چشم انداز های شگفت انگیز آینده از نگاه هوش مصنوعی

به گزارش مجله لیست پیوند، وبسایت معماری دِزین (Dezeen) رقابتی با عنوان آیتوپیا (AItopia) برگزار نموده و از شرکت کنندگان خواسته با استفاده از ابزار های هوش مصنوعی تبدیل متن به تصویر، تاثیر هوش مصنوعی را بر آیندۀ معماری و سایر جنبه های زندگی بشر به تصویر بکشند.

چشم انداز های شگفت انگیز آینده از نگاه هوش مصنوعی

به گزارش فرادید، در اینجا 10 طرح برگزیدۀ این رقابت را ملاحظه می کنید. برخی از این طرح ها نگاهی نسبتا خوش بینانه به آینده داشته اند؛ برخی ها آن را کابوس وار ترسیم نموده اند و برخی ها هم روی مرز رویا و کابوس حرکت نموده اند.

1. سلینا یائو، معمار بریتانیایی (برندۀ نهایی)

یائو با استفاده از ابزار میدجرنی چشم انداز ای سوررئال و مسحورنماینده را خلق نموده که در آن فضایی رازآلود حاکم است. در این تصویر افرادی با لباس های سفید در چشم انداز ای که ترکیب طبیعت و زندگی شهری را القا می نماید ایستاده اند. اشیائی بزرگ و مرموز هم در تصویر به چشم می خورند. جاذبۀ اصلی این تصویر در این نکته است که هم می توان آن را آینده ای مثبت و رویایی تصور کرد و هم تصویری از یک آیندۀ دیستوپیایی و فاجعه زده.

2. فلوریان گَست، معمار آلمانی

گست تصویر یک جور محیط کار را خلق نموده که در آن کارمندان مشغول چیدن و مرتب کردن تعداد زیادی آووکادو هستند. این تصویر می تواند اشاره ای کنایه آمیز به از بین رفتن مشاغل انسانی در اثر توسعۀ هوش مصنوعی قلمداد گردد.

3. دانیل ریوپل، مهندس توسعه و تحقیق از کانادا

این تصویر سیارۀ زمین را در قالب یک گوی شیشه ای در مرکز یک سخت افزار کامپیوتری نشان می دهد. در این تصویر می توانیم ایدۀ درهم تنیدگی زندگی بشر با تکنولوژی های کامپیوتری را ببینیم.

4. ناتان برَنچ، معمار بریتانیایی

برنچ آشکارا تصویری دیستوپیایی و هولناک از آینده خلق نموده؛ آینده ای که در آن انگار هیولا هایی از جنس هسته های بزرگ داده های کامپیوتری بر دنیا حکمرانی می نمایند.

5. سالی هوگارث، طراح بریتانیایی

این طرح علاوه بر کنایۀ ظریفش به ضعف های هوش مصنوعی در ترسیم انگشتان دست، اشاره ای هم به نقاشی مشهور آفرینش انسان از میکل آنژ دارد. دست یک ربات و دست یک انسان در این تصویر به هم نزدیک شده اند و کره زمین در میان آن ها واقع شده است؛ انگار که پای خلق گونۀ جدیدی از موجودات هوشمند در میان است که قرار است سیارۀ ما را به ارث ببرند.

6. ماریو سانتانیِلو، طراح ونزوئلایی

این طرح که بر پایۀ طراحی های قرن هیجدهمی جیوانی باتیستا پیرانسی صورت گرفته، تصویری از ساختمان هایی را نشان می دهد که انگار جاذبه بر روی آن ها تاثیری ندارد. این تصویر نشان می دهد که چگونه در دنیای مجازی شهر ها و آدم های تازه ای در حال شکل گیری هستند. اشاره به مضمون متاورس در این طرح آشکار است.

7. گابریلا پیِستا، معمار لهستانی

این تصویر رویاگونه، یک شهر آینده را به تصویر می کشد که از شبکه ای بزرگ از رشته های عصبی ساخته شده. مضمون این طرح می تواند اشاره به دنیای باشد که تماما از داده ها و اطلاعات و شبکه ها ساخته شده است. این تصویر هم مثل تصویر اول، روی مرز بین اتوپیا و دیستوپیا راه می رود؛ هم زیباست و هم تا حدی مشکوک و هراس آور.

8. کارلوس موریلو الیویرا، معمار برزیلی

الیویرا فقط چند دست را به نمایش گذاشته؛ دست هایی انسانی و رباتی که احتمالا در آینده کنار هم زندگی و کار خواهند کرد. اما نکتۀ ظریف دیگر در این تصویر، اشاره به ضعف هوش مصنوعی در ترسیم تعداد درست انگشت های دست انسان است.

9. کلیفورد هریس، طراح بریتانیایی

تصویری که هریس خلق نموده پر از نور های نئون است و ظاهرا یک شهر آینده را به تصویر می کشد که تماما تحت راهنمایی و تسلط ابرهوش مصنوعی درآمده است؛ شهری زیبا، اما خالی از هر عنصر انسانی.

10. ویکتوریا سیمپسون، معمار بریتانیایی

این طرح جلوه ای منحصر به فرد دارد و تصویری از یک محیط باز عمومی را در آینده ای تحت تسلط هوش مصنوعی نشان می دهد. در دنیا خلق شده به وسیله سیمپسون تجربه های خاص انسانی هنوز وجود دارند، اما تکنولوژی توانسته این تجربه ها را در قالب ساختار هایی خیال انگیز و رویایی سامان ببخشد و ارتقا بدهد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1644

به "چشم انداز های شگفت انگیز آینده از نگاه هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز های شگفت انگیز آینده از نگاه هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید