آینده روشن در انتظار ال ان جی

به گزارش مجله لیست پیوند، در سال 2018 واردات ال ان جی چین نسبت به سال 2017 به میزان 41 درصد رشد نموده و این کشور پس از ژاپن به دومین کشور بزرگ وارد کننده ال ان جی در دنیا تبدیل شد. در صورتی که فرایند تنزل واردات ال ان جی چین ادامه یابد، انتظار می رود تداوم عرضه محموله های جدید و افزایش مازاد در بازار، همچنان سبب تداوم فرایند نزول قیمت ها در بازار گاز منطقه شمال شرق آسیا گردد.

آینده روشن در انتظار ال ان جی

به گزارش خبرنگاران، مازاد عرضه و تقاضای ضعیف به ویژه از سوی چین باعث شد قیمت تک محمولهها در بازارهای دنیای به پائین ترین سطح مشاهده شده تا به امروز تنزل یابد. در عین حال با توجه به این که طی 12 ماه گذشته 8 طرح فراوری جدید به ظرفیت 84 میلیون تن به مرحله تصمیم گیری نهائی برای ساخت رسید است، انتظار می رود تا انتها سال 2020 مازاد عرضه همچنان مانع از رشد قیمت ها گردد.

علاوه بر این در صورت به بهره برداری رسیدن طرح توسعه قطر، تا سال 2023 به میزان33 میلیون تن ال ان جی به بازار عرضه و با توجه به فرایند کنونی تقاضا، همچنان بازارهای مصرف با مازاد عرضه روبرو خواهند بود.

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است، بر اساس پیش بینی موسسه مکینزی از چشم انداز عرضه و تقاضای ال ان جی دنیا، با ورود ظرفیت های جدید، بازار دنیای ال ان جی تا سال 2035 با مازاد عرضه روبرو خواهد بود و این امر تاثیر منفی بر قیمتها خواهد گذارد.

در عین حال با توجه به فاصله قیمتی بین دو منطقه آتلانیتک و پاسیفیک، در حال حاضر انتقال محمولهها به مقصد بازار شمال شرق آسیا، مالی نبوده و از طرف دیگر همچنان فرایند افزایش مازاد عرضه در بازار اروپاادامه خواهد یافت. اما با توجه به اینکه قیمت گاز همچنان از نظر ارزش حرارتی مساوی نسبت به نفت، به میزان قابل ملاحظه ای در سطح پائین تری واقع شده است، این امر می تواند عامل موثری برای تداوم مصرف گاز در بخش نیروگاهی گردد.

چشم انداز فراوری ال ان جی دنیا تا سال 2023 تا سال 2023 ، آمریکای شمالی مهمترین عامل افزایش فراوری ال ان جی دنیا خواهد بود و 82 درصد از رشد ظرفیت فراوری ال ان جی دنیا از سوی این منطقه خواهد بود. بر اساس اطلاعات منتشر شده، تا سال 2023 با بهره برداری از مجتمع های جدید فراوری، ظرفیت فراوری ال ان جی آمریکای شمالی به 175.5 میلیون تن در سال خواهد رسید که نیمی از این ظرفیت ناشی از توسعه طرح های کنونی و مابقی آن ناشی از به بهره برداری رسیدن مجتمع های جدید فراوری خواهد بود.

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است تا سال 2023، آمریکای شمالی عامل اصلی رشد فراوری ال ان جی در دنیا خواهد بود و انتظار میرود 21 طرح احداث مجتمعهای فراوری ال ان جی در این منطقه به بهرهبرداری برسد که مجتمع ال ان جی ریوگرانده در ایالت تگزاس آمریکا با ظرفیت فراوری 17.6 میلیون تن در سال بزرگترین این طرحهاست.

علاوه بر این، فراوری ال ان جی روسیه تا انتها سال 2023 به میزان 18.7 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت که مجتمع ال ان جی آرکتیک -2 شرکت نواتک با ظرفیت فراوری 13.1 میلیون تن در سال، مهمترین آن هاست.

علاوه بر این فراوری ال ان جی آفریقا نیز تا انتها سال 2023به 11.3 میلیون تن خواهد رسید که طرح فراوری طرح مجتمع ال ان جیکورالموزامبیک با ظرفیت فراوری 3.4 میلیون تن در سال مهمترین این طرح ها است.

تاثیر کاهش تقاضای چین در افزایش مازاد عرضه ال ان جی و کاهش قیمتها در بازار شمال شرق آسیا در حالی که طی سال های گذشته کاهش قابل ملاحظه دمای فصل زمستان و رشد تقاضای چین مهمترین عوامل رشد قیمت محموله های ال ان جی بوده است، اما در امسال با توجه به اعتدال دمای هوای زمستان در منطقه شمال آسیا، کاهش تقاضای چین و افزایش عرضه، انتظار نمیرود قیمت محمولههای ال ان جی با جهش قابل ملاحظهای روبرو گردد.

بر اساس معاملات اجرا شده در بازار بورس شیکاگو شاخص نفت ژاپن و کره جنوبی، در حال حاضر بالاترین قیمت اعلام شده برای محمولههای تحویلی در ماه فوریه در بازار شمال شرق آسیا، 7 دلار در هر میلیون بی تی یو و برای ماه های مارس و آوریل به ترتیب 6.7 و 6.1 دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است. این در حالی است که در سال 2018 قیمت تک محمولهها در بازار آسیا نسبت به زمان مشابه سال قبل در فصل زمستان این منطقه از 5.4 دلار به 11.5 دلار در هر میلیون بی تی یو افزایش یافت. علاوه بر این، عرضه محموله های ال ان جی استرالیا و آمریکا و رشد عرضه، بر ادامه این فرایند و عدم افزایش قیمت تک محمولهها تاثیر منفی داشته است.

طی دهه گذشته هشت طرح جدید مجتمعسازی در استرلیا به بهره برداری رسیده است و فراوری ال ان جی آمریکا نیز از آغاز صادرات ال ان جی این کشور از سال 2016 فرایندی صعودی داشته و سه طرح جدید مایعسازی در این کشور در سال 2020 به بهره برداری خواهد رسید و انتظار میرود تا انتهای این سال، چندین طرح دیگر نیز به مرحله فراوری برسند. کاهش تقاضای ال ان جی چین نیز از مهمترین عوامل کاهش قیمت محموله های ال ان جی در منطقه شمال شرق آسیا است.

همانگونه که در نمودار فوق نشان داده شده است با وجود کاهش قیمت تک محمولههای وارداتی، میزان واردات تحت تاثیر مازاد عرضه و کاهش تقاضا در فصل زمستان نسبت به زمان مشابه سال قبل به میزان قابل ملاحظهای کاهش یافته است. در سال 2019 واردات ال ان جی چین با 6.8 درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال قبل به 52.7 میلیون تن رسید که نسبت به سال 2018 به میزان قابل ملاحظهای پائینتر است.

قابل ذکر است که در سال 2018 واردات ال ان جی چین نسبت به سال 2017 به میزان 41 درصد رشد نموده و این کشور پس از ژاپن به دومین کشور بزرگ وارد کننده ال ان جی در دنیا تبدیل شد. در صورتی که فرایند تنزل واردات ال ان جی چین ادامه یابد، انتظار می رود تداوم عرضه محمولههای جدید و افزایش مازاد در بازار، همچنان سبب تداوم فرایند نزول قیمت ها در بازار گاز منطقه شمال شرق آسیا گردد.

انتهای پبام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 198

به "آینده روشن در انتظار ال ان جی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آینده روشن در انتظار ال ان جی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید