کارنامه قبول کارگزاری ها در شهریور ماه

به گزارش مجله لیست پیوند، آنالیز فعالیت 109 شرکت کارگزاری فعال در بازار سرمایه طی دوره یک ماهه شهریور ماه 99، نشان از ارزش خرید و فروش بیش از 463 هزار میلیارد تومانی این نهادهای اقتصادی در معاملات سهام، اوراق مشتقه و اوراق بدهی دارد؛ البته در این آمار میزان خرید و فروش در بازار صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس نیز توسط این صندوق ها درنظر گرفته شده است.

کارنامه قبول کارگزاری ها در شهریور ماه

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سنا، آنالیز دقیق تر عملکرد کارگزاری های فعال در بازار سرمایه نشان می دهد، این نهادهای اقتصادی در شهریور ماه خرید و فروش 463 هزار و 450 میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال گذشته یعنی شهریور ماه 98، رشد 6برابری داشته است. یادآور می گردد شرکت های کارگزای فعال در بازار سرمایه طی دوره یک ماهه شهریورماه 98 درآمدی بالغ بر 73.6هزار میلیارد تومان کسب نموده بودند.

براساس این گزارش، جزئیات خرید و فروش های ثبت شده توسط این نهادهای اقتصادی در شهریور ماه سال جاری نشان می دهد که حدود 334 هزار و 500 میلیارد تومان از این رقم یعنی بالغ بر 72 درصد از کل دادوستد ها در اختیار مبادلات آنلاین بوده است؛ همچنین 112 هزار و 800 میلیارد تومان دیگر نیز حجم معاملات عادی در خرید و فروش سهام در این نهادهای اقتصادی بوده است.

همچنین آنالیز عملکرد این کارگزاری ها به تفکیک فعالیت در انواع اوراق و بازار نشان می دهد که این نهادهای اقتصادی در ماه گذشته درآمدی در حدود 3 هزار و 400 میلیارد تومان در خرید و فروش اوراق در بازار بدهی داشته اند. همینطور در بخش بازار اوراق مشتقه نیز درآمد این نهادهای اقتصادی به بیش از 156میلیارد تومان رسیده است. به همین دلیل 46 هزار میلیارد تومان از درآمد کارگزاری ها در ماه گذشته مربوط به معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس بوده است.

بیشترین درآمد در اختیار کدام کارگزاری بود؟

در این میان طبق روال همیشگی، درصد بالایی از خرید و فروش ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود. به طوری که کارگزاری مفید به تنهایی خرید و فروش 91هزار و 600 میلیارد تومانی را در ماه گذشته تجربه کرد و به این ترتیب حدود 20 درصد از کل مبادلات انجام شده در این ماه از کانال کارگزاری مفید بوده است. این کارگزاری نیز بیشترین فعالیت را در حوزه معاملات آنلاین داشته است. به طوریکه 95 درصد از معاملات انجام شده در آن یعنی بالغ بر 87 هزار و 600 میلیارد تومان به صورت برخط یا همان آنلاین بوده است.

در ادامه برترین کارگزاری ها شهریورماه می توان به کارگزاری مطلع نیز با دادوستد بیش از 48.7 هزار میلیارد تومانی اشاره نمود. سهم این کارگزاری از کل مبادلات به حدود 10 رسید. در ادامه دیگر کارگزاری های برتر مردادماه، با اختلاف زیادی از این سه کارگزاری قرار گرفتندف به طوری که کارگزاری مبین سرمایه، بانک پاسارگاد و فارابی هر کدام معاملاتی در حدود 12 تا 16 هزار میلیارد تومانی را به خود اختصاص دادند. در این میان خرید و فروش 16.1 هزار میلیارد تومانی در کارنامه کارگزاری مبین سرمایه، 14 هزار میلیارد تومانی در کارنامه کارگزاری بانک پاسارگاد و 12.7هزار میلیارد تومانی در کارنام کارگزاری فارابی ثبت شد؛ به این ترتیب سه کارگزاری مزبور به ترتیب رتبه های سوم تا پنجم را به خود اختصاص دادند.

این در حالی است که کارگزاری پارس نمودگر با خرید و فروش 5.6 میلیارد تومانی به عنوان ضعیف ترین کارگزاری در ماه گذشته شناخته شد. کارگزاری آبتین استاک و شاخص سهام نیز از دیگر کارگزاری هایی بودند که در فهرست کم فعالیت ترین های شهریورماه جای گرفتند. خرید و فروش کارگزاری شاخص سهام بالغ بر 26.7 میلیارد تومان بوده است. به همین دلیل مبادلات 33.4میلیارد تومانی نیز در کارنامه ماه گذشته کارگزاری آبتین استاک ثبت شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 628

به "کارنامه قبول کارگزاری ها در شهریور ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه قبول کارگزاری ها در شهریور ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید