تعارض مصوبه کنگره آمریکا با اهداف صلح طلبانه گردشگری

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران، در این هفته خبر رسید که مدارک پیوستن مجدد ژئوپارک قشم به شبکه دنیای ژئوپارک ها آذر ماه سال جاری با هدف حل مسائل مطرح شده به یونسکو ارسال شده است.در این باره، حمیدرضا محسن پور سرپرست ژئوپارک قشم با بیان اینکه ارزیابی اولیه اوایل سال 95 توسط کارشناسان شبکه دنیای ژئوپارک ها انجام می گردد، اضافه نمود: در صورت نبود نقص، این پرونده تا شهریورماه برای طرح و اضافه شدن به 112 ژئوپارک دنیا آماده می گردد. دو تن از اعضای اصلی شبکه ژئوپارکهای یونسکو شامل رییس و مسئول بخش ژئوپارک های علوم زمین یونسکو در نیمه نخست اسفندماه سال جاری به قشم سفر خواهند کرد.

تعارض مصوبه کنگره آمریکا با اهداف صلح طلبانه گردشگری

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای دانشجویی کانادا همسر هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

خبر دیگر مربوط می شد به توقف مرمت بافت تاریخی عقدا که به دلیل مرمت نادرست توسط شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی استان یزد آن عملیات را متوقف کرد.

بافت تاریخی عقدا در شهرستان اردکان یکی از بکرترین بافت های تاریخی استان یزد است که 30 هکتار از وسعت 84 هکتاری شهر عقدا را شامل می گردد. مهم ترین ویژگی تاریخی این بافت، وجود معماری های متوالی از دوره های مختلف تاریخی از دوره آل مظفر تا دوره معاصر است که نشان از قدمت تمدن در این شهر دارد.

محمد مهدی شرافت مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد به خبرنگاران گفت: متاسفانه عملیات مرمت بدون هماهنگی با کارشناسان مرمت ما در استان صورت گرفته بود و غیر اصولی پیش می رفت به همین دلیل کار را متوقف کردیم.

آشوراده؛ جزیره ای که قبل از طرح گردشگری به ساماندهی نیاز دارد

این هفته گزارشی نیز از جزیره آشوراده منتشر شد که در آن نشان می داد این جزیره تعدادی خانه محلی دارد که می توان آن را به عنوان مرکز اقامتی مورد بهره برداری قرار داد و از ساختن هتل در این جزیره بکر صرف نظر کرد. این جزیره ارزشمندترین دارایی بندر ترکمن است؛ جزیره ای که بعضی از مورخان و سفرنامه نویسان می گویند یا بخشی از جزیره مفقود شده آبسکون است و یا جزیره ای متفاوت از آن.

مردم محلی بندر ترکمن معتقدند آشوراده سالهای دور تبعیدگاه جذامیان بوده و حالا برسر حفظ و یا تخریب محیط زیست این جزیره از یک دهه پیش تا به امروز بین متولیان دولتی و دوستداران محیط زیست دعواست. از همان زمان که اعلام شد طرح های گردشگری باید در جزیره بکر آشوراده اجرا گردد.

نگرانی دوستداران محیط زیست اینجاست که اجرای طرح های گردشگری، هر منطقه بکر و دست نخورده طبیعی را به بدترین شکل ممکن تبدیل کرده و بیم آن می رود که با اجرای طرح های گردشگری، این جزیره نیز با رفت و آمد گردشگران به آن از بکر بودن و مامن پرندگان دور گردد آن هم فقط به این دلیل که گردشگران بتوانند در مراکز اقامتی آن شبی را صبح نمایند و از مراکز خریدش استفاده کرده و به تماشای غروب آفتابش بنشینند.

چون حتما در آن موقع دیگر اسب های وحشی، فلامینگوها و بسیاری دیگر از حیوانات این جزیره تاب حضور گردشگران را ندارند و شاید راهی برای کوچ کردن پیدا نمایند.

مصوبه اخیر کنگره آمریکا در تعارض با اهداف صلح طلبانه گردشگری است

این هفته مصوبه کنگره آمریکا به نحوی به تصویب رسید که گردشگران 38 کشور اگر در 5 سال اخیر به ایران بیایند برای رفتن به آمریکا باید ویزا بگیرند. این یک نوع محدودیت برای گردشگران ایران به حساب می آید به همین دلیل رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره مصوبه اخیر کنگره آمریکا به دبیرکل سازمان دنیای دنیاگردی و مدیرکل آموزشی یونسکو نامه نوشت. متن نامه مسعود سلطانی فر به طالب ریفاعی و خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) توضیح زیر است:

دولت آمریکا در اقدامی مغایر با حقوق گردشگران درانتخاب آزادانه مقاصد خود، با تصویب لایحه ای اتباع 38 کشور دنیا را که با آنان لغو ویزا منعقد کرده بود ملزم کرده تا در صورت سفر به کشور کهن و پرجاذبه ایران، برای ورود مجددبه خاک آمریکا درخواست ویزا نمایند.

این اقدام سیاسی آمریکا که باهدف ایجاد محدودیت سفر به ایران ونتیجتا آسیب به صنعت گردشگری ایران اتخاذ شده است، صرفنظر از اینکه مغایر قواعد و حقوق بین المللی است، در تعارضی اساسی بااهداف صلح طلبانه ای است که گردشگری همیشه درپی آن بوده است.

تصدیق می کنید که گردشگری نقشی بی بدیل و بی رقیب در گسترش وتعمیق دوستی ونزدیکی ملت ها و حتی دولت ها ایفا کرده و قادراست تفاوتها را به جاذبه و متعاقب آن محل مفاهمه و دوستی بدل نماید و بر همین اساس است که سازمان دنیای دنیاگردی تمامی دولت ها را تشویق می نماید تا باتسهیل جابجایی آزادانه گردشگران وتامین دسترسی همگانی و آسان برای این طیف زمینه لازم برای تحقق این مهم را فراهم آورند.

کارگاه های صنایع دستی روستای زیارت به آپارتمان ها منتقل شده اند

این هفته گزازشی نیز درباره دستگاه های بافت پارچه سنتی در روستای زیارت استان گلستان منتشز شد این دستگاهها هنوز مدرن نشده اند و هنوز زنان زیارت پشت آن می نشینند و ساعت ها نخ های رنگی را کنار هم قرار می دهند تا بگردد پارچه یک متری. قرمز گلی یا سفید با رگه های رنگی. بیشتر آنها این پارچه ها را برای گردشگران می بافند. آنها هر یک متر پارچه را حدود 25 تا 30 هزار تومان می فروشند تا خریداران از آن به عنوان سفره، رو میزی، پادری، سفره و... استفاده نمایند. این سوغات زیارت است که توسط زنان پا به سن گذاشته زیارت تهیه می گردد.

اهالی این روستا، پارچه های بافته شده را به مسافران ایرانی به قیمتی می فروشند که هم مشتری راضی باشد هم خودشان. فاطمه زیارتی می گوید: فقط گردشگران خارجی هستند که چانه نمی زنند اما تعداد آنها هم از مدت ها پیش کمتر شده است.

پیش از این کارگاه ها در خانه های سنتی قرار داشت. اهالی خانه از سر و صدای آن اذیت می شدند اما حالا اتاق جدایی برای این کارگاه ها در نظر گرفته اند. اما در وضعیتی نامناسب.

آنها یا کارگاه ها را در جایی از آپارتمان کوچک گذاشته اند که باز هم سر و صدای آن اهالی خانه را آزار می دهد و یا از زندگی شان حذف کرده اند چون آپارتمان جای دستگاه پارچه بافی سنتی نیست. بعضی دیگر آن را به گوشه ای از انبار، یا پارکینگ انتقال داده اند و همان جا خودشان را سرگرم پارچه بافی می نمایند.

برندی از کنفرانس برند گردشگری به دست نمی آید!

قرار است کنفرانس برند گردشگری در روزهای 13 و 14 دی ماه در اصفهان برگزار گردد و کارشناسان خارجی از چین، آمریکا، پرتغال، دانمارک و... حضور داشته باشند. در بخش کمیته علمی این کنفرانس نیز فهرست بلند بالایی از مدیران میراث فرهنگی در استان های اصفهان، خراسان رضوی، اساتید حوزه گردشگری از دانشگاه های شیراز، مشهد، علم و فرهنگ، دانشگاه آزاد، اصفهان، علامه طباطبایی و... حضور دارند.

در شورای سیاستگذاری این کنفرانس هم کارشناسان و مدیران معاونت گردشگری و معاونت صنایع دستی و میراث فرهنگی عضو هستند و در این میان مهدی حجت قائم مقام سابق سازمان میراث فرهنگی و محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی نیز حضور دارند. برای برگزاری این کنفرانس، معاونت گردشگری یک نشست خبری پیش از ظهر یکشنبه 29 آذر ماه در ساختمان این معاونت برگزار کرد.

خبرنگاران در این نشست با مرتضی رحمانی موحد، معاون گردشگری کشور بر سر این موضوع بحث کردند که این کنفرانس اولین برنامه در این حوزه نیست و آیا قرار است که بار هم، برای برند گردشگری تعریفی ارائه کنیم؟ یا اینکه قرار است بعد از مدتها نتیجه ای از برند بگیریم.

وی درباره اینکه در سمینارهای قبلی برند گردشگری تعریف شده است گفت: از این کنفرانس برندی در نمی آید؛ من تعریف مورد اجماع که در این مملکت به آن رسیده باشند را ندارم اگر شما دارید بگویید. در این کنفرانس قرار است شاخص ها در بیاید. ممکن است فرمول این شاخص، بوم گردی باشد ممکن است دریا و چنگل باشد. چه کسی می تواند به این سوالات جواب بدهد. ما میخواهیم ضوابطی که ما را می رساند به یک لوگوی ملی را احصا کنیم. و گرنه تعریف برند را همه بلد هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 87

به "تعارض مصوبه کنگره آمریکا با اهداف صلح طلبانه گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعارض مصوبه کنگره آمریکا با اهداف صلح طلبانه گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید