شاید دیگران از آسمان می آید دوباره آمد

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران ، کتاب شاید دیگران از آسمان می آید اثر سید علی شجاعی سومین مجلد از مجموعه سه گانه مهارت های زندگی برای بچه ها است که پیش از این مجلد دوم آن با عنوان هیچ طوفانی راهش را عوض نمی کند و مجلد اول از آن نیز با عنوان به دیوارها بخندمنتشر شده است.

شاید دیگران از آسمان می آید دوباره آمد

این کتاب همچون دو مجلد دیگر خود تلاشی است برای پرداختن به اساسی ترین و ابتدایی ترین مهارت هایی که یک کودک در زندگی خود به آنها احتیاج دارد و سعی دارد در قالب یک داستان این احتیاج را به مخاطب یادآوری و شیوه اجرای آن را نیز پیش چشم او بازگو و با ایجاد نوعی همذات پنداری از وی بخواهد تا خود را در موقعیت قهرمان داستان قرار داده و راه درست مواجهه با این دست مسائل را فرا بگیرد.

این کتاب با چنین هدفی با موضوع حس مسئولیت پذیری تالیف شده است. نویسنده با موضوع قرار دادن این موضوع در قالب داستانی این مساله را بیان می نماید که برای اصلاح یک جامعه احتیاج داریم تا ابتدا خودمان به عنوان فرد و عضوی از جامعه به اصلاح خود بپردازیم. در واقع نویسنده به مخاطب عاصی خود می گوید اگر اعتراضی به بعضی از بافت ها و رویه های اجتماعی دارد و عزمی برای اصلاح آنها، باید ابتدا سعی در اصلاح خود داشته باشد.

زبان قصه بدون استفاده از کلمات پر ابهام و یا ترسیم موقعیت های خاص و غیر عمومی، با سادگی و شیوایی و تلفیقی هنرمندانه با تصاویر به کار گرفته شده است. شجاعی در استفاده از کلمات متناسب برای شکل دادن به قصه خود خست به خرج نداده است؛ اما در عین حال داستان خود را نیز به سمت یک روایت می نی مال یا سانتی مانتال نیز سوق نداده است. او متنی ساده و تامل برانگیز و به قاعده تالیف نموده است که نه تنها مخاطب کودک که والدین آنها را نیز به فکر و واکنش وامی دارد.

اما این کتاب جدای از متن، خاص بودن خود را مدیون تصویرگری یگانه یعقوب نژاد و طراحی گرافیک نرگس زیانی است. یگانه یعقوب نژاد در این کتاب به علت ماهیت مفهومی قصه و احتیاج به خلق جاذبه های بصری برای القای یک مفهوم، از تکنیک خلق فضاهای تصویری ذهنی و ترکیب عناصر بصری در تصویر متناسب با داستان بهره برده است و عناصری را از متن بیرون کشیده و با تصویر جان بخشی نموده است که مفهوم کتاب را در قامتی متفاوت و در چند فریم منحصر به فرد پیش چشم مخاطب می کشاند. در واقع هنر وی خلق تصاویری است که جدای از اینکه مکمل داستان مکتوب هستند، به صورت انحصاری نیز راوی المان هایی تامل برانگیز در زمینه موضوع کتاب هستند.

این کتاب بعلاوه در زمینه گرافیک نیز تجربه ای پیروز در زمینه پیوند میان متن و تصویر است که رابطه معنایی خاصی نیز بدون در نظر گرفتن محتوای هر یک از آنها ایجاد می نماید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 دی 1400 بروزرسانی: 7 دی 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1284

به "شاید دیگران از آسمان می آید دوباره آمد" امتیاز دهید

1 کاربر به "شاید دیگران از آسمان می آید دوباره آمد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاید دیگران از آسمان می آید دوباره آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید