دانشمندان حیرت زده شدند؛ کشف دایناسوری با شاخ های نامتعارف!، عکس

به گزارش مجله لیست پیوند، بقایای فسیل شده یک دایناسور شاخدا در کوه های مونتانا، درهای جدیدی را از دنیای حیوانات باستانی، به روی انسان، باز نموده است.

دانشمندان حیرت زده شدند؛ کشف دایناسوری با شاخ های نامتعارف!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، Lokiceratops rangiformis یکی از بزرگترین دایناسورهای سراتوپسیایی است که تا به حال در سیاره ما پرسه زده است؛ این دایناسور متعلق به خانواده ای از جانوران شاخدار، از جمله Triceratops و Styracosaurus است.

شرحات خبرنگاران : تریسراتوپس (Triceratops) یا سه شاخ چهره، یک سرده از دایناسورهای پرنده کفل سراتوپسید است که گیاه خوار بوده و در آخرین عصر دوره کرتاسه، بین 68 تا 66 میلیون سال پیش، زندگی می کرد. استیراکوسور (Styracosaurus) نام یک سرده از زیرراسته شاخ چهرگان است. استیراکوسور شاخ چهره سانی سنتروسوری و از خویشاوندان نزدیک سنتروسور بود.

Triceratops

Styracosaurus

Lokiceratops rangiformis یک دایناسور شاخ دار معمولی نبوده است؛ دو شاخ بلند و منحنی که تاج جمجمه اش را تزئین نموده اند، شگفت انگیزترین شاخ هایی هستند که تا به امروز ثبت شده اند. این دایناسور به خاطر همین شاخ ها نام خود را از کلاه ایمنی تماشایی که شخصیت مارول، لوکی بر سر داشت، گرفته است.

لوکی، شخصیت مارول

Lokiceratops نزدیک به 78 میلیون سال پیش، در کنار چندین دایناسور دیگر از زیرخانواده Centrosaurine در جایی که زمانی جزیره لارامیدیا بود، زندگی می کرد و بزرگتر و سنگین تر از همه خویشاوندان خود بود. تاج Lokiceratops از دو شاخ بزرگ و نامتقارن و یک صفحه استخوانی بزرگ و سپر مانندی که در سراتوپسیان ها یافت می گردد، تشکیل شده بود؛ بعلاوه فاقد شاخ بینی معمول سایر جانوران مشابه خود بود.

Lokiceratops

جوزف سرتیچ، دیرینه شناس، از موسسه تحقیقات گرمسیری اسمیتسونیان، می گوید: این دایناسور، پوشش جدیدی را روی سرهای عجیب و غریب سراتوپس ها قرار می دهد و بزرگ ترین شاخ هایی که تا به حال در یک سراتوپس دیده شده است را به نمایش می گذارد. دیرینه شناسان معتقدند دایناسورها از شاخ های خود مانند پرندگان مختلف برای انتخاب جفت یا شناخت گونه ها استفاده می کردند.

این تزیینات جمجمه یکی از کلیدهای بازگشایی تنوع دایناسورهای شاخدار است و نشان می دهد که انتخاب تکاملی به غنای گیج نماینده زیست بوم های کرتاسه یاری نموده است. استخوان های فسیل شده در سازند رودخانه جودیت در مونتانا، یک ذخایر فسیلی که استخوان های چهار دایناسور دیگر از آن بازیابی شده اند، پیدا شد.

فسیل پیدا شده از Lokiceratops

وقتی سرتیچ و همکارش، دیرینه شناس مارک لوون از دانشگاه یوتا، بازسازی جمجمه را از استخوان های پیدا شده در سال 2019 شروع کردند، متوجه شدند که به چیزی نگاه می نمایند که هیچ کس قبلاً ندیده بوده است. و به جرأت می توانیم بگوییم، این دایناسور یک شاه بوده است.

تخمین زده می گردد که Lokiceratops حدود 6.7 متر طول داشته است و جمجمه آن از بینی تا نوک شاخ بیش از 2 متر بوده است و می توانسته است، عدد ترازو را در حدود 5 متریک تن بالا ببرد. این آن را با بزرگترین فیل هایی که امروزه روی زمین یافت می گردد، همتراز می نماید.

لوون شرح می دهد: پیش از این، دیرینه شناسان فکر می کردند، حداکثر دو گونه دایناسورهای شاخدار، می توانند در یک مکان و زمان همزیستی داشته باشند. به طور باورنکردنی، ما پنج گونه را شناسایی نموده ایم که همزمان با هم زندگی می کردند.

چهار گونه از دایناسورهای شاخ دار که در یک دوره می زیسته اند

محققان می گویند که این نشان می دهد که ما ممکن است تنوع دایناسورها را به شدت دست کم گرفته باشیم.

منبع: SCIENCEALERT

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 خرداد 1403 بروزرسانی: 31 خرداد 1403 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1692

به "دانشمندان حیرت زده شدند؛ کشف دایناسوری با شاخ های نامتعارف!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان حیرت زده شدند؛ کشف دایناسوری با شاخ های نامتعارف!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید