ابراز خوش بینی پوتین نسبت به حل مسائل باکو و ایروان

به گزارش مجله لیست پیوند، ایسنا نوشت: ولادیمیر پوتین اعلام نمود که شرایط روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان علیرغم بعضی مسائل به طور کلی به سمت حل شدن پیش می رود.

ابراز خوش بینی پوتین نسبت به حل مسائل باکو و ایروان

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز پنج شنبه در ملاقات با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در کرملین، گفت که می توان بر موانع حل و فصل صلح آمیز بین ارمنستان و آذربایجان فائق آمد.

رئیس جمهوری روسیه از توافق برای برگزاری هر چه سریعتر نشست سه جانبه روسیه، ارمنستان و آذربایجان در سطح معاونان نخست وزیر برای حذف همه مسائل به جای مانده اطلاع داد.

وی با اشاره به اینکه این ملاقات ممکن است پس از حدود یک هفته برگزار گردد و تاریخ دقیق آن متعاقبا تعیین خواهد شد، ابراز امیدواری کرد که این توافق باعث گردد تمامی مسائلی که تا به امروز معلق بود، حل گردد.

پوتین بر پایبندی روسیه به توافقات سه جانبه بین مسکو، ایروان و باکو در مورد حل و فصل مناقشه در منطقه قره باغ تاکید نمود.

وی گفت: شما موضع ما را در مورد بیانیه سه جانبه ما در مورد کریدور لاچین (راه ارتباط بین ارمنستان و منطقه قره باغ) می دانید، ما هرگز موضع خود را تغییر نداده ایم و در گفت وگو با دوستان ارمنی و آذربایجانی به این موضوع پایبند بوده و هستیم. ما هیچ وقت موضع خود را در این خصوص تغییر ندادیم، هیچ وقت. همه چیز باید مطابق با روحیه و جزئیات آن بیانیه سه جانبه باشد و موضع ما در این زمینه تغییر نمی نماید.

پوتین با اشاره به اینکه مبنایی برای تفسیر دوگانه مفاد برطرف انسداد کریدورهای حمل ونقل در قره باغ وجود ندارد، گفت: مسائل مربوط به حمل ونقل حساس است و اگر این مسائل با وجود همه مسائل حل شوند، به نفع ارمنستان و آذربایجان و کل منطقه است.

وی اضافه نمود: حل و فصل اوضاع به عادی سازی در همه زمینه ها از جمله سیاسی و امنیتی یاری می نماید.

ایروان آماده است تا عبور و مرور وسایل نقلیه از جمهوری آذربایجان را تامین نماید

پاشینیان اظهار داشت که ایروان آماده است تا عبور عادی وسایل نقلیه از آذربایجان را تامین نماید.

به گفته وی، روز پنج شنبه در قالب کاری، مسائلی را ارزیابی کردند که با برطرف انسداد ارتباطات منطقه ای مرتبط بودند.

پاشینیان اظهار کرد: من می خواهم بار دیگر تاکید کنم که ارمنستان واقعا به این امر علاقمند است و ما آماده برطرف انسداد تمامی ارتباطات حمل و نقلی و مالی (با آذربایجان) بر مبنای حق حاکمیت و قواعد حقوقی کشورمان هستیم. من می خواهم بار دیگر این موضع را تایید کنم که ما آماده ایم. هم سرویس مرزبانی و هم سرویس گمرکی ارمنستان آماده تامین تردد عادی تمامی وسایل نقلیه و از جمله محموله های راه آهن از قلمرو ارمنستان هستند.

به گفته وی، ایروان منتظر است تا راه آهن آذربایجان برای محموله های باری و واگن های ارمنستان از مسیر نخجوان و جمهوری آذربایجان به خصوص به مقصد ایران و روسیه بازگردد.

نخست وزیر ارمنستان توضیح داد: ما منتظر حل این مساله بر پایه اصل برابری، حق حاکمیت و قواعد حقوقی کشورها هستیم.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 خرداد 1402 بروزرسانی: 6 خرداد 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1629

به "ابراز خوش بینی پوتین نسبت به حل مسائل باکو و ایروان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز خوش بینی پوتین نسبت به حل مسائل باکو و ایروان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید