آنالیز 3 عامل مهم در خرید لوله فولادی

به گزارش مجله لیست پیوند، امروزه لوله های فولادی به دلیل مزایایی چون قابلیت گسترش و پوشش دهی مصرف بالایی دارند. علاوه بر این، کاربرد این مقاطع فولادی تنها به انتقال سیالات محدود نمی گردد.

آنالیز 3 عامل مهم در خرید لوله فولادی

حتما تا به حال در سطح شهر داربست های ساخته شده با لوله های فولادی را از نزدیک دیده اید. این تنها نمونه ای از کاربرد غیر معمول لوله فولادی است.

خرید این کالای فولادی چندان راحت و ساده نیست. چرا که معیارهای مختلفی در قیمت روز لوله موثر است.

در واقع شما در راستا انتخاب و خرید این مقطع نیاز به یک مشاور و یک راه بلد دارید تا بتوانید رضایت در خرید را تجربه کنید. به همین خاطر شما باید به سراغ تامین نمایندگان با تجربه بروید. از میان گروه های فعال در این حوزه می توان بازرگانی فولاد آیرومارت را نام برد.

به هیچ وجه لوله فولادی نخرید! این پاسخ ما به افرادی است که هیچگونه اطلاعات اولیه ای نسبت به این مقطع ندارند. چرا که به راحتی به دام افراد سودجو خواهند افتاد.

افرادی که جنس نامرغوب و بی کیفیت را به نام کالای اصل می فروشند. یا به ترفندی شما را به خرید لوله ای برخلاف نیازتان وادار می نمایند.

به همین خاطر ضروری است از مهم ترین فاکتورهای خرید لوله مطلع شوید. این سه فاکتور شامل نوع، ابعاد و برند لوله فولادی می شوید. دقت کنید که عدم دقت در این سه عامل می تواند باعث از بین رفتن سرمایه شما نیز گردد.

1.ابعاد لوله

سایز لوله از جمله مواردی است که به هنگام خرید لوله از شما پرسیده می گردد به عبارت دقیق تر منظور از سایز، سایز اسمی لوله است. اگر از مقطع به لوله فولادی نگاه کنید، متوجه ضخامت لوله خواهید شد.

ضخامت در سرتاسر لوله یکسان و یکنواخت می باشد. ضخامت لوله باعث می گردد تا در هر مقطع لوله با دو نوع قطر داخلی و قطر خارجی روبرو باشیم.

در نتیجه برای معرفی لوله به یک پارامتر معین نیاز داریم. سایز اسمی در واقع معیاری برای متمایز ساختن لوله ها از هم می باشد.

براساس یک قاعده از پیش مشخص شده، در لوله های تا سایز 12 اینچ سایز اسمی لوله با حد واسط قطر داخلی و قطر خارجی لوله برابری می نماید و در سایزهای بالاتر، سایز اسمی با اندازه قطر خارجی برابر است.

در خرید بعضی از لوله ها باید به ضخامت نیز توجه گردد. چرا که هرچه ضخامت افزایش می یابد وزن لوله نیز افزایش می یابد.

هنگام خرید، وزن لوله چندان بر قیمت تاثیری ندارد. چرا که این مقطع فولادی به صورت شاخه ای در بازار به فروش می رسد. اما وزن هنگام اجرای پروژه مهم می گردد.

در بعضی مواقع، مثلا اجرای لوله کشی صنعتی، با محدودیت وزن روبرو هستیم و اگر وزن لوله از یک حد معینی بیشتر گردد، تعادل سازه به هم می خورد.

برای پیدا کردن وزن لوله نیازی به استفاده از ترازو و یا باسکول نیست. تنها کافی است به جدول وزن لوله مراجعه کنید. در این جدول به یاری قطر خارجی لوله و ضخامت می توان به وزن لوله در تمامی طول ها پی برد.

در خرید لوله مانیسمان دقت کنید!

همان طور که گفته شد شما هنگام خرید لوله باید از دو عدد سایز و ضخامت مطمئن باشید. اما اگر قصد خرید لوله مانیسمان را دارید باید به رده لوله نیز توجه کنید.

رده لوله عددی است که از تقسیم هزار برابر فشار طراحی بر تنش تسلیم مواد سازنده به دست می آید و با نام عدد اسکجول شناخته می گردد. ربط دادن ضخامت، رده و سایز لوله مانیسمان چندان کار ساده ای نیست. اما برای درک بهتر تصور کنید که 4 لوله مانیسمان با قطر خارجی یکسان دارید. در این 4 لوله هرچه رده افزایش پیدا کند، ضخامت داخلی افزایش می یابد. بنابراین رده لوله بدون درز در کاربرد و نوع مصرف تاثیر به سزایی دارد.

2.برند فراوری نماینده

در سراسر ایران و دنیا کارخانه های متعددی به فراوری انواع لوله فولادی مشغول هستند.

فراوری نمایندگان لوله در ایران برای ارائه محصول با کیفیت، از ملاک های مختلفی تبعیت می نمایند. اما در نهایت کیفیت محصول خروجی قطعا یکسان نخواهد بود.

برای آنکه لوله فولادی از کیفیت بالایی برخوردار باشد، در ابتدا ضروری است که در تهیه و انتخاب ماده اولیه فولاد (شمش یا ورق) نظارت دقیقی صورت گیرد. در ادامه فرایند فراوری باید تحت نظر اجرا گردد. حتما پیش از ارسال محصول به بازار باید کیفیت لوله فولادی با انجام تست های مختلف، سنجیده گردد.

به طور مثل برای سنجش کیفیت خط جوش لوله درزدار باید تست جریان گردابی یا ED انجام گیرد تا عیوب ایجاد شده به هنگام جوشکاری آشکار گردد. ارائه محصول نامرغوب علاوه بر خسارات اقتصادی می تواند خسارات جانی نیز به دنبال داشته باشد.

اغلب برندهای سرشناس در زمینه لوله به خاطر محصولات با کیفیتی که ارائه می دهند بر سر زبان ها افتاده اند. بنابراین حتما پیش از خرید از فراوری نماینده لوله اطمینان حاصل کنید.

3.نوع لوله

لوله های فولادی براساس ساخت در دو گروه اصلی درزدار و بدون درز قابل تقسیم هستند. تفاوت اصلی این دو گروه کالا به نوع ماده اولیه و روش ساخت بستگی دارد.

برای آشنایی بیشتر با این دو گروه لوله به تعاریف زیر دقت کنید:

لوله درزدار: لوله های فولادی هستند که از جوشکاری ورق های فولادی به روش های مختلف، فراوری می شوند.

لوله بدون درز: با سوراخکاری شمش های فولادی استوانه ای شکل، لوله بدون درز به دست می آید.

لوله های بدون درز یا مانیسمان برای اولین بار در سال 1886 توسط دو برادر با همین نام فراوری شدند. پس از آن تمامی لوله های درزدار به افتخار برادران مانیسمان با این نام شناخته می شوند.

از آنجا که لوله های بدون درز در مقایسه با لوله های درزدار به تکنولوژی خاص تری در فراوری نیاز دارند، بنابراین فراوری آن ها با محدودیت ابعادی روبرو است. در واقع لوله های بدون درز اکثرا قطرهای کمتری دارند.

لوله های بدون درز با مانیسمان چندان تنوعی ندارند. اما از آنجا که نحوه جوشکاری و استانداردهای ساخت در لوله های درزدار متنوع است، بنابراین با انواع لوله در این گروه روبه رو هستیم. البته توجه کنید که استاندارد مورد استفاده با کاربرد آن ارتباط مستقیمی دارد. مثلا حساسیت و دقتی که برای لوله های گاز انتظار داریم قطعا با لوله مورد استفاده در صنایع غذایی یکسان نخواهد بود.

تنوع لوله های درزدار به صورت زیر می باشد:

لوله درز مستقیم

لوله اسپیرال

لوله جدارچاه

لوله گازی

لوله گالوانیزه

لوله مبلی

لوله داربستی

نوعی از لوله ها نیز به دلیل ضخامت بالایی که دارند با نام لوله گوشتدار در بازار آهن به فروش می رسد. این مقطع به دلیل نحوه ساخت در گروه لوله های بدون درز قرار می گیرد.

چرا لوله فولادی فراوری شد؟

فولاد و مقاطع ساخته شده با آلیاژهای آن به دلیل خواص بی نظیری که ارائه می دهند و مصرف بالایی که دارند، صندلی بسیار بالایی در صنعت کشور به خود اختصاص داده اند. عدم کاربرد راحت شمش های فولادی در همه صنایع موجب شد تا مقاطع ساخته شده با این آلیاژ به بازار آهن راه پیدا کند.

شکل هر کدام از این مقاطع متناسب با نوع کاربرد آن در نظر گرفته شده است. به طور مثال لوله به عنوان یک راهکار در انتقال راحت سیالات به وجود آمد. گرچه در ابتدای راه مواد طبیعی و در دسترسی چون ساقه گیاهان به عنوان راهکار در انتقال آب مورد استفاده قرار می گرفت، اما راهکاری پایدار و مطمئن نبود. چرا که با گسترش شهر نشینی و پیچیده شدن شکل ظاهری مسکن، این نوع لوله ها دیگر کاربرد نداشت. در این زمان لوله فولادی به عنوان راهکار مناسب، وارد بازار آهن ایران شد.

قیمت لوله را از آیرومارت بپرسید

بازرگانی فولاد آیرومارت به عنوان یک تامین نماینده فعال قیمت روز لوله را در سایت خود به آدرس iromart.com ارائه می دهد. قیمت انواع لوله درزدار و بدون درز با توجه به ابعاد و برند فراوریی را به راحتی می توانید در سایت مجموعه به دست آورید.

ممکن است پس از خرید به فرایندهایی چون خمکاری، پوشش دهی و یا رزوه کاری نیاز داشته باشید. انجام چنین فرایندهایی را نیز می توانید به آیرومارت بسپارید. در صورتی که مایل به دریافت مشاوره پیش از خرید هستید و یا به اطلاعات بیشتری در رابطه با لوله فولادی دارید با شماره تلفن 45306-021 تماس بگیرید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 884

به "آنالیز 3 عامل مهم در خرید لوله فولادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز 3 عامل مهم در خرید لوله فولادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید