بسته شدن مرزهای ایران و ارمنستان

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران : سیدعباس عراقچی گفت: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران می تواند به سرانجام مسالمت آمیز درگیری ها در قره باغ یاری کند.

بسته شدن مرزهای ایران و ارمنستان

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا: معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، در گفت وگو با شبکهITV جمهوری آذربایجان، با اشاره به طرح ایران برای حل بحران قره باغ، اظهار کرد: نگاه واقع بینانه، رویکرد منطقه ای و مشارکت کشورهای تاثیرگذار منطقه از ویژگی های این طرح است، بر اساس این طرح، ایران با یک مشارکت منطقه ای می خواهد این موضوع را حل وفصل کند و دو طرف را به خواسته های خود برساند.

وی ادامه داد: طرح ایران بر یک سری اصول پذیرفته شده بین المللی از جمله احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، اصل تغییرناپذیری مرزها، خاتمه اشغال، رعایت حقوق اقلیت ها و بازگشت آوارگان پایدار است.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: وظیفه ما در این شرایط این است که هر کوششی که می توانیم انجام دهیم و هر ایده ای که می تواند کارساز باشد را آنالیز کنیم، پیشنهاد ایران باحسن نیت کامل ارائه شده و دنبال این است که بتواند به تلفات انسانی و غیر انسانی خاتمه دهد.

وی با بیان این که امیدواریم که بتوانیم این کار را به خاتمه برسانیم، اما مسائل پیچیده ای در این راستا وجود دارد، اعلام کرد: اگر همه طرف ها حسن نیت داشته باشند و از مداخله بعضی کشورهای خارج از منطقه که به دنبال تخریب روابط هستند جلوگیری گردد، ما می توانیم به نتیجه برسیم.

وی در بخشی دیگر از این مصاحبه با بیان این که از ابتدای شروع دوباره درگیری ها ما تماس های خود را برای خاتمه بحران شروع کردیم، گفت: موضع ایران همواره حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، مخالفت با اشغال و تاکید بر آزادسازی مناطق اشغال شده بوده و این موضع در طول 27 سال گذشته تغییر نکرده است .

عراقچی توضیح داد: یکی از اصولی که همه کشورها باید به آن پایبند باشند رعایت حقوق بشرمحبت آمیز است. عدم حمله به اماکن غیرنظامی و عدم هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه یکی از اصول مهم حقوق بشرمحبت آمیز است و همه باید آن را رعایت نمایند.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود با بیان این که در دوران جنگ 8 ساله رژیم بعثی عراق علیه ایران، ما شاهد حملات ناجوانمردانه به شهرها و کشته شدن مردم بی گناه خود بودیم و با هرگونه حمله به شهرها و مردم بی گناه توسط هرکسی که باشد، مخالف هستیم و آن را محکوم می کنیم، اضافه کرد: حمله به شهر بردع و کشته شدن مردم بی گناه از نظر ایران محکوم است، ما با خانواده قربانیان این حمله و با دولت و ملت جمهوری آذربایجان ابراز همدردی می کنیم.

عراقچی اعلام کرد: در طی هفته های گذشته شاید صدها مورد اصابت موشک، خمپاره، و راکت های جنگی به مناطق مسکونی مرزی ایران وجود داشته است. بعضی خانه های روستایی خسارت دیده اما خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان می دهد که از هر دو طرف این اصابت ها انجام شده، البته در یک عملیات جنگی اشتباهات و اصابت های تصادفی احتمال دارد، ما از هر دو طرف درگیر بارها تقاضا کردیم که دقت و مراقبت نمایند که گلوله های آنان به سمت مرز ایران نیاید و کوشش کردیم تا این مسئله به تنش تبدیل نگردد.

وی همچنین با بیان این که ادعاهای موجود درباره ارسال سلاح و نیروی نظامی از ایران به ارمنستان را کاملا تکذیب می کنم و به هیچ وجه این موضوع صحت ندارد، توضیح داد: ما از شروع دور جدید درگیری ها مرزهای خود را با ارمنستان بسته ایم و اجازه انتقال سلاح به طرفین درگیری را ندادیم.

عراقچی اضافه کرد: این سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران است و ما با ارسال سلاح به این مناطق و ارمنستان به هیچ وجه موافقت نکردیم و نمی کنیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که من برای مردم جمهوری آذربایجان صلح پایدار همراه با برطرف اشغال از مناطق سرزمینی جمهوری آذربایجان آرزو می کنم، گفت: امیدوارم مردم و دولت ایران و جمهوری آذربایجان یک روابط محبت آمیز و گرم بر اساس احترام متقابل داشته باشند و خوشحالم که عین این مطلب را از زبان رئیس محترم جمهوری آذربایجان هم شنیدم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 620

به "بسته شدن مرزهای ایران و ارمنستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته شدن مرزهای ایران و ارمنستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید