ساخت تجهیزات اتاق تاریک برای تحریک حواس بچه ها فلج مغزی، بیش فعال و اوتیستیک

به گزارش مجله لیست پیوند، یکی از شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، پیروز به ابداع دستگاه های متعددی شده که به بچه ها اوتیستیک، دارای اختلالات یادگیری و حتی فلج مغزی یاری می نماید تا بتوانند حواس خود از جمله بینایی و شنوایی را تعدیل نموده و توجه و تمرکز لازم را در محیطی بازی گونه صرف انجام تمرینات در کلینیک های کاردرمانی نمایند.

ساخت تجهیزات اتاق تاریک برای تحریک حواس بچه ها فلج مغزی، بیش فعال و اوتیستیک

سمیه صدقی، مدیر این شرکت فناور در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه شرکت ما در سال 88 و با هدف فراوری سیستم های مکاترونیکی تأسیس شده است، اظهار کرد: از سال 91 به سمت فراوری تجهیزات توانبخشی و کاردرمانی متمایل شدیم و تجهیزاتی که ما فراوری می کنیم مربوط به سنسوری روم یا اتاق تاریک در کلینیک های کاردرمانی هست که یاری می نماید بیماران اوتیسم، بیش فعال و دارای اختلالات یادگیری و حتی فلج مغزی بتوانند با یاری کاردرمان ها حس های خود را تعدیل نمایند.

وی اضافه نمود: سیستم های مکاترونیکی با حواس بدن همچون لامسه، بینایی و شنوایی ارتباط دارند. بیماران اوتیسم با چنین حواسی مشکل دارند و تعدیل حس آن ها در اولویت واقع شده است.

این کارشناس ارشد رشته مکاترونیک سپس به ارائه شرحی درباره اتاق تاریک پرداخت و تشریح کرد: اتاق تاریک وظیفه ایجاد تمرکز روی یک تمرین، یک دستگاه و آنچه خود درمانگر و توان جو در حال تمرین هستند، را دارد؛ بدین ترتیب اتاق تاریک شده و آن تمرین با افکت و جذابیتی که در اتاق ایجاد می نماید، توجه کودک اوتیستیک را جلب می نماید.

صدقی ادامه داد: بر این اساس تمرکز روی تمرین و دستگاهی که درمانگر و کودک مشغول کار با آن هستند، ایجاد شده و محیط آموزشی مناسب با کارایی بالا را برای بچه ها توان جو که به دلیل بیماری دچار اختلال در تمرکز هستند، ایجاد می نماید. به طور کلی تجهیزات اتاق تاریک محیط انگیزشی و جذابی را برای کودک ایجاد می نماید. این در حالی است که این تجهیزات کار را برای درمانگری که در طول روز با چند توان جو کار می نماید، تسهیل می نمایند.

وی تعداد محصولات این شرکت را 21 محصول مطرح نمود و با اشاره به اینکه از این میان، 8 الی 9 محصول به طور کلی ابداعی این شرکت بوده است، اظهار کرد: بقیه محصولاتی که فراوری نموده ایم هم نسبت به نمونه های خارجی، تا حد امکان با استفاده از ابزار و تجهیزات موجود، ارتقا پیدا نموده و از نمونه خارجی کارکرد بیشتر و حتی چندگانه دارند. به طوری که به عنوان مثال یک سیستم بتواند هم بینایی و هم شنوایی را تحریک کند و کاردرمانگر بتواند با خرید یک دستگاه، از کارایی بیشتری بهره مند گردد.

مدیر این شرکت فناور اعلام کرد: کارکرد محصولات به این صورت است که هر کدام یک یا چند حس از حواس پنجگانه را درگیر می نماید و با یاری این دستگاه ها می توانیم تحریک یکی از حواس و عمل و عکس العمل دریافت را داشته باشیم. به عنوان مثال یکی از حس هایی که درست کار کردن آن می تواند بر عملکرد بچه ها دچار فلج مغزی یا اوتیستیک تأثیر بگذارد، قوه تعادل است.

صدقی با اشاره به اینکه دو نمونه از محصولات شرکت برای تقویت قوه تعادل طراحی و ساخته شده است، شرح داد: یکی از این محصولات بالانس بیم (balance beam) یا باریکه تعادل است. این دستگاه مشوق حرکات راه رفتن کودک بوده و با حرکت و قدم گذاشتن و ایستادن روی هر رنگ، منبع نوری متصل به سیستم به همان رنگ در می آید.

وی ادامه داد: دستگاه دیگری که برای تقویت قوه تعادل طراحی و اختراع آن به نام شرکت ما ثبت شده است، دستگاه تیلت برد کنترلی (controlable Tilt Board) است. تیلت بورد، صفحه ای به قطر یک متر دارای دو حرکت چرخش و شیب دار شدن جانبی در حین چرخش، با قابلیت تغییر سرعت و جهت چرخش است.

مدیر شرکت فعال در حوزه کاردرمانی مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: این دستگاه در رابطه با تحریک حس تعادل و تمرینات وستیبولار (سیستم تعادلی بدن در گوش داخلی ما که سه مجرای عمود بر هم دارد و در سه جهت مختلف مأموریت حفظ تعادل را بر عهده دارد) ابداع شده است. تیلت بورد یک صفحه دوار با قابلیت تنظیم سرعت و جهش حرکت و میزان شیب صفحه دوار است که کودک بر روی آن قرار می گیرد و زاویه آن نسبت به سطح افق قابل تنظیم است.

صدقی اعلام کرد: یکی دیگر از دستگاه های ابداعی ما، دستگاه تعقیب بینایی (Visual Tracking) است. یکی از مشکلاتی که بچه ها اوتیستیک دارند، تعقیب کردن یک جسم به وسیله حس بینایی است. دستگاهی که در این رابطه اختراع کردیم می تواند تمرکز لازم برای این کار را در محیط به عنوان یک تمرین برای بچه ها ایجاد کند.

وی اضافه نمود: این دستگاه شامل 16 میله عمودی شفاف است که با فاصله از هم روی یک استند قرار گرفته اند و روشن شدن هر یک با یک کنترلر ولومی قابل کنترل است. بهبود و هماهنگ سازی حرکت چشمی، ارتقای درک حس عمقی و هماهنگی چشم و دست از جمله اهداف کار با این دستگاه است.

مدیر این شرکت مستقر در مرکز رشد فناوری و تجهیزات توانبخشی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: سعی کردیم محصولات را با ادوات و تجهیزات داخل طراحی کنیم و بسازیم. همچنین در ساخت آن ها از انعطاف پذیری برخوردار بودیم و تجهیزات موجود را با بعضی از ادواتی که کمیاب شده بودند، جایگزین کردیم. بدین ترتیب توانستیم با انجام تغییراتی که البته برای ما انرژی بر بوده اند، احتیاج کاردرمانگران را تأمین کنیم.

صدقی با تأکید بر آنکه محصولات ایرانی در کنار قیمت مناسب خود، قابلیت رقابت با نمونه های خارجی را هم دارند، اظهار کرد: خواسته ما حمایت از شرکت ها و باز شدن پای آن ها به نمایشگاه های بین المللی و دیده شدن محصولات ایرانی است؛ به طوری که اگر محصولات حداقل در نمایشگاه های کشورهای همسایه همچون ترکیه و عراق شرکت داده شوند، ارزش اضافه نموده خوبی برای کشور خواهند داشت و امکان صادرات آن ها فراهم خواهد شد. این در حالی است که فروش این محصولات در داخل با حداقل سود و بیشتر با اهداف انسان محبت آمیز انجام می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 104

به "ساخت تجهیزات اتاق تاریک برای تحریک حواس بچه ها فلج مغزی، بیش فعال و اوتیستیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تجهیزات اتاق تاریک برای تحریک حواس بچه ها فلج مغزی، بیش فعال و اوتیستیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید