خبرنگاران نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد

به گزارش مجله لیست پیوند، رشت - خبرنگاران - میل به ملال نیست اما گاه چنین می گردد؛ اتفاقات از پس هم نفس تنگ می نمایند و این بار ویروس کرونا نفس اقتصاد گردشگری گیلان را حبس نموده است.

خبرنگاران نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه تور کانادا 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

چنان که برآیند کلام جامعه گردشگری اگرچه به حس انساندوستی آغشته است و از گردشگران می خواهند بدلیل خطر کرونا به این استان سفر ننمایند، اما حمایت دولتی را بعنوان راهی برای نفس رسانی و جبران ضرر خواهان شده اند.

روزهاست که آب خوش به سختی از گلوی مردمان سرزمینمان پایین می رود و زخم های ناسوری بر روح و جانمان رفته است و این بار کرونا بر گلویمان چنگ انداخته و همه ابعاد زیستی، مالی، تعاملات و مبادلات را تحت تاثیر قرارداده و در آستانه جشن نوروز که می رفت عید خوبی را پس از پشت سر گذاری بحران ها برای گیلان رقم بزند، جامعه گردشگری این استان را با بحران روبرو نموده است.

بیانیه تئودور آدهانوم دبیرکل اتیوپیایی سازمان بهداشت جهانی پس از برگزاری چند جلسه فوری این سازمان و اعلام شرایط اضطراری جهانی در پی شیوع ویروس کرونا در هفته اخیر یادآور نکات برجسته ای از منظر اقتصاد سیاسی بین المللی است؛ او اذعان داشت که باید با همکاری هم به کنترل ویروس کرونا در آینده بپردازیم.

در گیرو دار هیاهوی اخبار آتش سوزی جنگل ها، برف و بوران، زلزله و اتفاقی خوشایند چون انتخابات که فرآیندش خود بار خبری مجزا می آفرید دیگر گمان نمی کردیم ویروس شوم کشورهای دور خود را به ایران برساند و در این میان گیلان، بعنوان یکی از قطب های گردشگری کشور نشان قرمز و پرخطر کرونا دریافت کند.

می گویند بحران ها بواسطه خلق فضای مجاز زیر سایه اخبار، سنگین تر می گردد اما بازهم آسیب دیدگان در هر حوزه ای خبرنگاران را از خود دانسته و در تماس های مکرر از متضرر شدن خود می گویند و طلب رسانه ای شدن مسائل می نمایند تا شاید بواسطه ویژگی رسانندگی رسانه مسائلشان بازگو گردد و راهکاری بروز یابد.

بعضی از متولیان دفاتر خدمات مسافرتی و مراکز اقامتی گیلان در تماس با خبرنگارانی گیلان از لغو رزروها و هجوم درخواست های استرداد پرداخت ها حتی برای سفرهای نوروزی از سوی مردم و سرگردانی مسافران در آن سوی مرزها خبر دادند که در تماس خبرنگار خبرنگاران با بعضی از متولیان مستقیم با حوزه گردشگری و پیجویی موارد مطرح شده، رکود فعالیت های گردشگری تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا تایید شد.

مردم در استرداد وجوه پرداختی همکاری نمایند

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی گیلان بیان نمود: کرونا، گردشگری گیلان را بشدت متضرر نموده و حتی مردم تورهای نوروزی را از الان لغو می نمایند؛ در بخش تورهای خارجی سرمایه گذاری های هنگفتی شده بود و بعضی از رزروها بگونه ای است که استردادی در پی نخواهد داشت.

مریم تهرانچیان در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران شرح داد: سرنوشت پروازهای چارتر تعیین نیست؛ اینکه آیا استردادی انجام می گردد یا نه، در بخش داخلی نیز چند بخشنامه رسیده است که بر اساس آن هتل ها مکلف شده اند در بخش استرداد همکاری نمایند؛ مرزها بسته شده و بعضی مسافران ساعت های پرواز برگشتشان تغییر نموده و سرگردان شده اند.

وی گفت : با شرایط پیش آمده بیشتر کنسلی ها در ایام نوروز است؛ پیش خریدهای نوروزی لغو شده و به تورهای خروجی امیدی نیست و در مورد تورهای ورودی هم امید داشتیم که عید خوبی در پیش باشد اما با ادامه این فرایند بعید به نظر می رسد.

وی با تاکید بر اینکه سلامت میهمانان مورد اهتمام است و از مردم می خواهیم در شرایط اضطرار شیوع ویروس کرونا به گیلان نیایند، ادامه داد: مسافرانی که پیش خرید و رزرو داشته اند با دفاتر خدماتی همکاری نمایند قدری شکیبا باشند تا تسویه با شرکت های مادر انجام گردد و وجوه پرداختی بازگردانده گردد.

تهرانچیان تقاضا کرد: اداره کل امور مالی و دارایی تمهیداتی بیاندیشد تا برای این دوماه مالیاتی در نظر گرفته نگردد بلکه این موضوع قدری از آلام خسارت بکاهد.

کرونا شایع شد و بسیار متاثر شدیم از اینکه در خبرها می پیچید احتکار و بی مهری به همنوع وسعت یافته و گمان می رفت قدرت دوست داشتن و مهر از دست داده ایم و شاید بقول کانت در نابالغی مانده ایم و به کودک مانی خویش خرسندیم؛ اما سخن با متولیان گردشگری قدری آراممان کرد که اگر چه متضرر شده اند اما باز امنیت سلامت گردشگران برایشان مهم است و می گویند به شمال نیایید.

رکود صددرصدی هتل های گیلان و درخوالست حمایت از دولت

مدیر عامل جامعه هتلداران گیلان گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا در استان گیلان و اعلام رسمی این استان به عنوان یکی از کانونهای کرونا و اطلاعیه ای که در مورد لغو رزروهای بخش اقامتی صادر شد، بخش گردشگری گیلان شامل رکود کاری صددرصد شده است.

جواد عباسی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: همه فعالان عرصه گردشگری با رعایت نکات پیشگیری از ویروس کرونا آماده ارائه خدمات هستند اما با توجه به توصیه هایی که شده هیچ گونه گردشگری برای پذیرش وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ماهیت کار ما مهمانداری است، گفت : با توجه به شرایط اعلام شده در مورد وجود بیماری کرونا توصیه می کنیم گردشگران به گیلان سفر ننمایند زیرا حفظ امنیت میهمانان یکی از شرایط میهمانداری و میهمان نوازی است، اما رزروها حتی برای تعطیلات نوروز در حال کنسل شدن است و چون شرایط ویژه حاکم شد و عواملی بوجود آمد که از اراده طرفین خارج شد لغو رزروها بدون جبران خسارت انجام می گردد.

مدیرعامل جامعه هتلداران گیلان ادامه داد: مکاتبه ای مبنی بر درخواست حمایت دولتی با وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری انجام داده ایم، امیدواریم پاسخ مثبت دریافت کنیم چرا که این اتفاقات تجربه جهانی داشته و دولت ها در زمان بروز بحران ها به یاری می آیند.

عباسی گفت: حال که از ما خواسته شده استردادها بدون جبران خسارت انجام گردد، ما نیز از دولت درخواست حمایت داریم.

اگر چه گویی مدتی است بجای شادی، ملال می طلبیم و با لذت، کنجی می نشینیم و در پی فاجعه می گردیم و آمار مرگ و میر جست و جو می کنیم - که خود نیازمند واکاویست - اما از واقعیت نیز گریزی نیست روزهاست که آب خوش به سختی از گلوی مردمان سرزمینمان پایین می رود و زخم های ناسوری بر روح و جانمان رفته است اما باید دید بعنوان آسیب پذیرترین بخش بحران چه می توان کرد؛ آرمان خود را در وجدان فردی یا جمعی مرور و بازآفرینی کنیم و هر کدام از ما می توانیم اعتماد، همدلی، انسجام، برنامه ریزی، شفقت، شفافیت و اعتماد را در شرایط کنونی و روبروه با بحران کرونا خودمان در واحد مردم ایجاد کنیم.

بحران کنونی سرانجام جهان نیست؛ بحران هایی غلیظ تر به همت، پشت سر نهاده ایم با این تفاوت که دسترسی به اخبار حضور آن را سنگین تر نموده است می توان نسبت به هم قدری شکیباتر بود، مسئولانه بهداشت فردی را رعایت کرد بجای سفر به شمال و جنوب در خانه های خود بمانیم به بیمارانمان قوت ببخشیم؛ بجای احتکار امکان دستیابی را فراهم کنیم؛ قدردان کادر پزشکی باشیم؛ خودمان به داد هم برسیم؛ کاش! دولت هم توانش قوت یابد و حمایت ها فزون تر گردد...

منبع: ایرنا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 90

به "خبرنگاران نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نفس اقتصاد گردشگری گیلان تنگ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید