پیچ خوردن و در رفتگی مچ پا علت، علائم و درمان آن

به گزارش مجله لیست پیوند، در رفتگی مچ پا به علت آسیب شدید وارد شده به مچ پا است. این آسیب منجر به پاره شدن یک و یا چند رباط مچ پا می شود. رباط سبب می شود استخوان سر جای خود باقی بماند و جا به جا نشود.

پیچ خوردن و در رفتگی مچ پا علت، علائم و درمان آن

تعریف در رفتگی مچ پا

در رفتگی مفصل مچ پا (ankle dislocation) زمانی رخ می دهد که استخوان های مچ پا به صورت غیر طبیعی از هم جدا شوند.

سه استخوان، مفصل مچ پا را تشکیل می دهند:

* درشت نی

* نازک نی

* استخوان تالوس یا قاپ

به صورت طبیعی مجموعه ای از رباط های محکم این استخوان ها را در جای خود ثابت نگه می دارد.

آسیب های جدی وارد شده به مچ پا می تواند این رباط ها را پاره کرده و باعث ایجاد فاصله ای غیر طبیعی بین استخوان ها شود. این رباط ها بسیار محکم هستند و به آسانی پاره نمی شوند.

اغلب در رفتگی مچ پا به علت شکستگی یک و یا چند استخوان مچ پا رخ می دهد. در برخی موارد اما شکستگی عامل در رفتگی نیست، بلکه پیچ خوردگی شدید مچ پا باعث آن شده است. پیچ خوردگی هم زمانی رخ می دهد که رباط ها پاره شوند.

در بیش تر موارد ضربه و آسیب وارده باعث می شود که استخوان تالوس به پشت دیگر استخوان ها فشار وارد کند. گاهی هم این فشار از طرفین، جلو و یا حتی به سمت بالا وارد می شود.

خوشبختانه تقریبا تمام پیچ خوردگی های مچ پا بدون جراحی قابل درمان هستند. حتی در صورتی که رباطی به طور کامل دچار پارگی شود، اگر در شرایط ثابت و مناسبی قرار بگیرد بودن جراحی نیز قابل درمان است. انجام تمرینات ورزشی مناسب، توانبخشی، فیزیوتراپی و استفاده از کیسه یخ از روش های درمانی پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا هستند.

تمام رباط ها دارای طیف معینی از حرکات و مرزهایی هستند که به پایداری مفاصل کمک می کنند. هنگامی که رباط های اطراف مفاصل از مرز های معین خارج می شوند پیچ خوردگی پا اتفاق می افتد. بیشتر پیچ خوردگی های مچ پا منجر به آسیب رباط های طرف بیرونی مچ پا می شود.

علت در رفتگی مچ پا

در رفتگی مچ پا به علت آسیب شدید وارد شده به مچ پا است. این آسیب منجر به پاره شدن یک و یا چند رباط مچ پا می شود. رباط سبب می شود استخوان سر جای خود باقی بماند و جا به جا نشود.

این اتفاق در تصادفات رانندگی و ورزش هایی که با پریدن های زیاد همراه است، رخ می دهد. در بسکمک از موارد مچ پا زمانی که فرد بعد از پریدن، به سطح زمین می رسد دچار در رفتگی خواهد شد.

چه افرادی بیش تر در معرض خطر در رفتگی استخوان مچ پا قرار دارند؟

در صورت داشتن شرایط زیر، فرد بیش تر در معرض خطر در رفتگی مچ پا قرار گرفته است:

* انجام دادن حرکات ورزشی حرفه ای

* داشتن سابقه شکستگی، دررفتگی و پیچ خوردگی مچ پا در گذشته

* غیر طبیعی بودن مچ پا از بدو تولد

* ابتلا به نشانگان اهلرز - دنلوس. (Ehlers-Danlos syndrome) که باعث ضعیف شدن و شل شدن رباط ها می شود

* سیگاری بودن

* چاق بودن

علائم در رفتگی مچ پا چیست؟

زمانی که مچ پا آسیب می بیند، احتمال بروز علائم زیر وجود دارد:

* درد شدید و ناگهانی

* تورم و کبودی

* حساس بودن به لمس

* ناتوانی در قرار دادن وزن زیاد روی پا

* ناتوانی در حرکت مچ پا و یا سختی حرکت

* تغییر شکل ظاهری مچ پا

* استخوان بیرون آمده از پوست

تشخیص در رفتگی وجا به جایی مچ پا

پزشک بعد از گرفتن شرح حال بیمار و پرسیدن سوالاتی در مورد علائم و نشانه ها، فرد را معاینه خواهد کرد. در حین معاینه پزشک روی قسمت پایینی پا و محل مچ پا فشاری وارد می کند. این کار برای بررسی شدت درد و اندازه ورم صورت می گیرد.

پزشک رگ های خونی پا را هم به دقت بررسی می کند تا ببیند احتمالا جریان خون به سمت پا و مچ پا متوقف شده است یا خیر.

برای تشخیص شکستگی استخوان زانو، پا و مچ پا عکس رادیولوژی با اشعه ایکس گرفته خواهد شد. گاهی هم نیاز به انجام سی تی اسکن و ام آرآی وجود دارد. تصاویر به دست آمده با این دو روش با جزئیات و دقت بیش تر آسیب وارده را بررسی خواهد کرد

درمان دررفتگی مچ پا با مراجعه به پزشک

برای درمان آسیب وارده به مچ پا فرد باید به متخصص ارتوپدی مراجعه کند. پزشک ارتوپد، بسته به نوع در رفتگی و شدت آسیب، روش درمانی مناسب را انتخاب خواهد کرد.

درمان دررفتگی مچ پا شامل:

* تجویز داروهای مسکن

* جا انداختن استخوان در رفته بدون جراحی

* بالا نگه داشتن مچ پا و استفاده از کمپرس سرد

* جراحی اورژانسی در برخی موارد

* آتل بندی برای نگه داشتن استخوان

* گچ گرفتن مچ بعد از برطرف شدن ورم

* بریس

گاهی برای درمان آسیب وارد شده به مچ پا نیاز به انجام عمل جراحی وجود دارد. در طول جراحی پزشک استخوان در رفته را در جای خود قرار می دهد. گاهی هم پزشک برای نگه داشتن استخوان ها در جای خود از پلاک و پیچ های مخصوص ارتوپدی استفاده خواهد کرد، به این کار تثبیت داخلی گفته می شود. همچنین در طی این عمل آسیب ها و پارگی احتمالی رباط ها هم بر طرف می شود.

بعد از بهبود نسبی پا، پزشک از فرد می خواهد که از آتل های مخصوص استفاده کند. بعد از آن است که فرد می تواند فیزیوتراپی انجام دهد.

قرار دادن کیسه یخ روی مچ پای آسیب دیده موجب کاهش تورم می شود. روز اول بهتر است 3 تا 4 بار در طول روز و هر بار به مدت 20 تا 30 دقیقه کیسه یخ را روی پای پیچ خورده قرار داده و روزهای بعد هر 3 تا 4 ساعت یک بار از کیسه یخ استفاده کرد.

فیزیوتراپی به بیمار کمک خواهد کرد که توان حرکتی و انرژی قبلی خود را بازیابد. گاهی تا چند ماه بعد از جراحی هم نیاز است که فرد از عصا و یا واکر کمک بگیرد . زمان بازگشت به فعالیت های روزانه معمول را پزشک معین می کند.

در ابتدا، تمرین های حرکتی توان بخشی احتمالاً با تمرین های حفظ دامنه حرکت فعلی یا کنترل حرکت های مفصل قوزک بدون مقاومت خاص شروع می شود.

همچنین در صورتی که تمرین های حرکتی تقویتی همچون بلند کردن انگشتبرای بیمار بسیار دردناک باشد، می توان از تمرین های حرکتی در آب برای بهبود بیمار استفاده نمود. تمرین های حرکتی اندام های تحتانی و حرکت های تقویتی به تدریج با توجه به سطح تحمل بیمار بهاین برنامه توان بخشی اضافه خواهند شد.

در این حالت آموزش انتقال حرکت صحیح به مچ پا از اهمیت بسیار زیاد برخوردار است، زیرا یک انتقال ضعیف می تواند باعث پیچ خوردن مجدد قوزک و ناپایداری مفصل شود. هنگامی که درد بیمار بر طرف شد، می توان از سایر تمرین های حرکتی همچون تمرین های مربوط به افزایش سطح چابکی و مهارت برای بیمار استفاده نمود.هدف از انجام این تمرین ها افزایش نیرومندی و دامنه حرکت بیمار است که می تواند سطح تعادل فرد را در طول زمان بهبود بخشد. توجه داشته باشید که دوره ریکاوری همه انواع پیچ خوردن قوزک از سه مرحله تشکیل شده است.

مراحل شامل:

مرحله 1 شامل استراحت، حفاظت از قوزک و کاهش ورم است (یک هفته).

مرحله 2 شامل بازیابی دامنه حرکت، نیرومندی و انعطاف پذیری قوزک است (یک تا دو هفته).

مرحله 3 شامل بازگشت تدریجی به فعالیت هایی است که نیازمند چرخش یا پیچاندن قوزک نیست و در این مرحله تمرین های حفظ شرایط قوزک انجام می شود. این مرحله با انجام فعالیت هایی که نیازمند چرخش سریع و ناگهانی همچون تنیس، بسکتبال، یا فوتبال است، ادامه پیدا می کند (هفته ها تا ماه ها بعد).

زمانی که فرد در حال درمان است، برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی در پا، پزشک داروهایی تجویز می کند. این داروها، خون را رقیق می کنند. اگر آسیب وارده به مچ پا منجر به آسیبی در پوست شود، آنتی بیوتیک تجویز می شود

تغذیه و رژیم غذایی هم نقش موثری ایفا می کند و پزشک در این رابطه به بیمار توصیه هایی خواهد کرد. داشتن رژیم غذایی سرشار از کلسیم، پروتئین و ویتامین د نقش بسیار مهمی در بهبود بیمار دارد.

برخی داروهای مسکن هم نباید در این دوران مصرف شود، چرا که این داروها ممکن است فرایند بهبود استخوان را به تعویق بیندازد.

در صورت سیگاری بودن بیمار، پزشک از فرد می خواهد که سیگار کشیدن را متوقف کند، چرا که این کار هم فرایند بهبودی را به تعویق خواهد انداخت.

تزریق پی آر پی: تزریق پی آر پی (PRP) یا به عبارتی پلاسمای غنی از پلاکت به درمان تاندون ها، رباط، غضروف، آسیب های استخوانی و آرتریت کمک شایانی می کند. تزریق پی آر پی اطراف پا و مچ پا انجام می شود و تاثیر چشمگیری در درمان آسیب های تاندون و رباط ها مانند پیچ خوردگی مچ پا، فاسیای کف پا، تاندون آشیل (زردپی قوزک پا) و آسیب های رباط مچ پا دارد.

اوزون درمانی: اوزون درمانی با ترمیم و بازسازی مفاصل، رباط و تاندون های ضعیف موجب تسکین درد در نواحی پا، زانو و مچ پا می شود.

شاک ویو تراپی : امروزه شاک ویو تراپی یا به عبارتی درمان شوک خارج از بدن درمان جایگزینی است که جهت بهبود بسکمک از اختلالات استخوانی و بافت نرم پا و مچ پا استفاده می شود. شاک ویو تراپی کمک شایانی به درمان بیماری مزمن تانودن آشیل دارد.

لیزردرمانی : لیزردرمانی در درمان انواع آسیب ها مانند پیچ خوردگی مچ پا و کاهش درد، اسپاسم عضلانی، تورم و تولید سلول تاثیر چشمگیری دارد.

عوارض و مسائل احتمالی ناشی از در رفتگی مچ پا

در رفتگی مچ پا ممکن است با عوارض و مسائل جانبی همراه باشد:

* سفتی مفصل مچ پا - نیاز به انجام فیزیوتراپی

* التهاب مفصل مچ پا که منجر به درد مزمن در این ناحیه می شود.

* عفونت، که ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی و جراحی داشته باشد.

* شکستگی استخوانی که به خوبی و به صورت کامل بهبود پیدا نکرده، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

* درد ناشی از پلاک و پیچ ارتوپدی کار گذاشته شده در جراحی - این ابزارها ممکن است در جراحی بعدی از مچ پا خارج شوند.

* مسائلی در بهبود زخم

* آسیب به رگ های خونی و رشته های عصبی در اثر در رفتگی و یا شکستگی استخوان

* لخته خونی

خطر روبرو شدن با این عوارض و مسائل جانبی به وضع عمومی سلامت بدن فرد و شدت آسیب وارده دارد و بنابراین در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود. به توصیه های پزشک به دقت عمل کنید، این کار خطر بروز عوارض جانبی را کاهش خواهد داد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر هنگام وارد شدن فشار بر مچ پا، اندازه درد کاهش پیدا نکرد و هر لحظه بر شدت آن افزوده شد، باید به سرعت با پزشک تماس گرفت. در صورت داشتن هرگونه بی حسی در مچ پا، ورم در پا و یا تب بالا به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که به صورت ناگهانی به تنگی نفس دچار شدید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

نکات کلیدی درباره در رفتگی استخوان مچ پا

* در رفتگی مچ پا آسیب شدیدی است که در آن بین یک یا دو استخوان مفصل مچ پا جدایی غیر طبیعی رخ خواهد داد.

* بعد از وارد شدن آسیب به مچ پا، امکان دارد که فرد بلافاصله درد شدید، تورم و تغییر ظاهر و فرم مچ پا را تجربه کند. گاهی هم شخص قادر به قرار دادن وزن خود روی مچ پا نخواهد بود.

* پزشک بعد از معاینه و گرفتن عکس رادیولوژی قادر به تشخیص مشکل خواهد بود.

* برای درمان در رفتگی از آتل بندی، گچ گرفتگی، جا انداختن استخوان در رفته و داروهای مسکن استفاده می شود.

* بسکمک از بیماران به جراحی نیاز خواهند داشت.

* مشکل برخی از افراد با عوارض جانبی همراه خواهد بود. این عوارض شامل عفونت یا التهاب مفصلی در مچ پا است.

عمل جراحی:

عمل جراحی برای درمان پیچ خوردن قوزک در موارد نادر استفاده می شود. عمل جراحی معمولاًبرای آسیب دیدگی هایی استفاده می شود که به روش های غیر جراحی واکنش نشان نمی دهند.این روش همچنین برای بیمارانی مناسب است که با ناپایداری مداوم قوزک پس از ماه ها برنامه توان بخشی و درمان های غیر جراحی روبرو هستند.

انتخاب های قابل استفاده برای عمل جراحی به شرح زیر هستند:

* آرتروسکوپی: در این حالت جراح با استفاده از ابزارهای خاص به داخل مفصل نگاه می کند تابه این ترتیب هر گونه اشکال ایجاد شده برای استخوان یا غضروف و یا گیر افتادن بخشی ازغضروف در محل مفصل را معین نماید.

* ترمیم و نوسازی: جراح می تواند پارگی رباط را با استفاده از بخیه یا گیره های مخصوص ترمیم کند یا از سایر رباط ها و یا تاندون های پا که در اطراف قوزک قرار دارند، برای ترمیم آسیب دیدگی ایجاد شده استفاده کند.

گام های بعدی

نکاتی برای بهره برداری حدبیشتری از ویزیت پزشک:

* با آگاهی کامل نسبت به شرایط خود با پزشک ملاقات کنید.

* قبل از وقت ملاقات با پزشک، تمام سوالات خود را یادداشت کنید .

* برای اینکه صحبت های پزشک را راحت تر به خاطر بسپارید و راحت تر سوال های خود را با پزشک مطرح کنید، حتماً یکی از دوستان و یا اعضای خانواده را همراه خود ببرید.

* در هنگام ملاقات با پزشک موارد مهم مطرح شده در مطب، مانند تشخیص، داروها، درمان ها و آزمایش های لازم را به دقت یادداشت کنید. هر گونه دستورالعمل تازهی که پزشک به شما می دهد را هم یادداشت کنید.

* علت به کارگیری درمان تازه برای مشکل و یا تجویز داروی تازه را از پزشک بپرسید و در مورد چگونگی کمک این روش ها برای حل مشکل و عوارض جانبی احتمالی آن ها صحبت کنید

* احتمال درمان شدن مشکل با روش های دیگر را هم بررسی کنید

* اگر برای تشخیص مشکل، آزمایشی تجویز می شود؛ علت آن را پرسیده و از پزشک بخواهید که در مورد نتایج احتمالی آن با شما صحبت کند.

* در مورد این موضوع صحبت کنید که در صورت مصرف نکردن داروها و یا انجام ندادن آزمایش ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

* اگر نیاز به ویزیت بعدی وجود داشته باشد، روز و ساعت و هدف انجام آن را یادداشت کنید.

* از پزشک خود بپرسید که آیا در صورت داشتن سوالات و ابهامات بیش تر، راه ارتباطی وجود دارد.

منبع: سایت دکتردکتر

سایت دکترفلاح

سایت پروفسور فروغ

منبع: راسخون
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1261

به "پیچ خوردن و در رفتگی مچ پا علت، علائم و درمان آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "پیچ خوردن و در رفتگی مچ پا علت، علائم و درمان آن" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیچ خوردن و در رفتگی مچ پا علت، علائم و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید