اصلاح سامانه تأمین اجتماعی برای پذیرش دستمزد توافقی کارگر و کارفرما پیگیری می شود

به گزارش مجله لیست پیوند، قائم مقام دبیر کمیته ماده 12 در تشریح دستورجلسه هفتادوهفتمین نشست کمیته موضوع ماده 12 به مسائل کارفرمایان با سامانه سازمان تأمین اجتماعی در ارائه لیست دستمزدها به سازمان و بی توجهی نسبت به اطلاعات درج شده در آن اشاره و تأکید کرد: در حال حاضر این سامانه به صورت اتوماتیک، افزایش حقوق و دستمزد کارگران طبق مصوبه شورای عالی کار برای سال جدید را بدون در نظر دریافت نوع قراردادهای جدید بنگاه ها با کارکنان خود، منظور می کند.

اصلاح سامانه تأمین اجتماعی برای پذیرش دستمزد توافقی کارگر و کارفرما پیگیری می شود

حسین سلاح ورزی، با بیان این مطلب که پس از بحث و بررسی های لازم مقرر شد اصلاحات لازم روی سامانه سازمان تأمین اجتماعی صورت گیرد، گفت: کارفرمایان همه ساله لیست قراردادهای مربوط به سال جدید را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می دهند. متأسفانه در این سامانه به نوع قراردادهایی که در لیست جدید آمده توجهی نمی شود.

بر اساس اظهارات او، کارفرما و کارگر در سال جدید با توافق و انعقاد قرارداد جدید و با در نظر دریافت شرایط موجود و حتی گاهی بدون افزایش دستمزد و با رعایت حداقل دستمزد معین شده در شورای عالی کار، تصمیم می گیرند با یکدیگر همکاری کنند؛ اما سازمان تأمین اجتماعی از پذیرش دستمزد درج شده در لیست بیمه آنها به استناد کاهش دستمزدها نسبت به سال قبل خودداری می کند.

او ادامه داد: از طرف دیگر نرم افزار سازمان تأمین اجتماعی، اختلاف دستمزدها را قطعی اعلام می کند و با صدور اجرائیه از حساب کارفرما برداشت می شود. این رویه سازمان تأمین اجتماعی با ماده 40 قانون تأمین اجتماعی مغایرت دارد. طبق ماده 39 قانون اگر برای سازمان تأمین اجتماعی محرز شود که دستمزد درج شده در لیست، کمتر از دستمزد واقعی است باید تفاوت حق بیمه به عنوان بدهی برآوردی محاسبه، اعلام و در صورت اعتراض کارفرما برابر با مواد 42 و 45 قانون تأمین اجتماعی اقدام شود.

نایب رئیس اتاق ایران اظهار داشت: اگر کارگر با کارفرما به توافق برسد که بر اساس دریافتی سال قبل به فعالیت خود در آن بنگاه ادامه دهد، سازمان تأمین اجتماعی این توافق را نمی پذیرد. اما اگر این توافق حاصل نشود و کارگر مجبور شود با واحد دیگر قرارداد ببندد اما قرارداد او با این واحد جدید کمتر از دریافتی او نسبت به سال قبل هم باشد، سازمان تأمین اجتماعی آن را قبول کرده و لیست بیمه ای کارفرمای جدید را می پذیرد؛ این رویه ناقص است و باید اصلاح شود.

سلاح ورزی همچنین از موافقت اعضای کمیته با تغییر نام کمیته ماده 12 خبر داد و گفت: قرار شد پیشنهادها در مورد عنوان جدید در اختیار دبیرخانه قرار گیرد تا با بررسی آنها در نشست بعدی یک عنوان جدید انتخاب شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 540

به "اصلاح سامانه تأمین اجتماعی برای پذیرش دستمزد توافقی کارگر و کارفرما پیگیری می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح سامانه تأمین اجتماعی برای پذیرش دستمزد توافقی کارگر و کارفرما پیگیری می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید