خطر ابتلا به هاری در خفاش ها بیشتر از سگ ها است

به گزارش مجله لیست پیوند، مردم معمولا بیماری هاری را به مخلوقات چهارپا نسبت می دهند و شایعه شده است که هاری مربوط به سگ ها است. اما خطرناک ترین تهدید هاری که در حال حاضر با آن روبرو هستید، بالای سر شما است.

خطر ابتلا به هاری در خفاش ها بیشتر از سگ ها است

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده، خفاش ها مسئول 7 مورد از 10 مرگ ناشی از هاری در ایالات متحده هستند.

این تعداد قابل توجه است، زیرا آمار نشان می دهد که از هر 5،000 مرگ بر اثر هاری در سراسر جهان، یک سوم آن مربوط به خفاش ها گزارش شده است.

مشکل اینجاست که چون مردم نمی دانند خفاش ها دارای خطر هاری هستند، آنها ممکن است در جستجوی واکسن های هاری نجات بخش و داروهای ضد ویروسی پس از گاز گرفته شدن یا چنگ خوردن، شکست بخورند.

CDC گفت: یک خراش یا گاز خفاش می تواند کوچکتر از یک پاک کن بالای مداد باشد، اما همین خراش به میزان کافی برای دادن هاری به یک فرد کافی است.

دکتر رابرت گلتر، یک پزشک اورژانس در بیمارستان نیویورک گفت: علائم اولیه هاری ممکن است شامل تب با درد یا مور مور شدن، احساس سوزش یا پوسته پوسته شدن زخم باشد. ویروس به سیستم عصبی مرکزی نفوذ کرده و منجر به التهاب مغز و پس از آن نخاع می شود.

دور ماندن از حیات وحش، به ویژه خفاش ها، کلیدی برای جلوگیری از هاری در افراد است. خفاش های آلوده به هاری می توانند در هر منطقه ای که خفاش ها در آن وجود دارند، باشند.

پژوهشگر ارشد، دکتر امیلی، یک دامپزشک CDC، در اطلاعیه خبری آژانس تاکید کرد که خفاش ها نقش مهمی در اکوسیستم ما بازی می کنند و مهم است که مردم بدانند بسیاری از خفاش ها هار نیستند. مشکل زمانی رخ می دهد که مردم فکر کنند تمام خفاش ها سالم هستند زیرا شما واقعا نمی توانید تنها از روی نگاه کردن به یک حیوان بگویید که آن حیوان حامل بیماری هاری است یا خیر.

اگر در منطقه ای بودید که خفاش ها در آن حضور داشتند، در نظر داشته باشید که ممکن است شما در معرض هاری قرار بگیرید.

هر ساله مقامات بهداشت عمومی در ایالات متحده مسئول 175 توده خفاش ها هستند. رویدادهایی که در آن بیش از 10 نفر در معرض یک خفاش بالقوه به هاری قرار می گیرند.

میزبان های نو

CDC گفت: در بسیاری از موارد، هشدار تهدید ناشی از خفاش ها، بازتابی از سیاست های موفقیت آمیز ایالات متحده در رابطه با هاری است.

قبل از سال 1960، گاز های سگ مسئول بیشترین موارد هاری در انسان ها بود. اما برنامه های واکسیناسیون حیوانات خانگی و برخی قوانین مربوط به داشتن حیوانات خانگی (مانند قلاده بستن)، به طور قابل توجهی باعث کاهش هاری در سگ ها شده و اکنون خطر اصلی هاری بیشتر متوجه خفاش ها و دیگر حیوانات وحشی شده است.

دکتر آنچ شوچات، معاون مدیر کل CDC، در یک نشست رسانه ای گفت: برنامه های واکسیناسیون سگ ها از دهه 1950 آغاز شد و تا سال 2004، این برنامه ها باعث حذف انواع هاری ش د که به طور معمول در سگ ها توسعه می یافت.

هر سال ه، سگ ها تنها مسئول 1 درصد از بیماری هاری از طریق حیوانات هستند.

کاهش میزان هاری در سگ، دستاورد قابل توجهی از سیستم بهداشت عمومی است، اما با این بیماری مرگبار که هنوز در هزاران حیوانات وحشی وجود دارد، مهم است که مردم از خطر آگاه باشند.

در میان هم ه حیوانات شناسایی شده که می توانند هاری را انتقال دهند، 32 درصد خفاش ها، 28 درصد راکون ها، 21 درصد راسو ها، 7 درصد روباه ها و 6 درصد گربه ها هستند.

در واقع، از دهه 1990، گربه های مبتلا به هاری سه برابر بیشتر از سگ ها گزارش شده اند.

بیشتر مردم واکسن سگ خود را می زنند، اما اغلب مردم گربه ها را واکسینه نمی کنند. واکسیناسیون گربه ها در مواردی که با حیوانات وحشی در داخل یا خارج از خانه تماس داشته باشند، بسیار حائز اهمیت است.

موارد دیگر

در برخی کشور ها، این موضوع فرق دارد.

در سطح جهانی، سگ های هار علت حدود 98٪ از 59000 مرگ و میر انسان ها ناشی از هاری هستند که هر ساله رخ می دهد. در واقع، تماس با برخی سگ های ولگرد در برخی کشور ها، دومین عامل ابتلا به هاری در افراد است.

و در آخر باید گفت که، اگر به بیماری هاری رسیدگی نشود، این بیماری می توانند تا 99 درصد کشنده باشد. در عین حال، اگر به موقع به هاری رسیدگی شود، می تواند 100 درصد قابل درمان باشد.

منبع: فوت و فن / webmd.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1498

به "خطر ابتلا به هاری در خفاش ها بیشتر از سگ ها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر ابتلا به هاری در خفاش ها بیشتر از سگ ها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید