نور آفتاب برترین داروی بی خوابی است

به گزارش مجله لیست پیوند، نمناک/هیچ چیز بدتر از این نیست که شب ها خسته باشید اما نتوانید بخوابید؛ مخصوصاً زمانی که فردا صبح هم کار مهمی داشته باشید. بسیاری از افراد با این مشکل روبرو هستند اما آیا می دانستید که دریافت نور خورشید در صبح، می تواند بی خوابی شما را هنگام شب رفع کند اما چگونه؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت در این باره شرح خواهیم داد.

نور آفتاب برترین داروی بی خوابی است

بی خوابی بیش از هر زمان دیگری افراد را درگیر نموده است. مسائلی مثل مسائل مالی، استرس، اضطراب یا هر عامل دیگری باعث شده است که افراد نتوانند خواب شبانه کافی داشته باشند اما باید چه کار کرد؟

چرا نور خورشید روی چرخه خواب اثر مثبت دارد؟

ساعت درونی بدن ما با نور طبیعی تنظیم می گردد و زمان بیداری و خواب ما را تنظیم می نماید. زمانی که ما در معرض نور کافی خورشید نباشیم، بدن ملاتونین کمتری دریافت می نماید که یک هورمون ضروری برای خواب است و در نتیجه چرخه خواب و بیداری ما به شکل طبیعی کار نمی نماید و ما در طول شبانه روز خسته هستیم زیرا نمی توانیم استراحت شبانه خوبی داشته باشیم.

اگر فردی در مدت زمان طولانی در معرض نور طبیعی خورشید قرار نگیرد، قطعاً چرخه خواب او به هم می ریزد و به مسائل و اختلالات خواب دچار خواهد شد بنابراین بسیار مهم است که در طول روز در معرض نور کافی خورشید قرار بگیرد و در هوای تازه تنفس کند بعلاوه باید اجازه دهید که نور خورشید به منزل هم بتابد. انجام این کار نه تنها تاثیر مثبتی روی تنظیم ساعت بدنی دارد، بلکه یک راه چاره کلیدی برای سلامت ذهنی است مخصوصاً برای افرادی که از اختلالات مفصلی رنج می برند.

راههای موثر برای برطرف بی خوابی با نور خورشید

تغییر الگوی رنگ

اگر اسباب منزل شما رنگ های تیره ای دارد، بهتر است از رنگ های روشن مثل سفید و دیگر رنگ های خنثی بهره ببرید که نور خورشید بیشتری را جذب می نمایند. زمانی که نور خورشید به رنگ های روشن می تابد، بازتاب بیشتری پیدا نموده و در نتیجه جذب نور بالا می رود.

البته منظور ما این نیست که همه لوازم تیره را از منزل خارج کنید، بلکه سعی کنید تیره ها را کم تر کنید و فضای روشنی را در مقابل قسمت هایی که نور تابش دارد، به وجود بیاورید.

اضافه کردن آینه

شما می توانید بازتاب نور خورشید را در اطراف منزل با اضافه کردن آینه ها افزایش دهید. فرقی ندارد که این آینه در آشپزخانه، پذیرایی یا در اداره باشد، در هر صورت نور طبیعی را بازتاب می دهد و باعث جذب بهتر به وسیله بدن می گردد.

کنار زدن پرده های سنگین و ضخیم

اگر پرده های سنگین و ضخیم مقابل پنجره را گرفته اند، پس قطعا نور طبیعی به مقدار کافی وارد منزل نمی گردد. پیشنهاد ما این است که این پرده ها را در طول روز کنار بزنید یا به طور کل از پرده های سبک تر و نازک تر بهره ببرید که بتواند نور خورشید را از خود عبور دهد و وارد منزل کند.

پنجره های تازه اضافه کنید

برای این که نور طبیعی بیشتری وارد منزل تان گردد، پنجره ها گزینه های ایده آلی هستند که نه تنها روحیه شما را بهبود می بخشند، بلکه باعث می شوند فضای زیباتری را در خانه به وجود بیاورید و نور خورشید بیشتری را جذب کنید که همه این ها قطعاً خواب شما را در شبانه روز بهتر می نماید.

منبع: همگردی
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1133

به "نور آفتاب برترین داروی بی خوابی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نور آفتاب برترین داروی بی خوابی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید