کفن های شگفت انگیز جاودانگی در چین باستان (تورهای چین)

به گزارش مجله لیست پیوند، کفن های یشم جامه های دست دوزی از جنس یشم هستند که اغلب به سلسله هان تعلق دارند. از این کفن ها در دفن شخصیت های مهم و اعضای طبقه حاکم استفاده میشد.

کفن های شگفت انگیز جاودانگی در چین باستان (تورهای چین)

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران | چینی ها از 6000 سال پیش از میلاد در دوره نوسنگی شیفتۀ افسون سنگ یشم شدند و از آن موقع به بعد از آن به عنوان ابزاری تشریفاتی و تزیینی و به عنوان نماد قدرت سیاسی و اقتدار مذهبی استفاده می کردند. یکی از نخستین مراکز شناخته شده فراوری یشم در دلتای رود یانگ تسه چین بود.

به گزارش خبرنگاران ؛ فرهنگ لیانگجو (3300-2300 پیش از میلاد) در این ناحیه به یشم نفریتی بدست آمده از رسوبات ناحیه نینگشائو که اکنون خالی شده دسترسی داشتند و از آن استفاده های کاربردی و تشریفاتی می کردند. یشم در ناحیه لیائونینگ در مغولستان داخلی نیز فراوان بود. در این ناحیه، فرهنگ هونگشان (2200-4700) از یشم اشیائی به شکل اژد های خوک و اژد های جنین می ساختند.

با ظهور سلسله هان (دومین سلسله پادشاهی چین) از 202 پیش از میلاد، اشیاء یشمی بطور فزاینده مزین به شکل حیوانات و اشکال زینتی دیگر شدند، در حالی که آثار کم ارزشی نظیر قلاب های کمربند بخشی از لباس نخبگان شدند. سنگ یشم بخاطر سختی، دوام و رنگ های نیمه شفافی که دارد با تصورات چینی ها از روح، خصوصیات محافظتی و جادوانگی در ذاتِ سنگ پیوند خورد.

یشم تبدیل به نمادی از طول عمر و جاودانگی شده بود و این را از نوشتۀ مورخ چینی به نام سیما چیان (145-86 پیش از میلاد) درباره امپراتور وو از هان (87-157 پیش از میلاد) می توان فهمید. چیان می نویسد که امپراتور یک فنجان یشمی داشت که روی آن عبارت زنده باد ارباب انسان ها حک شده بود. ظاهراً امپراتور در مصرف اکسیری از پودر یشم، مخلوط با شبنم شیرین، زیاده روی می کرد.

مردم هان عقیده داشتند هر فردی یک روح دوسویه دارد: روح معنوی (هان) که به بهشت فناناپذیر پس از زندگی (شیان) سفر می نماید و روح فیزیکی (پوُ) که در قبر زمینی می ماند و تنها به وسیله مرنام آیینی به روح معنوی ملحق می گردد. نخستین حاکمان هان باور داشتند سنگ یشم، اتصال بدن فیزیکی و ارواح را در زمان مرگ حفظ می نماید. گواه این باور قبر های متعددی است که در آن ها یشم های بزرگ و کوچکی را در اطراف فرد مدفون قرار داده اند. رفته رفته این گرایش به شکل جامه های تدفینی از جنس یشم توسعه یافت که متوفی را به طور کامل درون هزارن تکه یشم بریده و جلا داده شده که با نخ بهم دوخته شده بودند قرار می دادند و باور داشتند این لباس تضمین جادوانگی بدن متوفی است.

تخمین زده شده است که جلا دادن به ورقه های یشم لازم برای یک لباس تدفین به صد ها هنرمند و بیش از 10 سال زمان احتیاج داشت و این نمایانگر قدرت و ثروت متوفی بود. به نقل از کتاب هو هانشو (کتاب هان بعدی)، نوع نخ به کاررفته به شان و مقام متوفی بستگی داشت. لباس تدفین امپراتور با نخ طلا، لباس مقامات درجه بالا و سلطنتی با نخ نقره، لباس پسران و دختران طبقات پایین تر با نخ مسی و لباس نجیب زادگان با نخ ابریشم دوخته میشد.

ظاهراً این سنت در دوران سلطنت نخستین امپراتور دولت وِی (Wei) در فرمانروایی سه امپراتور (280-220 پس از میلاد) منسوخ شد و علت آن ترس دزدیده شدن این لباس ها بود که آن ها را می سوزاندند تا نخ های طلا و نقره آن را به چنگ آورند. اشاره به کفن های یشمی در متون تاریخی مدت ها یک افسانه انگاشته میشد، تا اینکه دو کفن یشم در مقبره های شاهزاده لیو شینگ و همسرش شاهزاده خانم دوو وان سال 1968 در مانچِنگ، هبئی کشف شد. تا به امروز 20 کفن یشم در چین کشف شده است.

منبع: heritagedaily

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 14 بهمن 1401 بروزرسانی: 14 بهمن 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1585

به "کفن های شگفت انگیز جاودانگی در چین باستان (تورهای چین)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفن های شگفت انگیز جاودانگی در چین باستان (تورهای چین)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید