های موثر در انتخاب موضوع انتها نامه

به گزارش خبرنگار حوزه پایان نامه گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، نگارش پایان نامه ازجمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبرو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش بخش های مختلف پایان نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن، ازاین رو خبرگزاری خبرنگاران بر آن است تا با ارائه سلسله مباحثی در رابطه با نحوه نگارش پایان نامه و نکاتی که در این خصوص دانشجویان باید بدانند، چراغ راهی برای علاقه مندان به نگارش دقیق و تخصصی پایان نامه ها باشد.

پس از خواندن این گزارش دانشجویان و علم دوستان با 8 گام موثر در انتخاب موضوع پایان نامه آشنا خواهند شد.

موارد خواسته شده را مطالعه کنید

اولین گام برای انتخاب موضوع پایان نامه مطالعه موارد و شرایطی است که پایان نامه شما باید طبق آن نگارش شود. این کار محدوده احتمالی تحقیقات را برای شما مشخص خواهد کرد.

حداقل و حداکثر تعداد کلمات متن تحقیق چقدر باشد؟

حداکثر موعد تحویل پایان نامه چه تاریخی است؟

آیا شما مجبورید موضوع خود را از بین موضوعات از پیش مشخص شده خاصی انتخاب کنید و یا بایستی به موضوعات جدیدتری فکر کنید؟

آیا تحقیق اجرا شده بایستی به گرایش آکادمیک و یا تخصصی شما مرتبط باشد؟

آیا شرایط روش شناختی ویژه ای وجود دارد (به عنوان مثال آیا شما مجبورید از منابع به خصوصی استفاده کنید)؟

آیا محدودیت های دیگری وجود دارد؟

شرایط ذکر شده بسته به رشته تحصیلی شما ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال برای برخی رشته ها ممکن است محدودیت تنها در تاریخ تحویل پایان نامه و تعداد کلمات متن تحقیق باشد؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است محدودیت های بیشتری داشته باشند و حتی ناچار باشند موضوع خود را از بین موضوعات از پیش مشخص کننده انتخاب کنند.

در صورتی که از شرایط مورد نیاز برای انتخاب موضوع آگاه نیستید، قبل از شروع به کار حتما در رابطه با آنها اطلاعات کافی به دست آورید.

زمینه گسترده ای از تحقیقات را انتخاب کنید

در ابتدا با موضوعاتی از حوزه تخصصی خود شروع کنید که به آنها علاقه مند هستید. نمونه هایی از ایده های گسترده به شرح زیر هستند:

ادبیات قرن بیستم

تاریخچه اقتصاد

سیاست بهداشتی

بازاریابی آنلاین

بهتر است موضوع خود را طوری انتخاب کنید که قبلاً در رابطه با آن مطالعاتی داشته اید و یا به هر نحوی از آن اطلاع دارید. در این صورت نیاز نیست تا تحقیقات خود را از نقطه صفر آعاز کنید. نیازی نیست تا در حوزه انتخابی خود متخصص باشید بلکه تنها مطالعه چند مقاله در رابطه با موضوع انتخابی، می تواند ادامه کار را برای شما آسان تر سازد.

به جستجوی مقالات و کتاب ها بپردازید

از چند شماره اخیر مجلات برتر در حوزه تخصصی خود استفاده کنید و در عین حال مقالات با بیشترین تعداد استناد را از بین آنها مورد توجه بیشتری قرار دهید. شما هم چنین می توانید از Google Scholar، subject-specific databases و یا منابع موجود در دانشکده خود الهام بگیرید.

در صورتی که اخیراً مقاله خاصی را در حوزه تخصصی مد نظر مورد مطالعه قرار داده اید، از منابع ارجاع داده شده آن استفاده کنید تا منابع مفید بیشتری را در دست داشته باشید. در حالی که منابع را مطالعه می کنید، هر نکته جالبی را که توجه شما را به خود جلب کند یادداشت کنید و لیست کوتاهی از موضوعات احتمالی را برای خود تهیه کنید.

یک گپ پیدا کنید

بعد از انجام برخی مطالعات اولیه، اکنون زمان آن فرا رسیده است که حوزه تحقیقاتی خود را باریک تر و جزئی تر سازید. این کار می تواند یک فرایند آکادمیک باشد و شما بایستی موضوع پایان نامه خود را در این فرایند هرچه بیشتر تخصصی تر سازید. به عنوان مثال موضوعات مذکور در بالا می توانند به شکل زیر تخصصی شوند:

ادبیات قرن بیستم ادبیات ایرلند در قرن بیستم اشعار ایرلندی پس از جنگ

تاریخ اقتصاد تاریخ اقتصاد اروپا تاریخچه اتحادیه کارگری آلمان

سیاست بهداشتی سیاست بهداشتی تولیدی حقوق باروری در آمریکای جنوبی

بازاریابی آنلاین بازاریابی آنلاین اجتماعی استراتژی های تعامل رسانه های اجتماعی

تمام این موضوعات هم چنان به اندازه ای گسترده هستند که می توان در رابطه با هرکدام تعداد زیادی مقاله و کتاب پیدا کرد. سعی کنید یک گپ ویژه را پیدا کنید که تعداد زیادی تحقیق روی آن انجام نشده باشد؛ سوال و مسئله ای را پیدا کنید که هم چنان مورد بحث است و یا یک مسئله اساسی کاربردی است.

در صورتی که قبلاً تعداد زیادی تحقیق روی موضوع انتخابی شما اجرا شده باشد، توجیه ارتباطی تحقیقات شما مشکل خواهد بود. با این حال بایستی مطمئن باشید تعداد تحقیقات کافی روی موضوع وجود دارد تا یک پایه قوی برای پژوهش شما به شمار آیند.

در این مرحله اطمینان داشته باشید که به تعداد کافی ایده جایگزین دارید؛ زیرا هم چنان می توانید در صورت نیاز موضوع خود را تغییر دهید. در صورتی که موضوع انتخابی شما با مراحل بعدی فرایند انتخاب موضوع پایان نامه همخوانی نداشته باشد، می توانید موضوع خود را با ایده های جایگزین تعویض کنید.

در ادامه و در قسمت سوالات تحقیق شما می توانید موضوع خود را حتی جزئی تر سازید.

به نوع تحقیق خود فکر کنید

تحقیقات انواع مختلفی دارند؛ این مرحله زمان مناسبی برای مشخص نوع تحقیق شما است. تمرکز عمده شما روی کدام مورد خواهد بود:

جمع آوری داده های دست اول؟

خبرنگارانلیز داده های موجود و دست دوم؟

تفسیر موضوعات فرهنگی؟

مقایسه رویکردهای علمی؟

بسکمک از پایان نامه ها بیش از یک مورد از موارد بالا را باهم ترکیب می کنند. برخی اوقات نوع تحقیق واضح است: اگر موضوع شما اشعار ایرلندی پس از جنگ باشد، احتمالاً بایستی تعداد زیادی شعر را ترجمه کنید.

در این مرحله لازم نیست که طرح و روش تحقیق خود را نهایی کنید، ولی نوع تحقیق بر روی کدام جنبه های موضوع تاثیر می گذارد. بنابراین عاقلانه است که در حین جزئی تر ساختن موضوع خود به این مسئله فکر کنید.

به یاد داشته باشید که جمع آوری داده های دست اول ممکن است زمان زیادی را از شما بگیرد. بنابراین در صورتی که زمان کافی برای تحویل پایان نامه خود نداشته باشید بهتر است روی داده های موجود از تحقیقات پیشین تمرکز کنید.

ارتباط را مشخص سازید

علاقه شما به موضوع انتخابی مهم است ولی با این حال بایستی مطمئن باشید که موضوع شما از نظر آکادمیک، اجتماعی و عملی مرتبط است.

ارتباط آکادمیک: به این معنی که تحقیق می تواند یک گپ اطلاعاتی را در زمینه تخصصی شما پر کند.

ارتباط اجتماعی: به این معنی که تحقیق می تواند درک ما را از اجتماع بالا برد و ما را از تغییرات اجتماعی آگاه سازد.

ارتباط عملی: به این معنی که تحقیق می تواند از نظر عملی نیز به حل یک مشکل کمک کند.

اطمینان حاصل کنید که موضوع قابل قبول است

قبل از اینکه تصمیم نهایی را بر روی موضوع خود بگیرید، بار دیگر به تعداد کلمات پایان نامه، زمان تحویل پایان نامه و عملی بودن تحقیقات خود فکر کنید.

آیا شما زمان کافی برای تمرکز بر روی موضوع دارید؟ اگر چنین نیست باز هم موضوع خود را جزئی تر سازید.

آیا به آسانی خواهید توانست منابع مورد نیاز خود را پیدا کنید؟ اگر چنین نیست موضوع خود را کلی تر سازید.

آیا برای جمع آوری اطلاعات خود بایستی به مکان خاصی بروید؟ از عمل بودن آن مطمئن شوید.

موضوع خود را مورد تایید قرار دهید

بسکمک از دانشگاه ها و برای بسکمک از رشته ها قبل از نگارش پایان نامه از شما پروپوزال می خواهند. قبل از نگارش پروپوزال بهتر است در رابطه با موضوع انتخابی با استاد راهنمای خود مشورت کنید.

به یاد داشته باشید که در صورتی که پس از انتخاب موضوع متوجه شدید که موضوع شما به اندازه کافی قوی نیست، می توانید آن را تغییر دهید. فقط اطمینان داشته باشید که زمان کافی برای شروع تحقیقات جدید را دارید و هم چنین در تمام مراحل با مشاوره استاد راهنمای خود اقدام کنید.

انتهای پیام/4133

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 299

به "گام های موثر در انتخاب موضوع انتها نامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های موثر در انتخاب موضوع انتها نامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید