افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد

به گزارش مجله لیست پیوند، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد (گرگان) به عنوان سومین پایگاه ملی استان در هفته آینده خبر داد.

افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد

به گزارش از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی این استان شامگاه یکشنبه 19 آذر 96 در دهمین جلسه کمیسیون گردشگری، خدمات شهری و زیست شهری شورای شهر گرگان اظهار داشت:

در حوزه بافت تاریخی استرآباد (گرگان) به دلیل اهمیت و ارزشی که این بافت دارد، بحث ثبت ملی و حفاظتی آن در دستور کار قرار گرفت.

او اضافه نمود:

به پیشنهاد این اداره کل برای اجرای مدیریت یکپارچه در مورد بافت تاریخی استرآباد (گرگان) در ذیل کمیته گردشگری گرگان، کمیته تخصصی در این مورد شکل گرفت که اعضای این کمیته شامل کار شناسان میراث فرهنگی استان، شهرداری، مسکن و شهرسازی، دفتر بهسازی اوقاف، شورای شهر و چند تن از استادان دانشگاه است.

کریمی با بیان این که امیدواریم با احیای بافت و بازسازی و بهره برداری از آن، بافت آبرومندی داشته باشیم، خاطر نشان کرد:

این بافت منحصربه فرد است و به رغم آن که بافت های زیادی در کشور در انتظار پایگاه ملی هستند، تمام اعضای کمیته تخصصی سازمان میراث فرهنگی به این بافت به عنوان پایگاه ملی رای موافق دادند.

او در ادامه اشاره کرد:

دو هفته قبل پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد (گرگان) با رای اعضای کمیته تخصصی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به تصویب رسید و برنامه ابلاغی بافت به جمع بندی رسید.

هفته آینده شاهد افتتاح این پایگاه به عنوان سومین پایگاه ملی استان گلستان خواهیم بود و همچنین یگان حفاظت ویژه این بافت ارزشمند تاریخی نیز برای حفاظت از مواریث گذشتگان راه اندازی می شود.

کریمی با اشاره به اعتبار تملک بناهای تاریخی در شهرداری اضافه نمود:

در شهرداری هزینه هایی را که برای تملک بناهای تاریخی وجود دارد باید صرف بازسازی بافت و ایجاد بازارچه خرد کرد تا راستا روشنی برای ما در احیای بافت تاریخی ایجاد کند.

او همچنین در ادامه به برنامه های کوتاه مدت و میان مدت در مورد احیای محورهای تاریخی در بافت اشاره کرد و ادامه داد:

اولویت اول اداره کل محور نعلبندان به سرچشمه است که برای احیا و بازسازی در دست اقدام است.

کریمی در پایان به تملک بناهای تاریخی اشاره کرد و اضافه نمود:

تملک بناهای تاریخی در صورتی که اعتباری برای بازسازی آن وجود ندارد مسئله ای را از بافت تاریخی گرگان رفع نخواهد کرد.

اکنون 35 ساختمان در معرض تخریب در بافت تاریخی شناسایی شده که اگر مبلغ تملک آن ها برای بازسازی اختصاص یابد 33 ساختمان تعمیر خواهد شد.

منبع: کجارو / golestanchto.ir
انتشار: 21 بهمن 1400 بروزرسانی: 21 بهمن 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1333

به "افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح پایگاه ملی بافت تاریخی استرآباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید