آپشن های فنی خودرو؛ آینه های الکتروکرومیک چیست؟

به گزارش مجله لیست پیوند، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام رانندگی در شب، بازتاب نور چراغ های خودروی پشت شما به دلیل استفاده از نور بالا یا تنظیم نبودن چراغها، چشمان شما را آزار دهد و یا باعث عدم دید مناسب در حین رانندگی گردد؟

آپشن های فنی خودرو؛ آینه های الکتروکرومیک چیست؟

به گزارش ، یکی از ارکان اصلی خودرو در ایمنی استفاده از آینه است. چرا که آینه ها در خودرو این امکان را به راننده می دهد، تا نقاط کور و پشت سر خود را نگاه کند و همین عوامل باعث کاهش تصادفات می گردد. در سال 1906 در یک مجله تجاری اشاره کوتاهی به آینه در خودرو برای مشاهده پشت سر شد، پس از آن نیز مقالات و کتاب هایی در این باره نوشته شد، ولی نخستین کسی که آینه را در داخل خودروی خود نصب کرد ری هارون بود که در سال 1911 برای اولین بار در مسابقات اتومبیل رانی آینه را بر روی خودروی خود نصب کرد، در آن مسابقات توانست رتبه نخست را به خود اختصاص دهد.

پس از آن به مرور زمان استفاده از آینه ها اجباری شد. در ابتدا برای ساخت آینه های داخل خودرو از شیشه های تخت استفاده می شد، ولی به سبب مشکلاتی که داشت و به دلیل بازتاب نور کنار گذاشته شد. سپس از آینه های منشوری استفاده کردند. آینه های منشوری طوری تراش خورده بودند که ضخامت بالا و پایین آن ها متفاوت بود، و این امر باعث می شد با تغییر مکان آینه به سمت بالا یا پایین شدت نور خودروی پشتی کاهش پیدا کند؛ و نمای بهتری از اجسام پشت سر را نشان دهد. پس از آن نیز رفته رفته با پیشرفت تکنولوژی آینه های الکتروکرومیک فراوری و عرضه شد. ایمنی را با آینه های دید در شب الکتروکرومیک تجربه کنید.

از زمانی که انسان توانسته علم را فراگیرد، و از آن در جهت پیشبرد اهداف صنعتی استفاده کند ما روزانه پیشرفت های چشمگیری را در حوزه صنعت به خصوص صنعت خودروسازی شاهد هستیم. یکی از آپشن های خودروسازی که بسیار نیز پر کاربرد است در حقیقت امر عاملی که باعث آزار و اذیت چشم رانندگان می گردد باز تاب نور چراغ های پشت سر به وسیله آینه جلو است بدین منظور اساس کار آینه های الکتروکرومیک به گونه ای است که هنگامی که نور با شدت بالا به آینه می تابد رنگ آینه به صورت کاملا اتوماتیک به حالت تیره در می آید و همین تیره شدن باعث ضعیف شدن بازتاب نور می گردد و در این صورت چشم راننده از نور مستقیم و آزار دهنده در امان است. برای این منظور کمپانی های خودروسازی رفته رفته آپشن هایی را برای این منظور فراوری و عرضه کردند. متخصصان صنعت خودرو سازی ابتدا با استفاده از اهرمی در زیر وسط آینه سعی کردند این مشکل را تا حدودی برطرف نمایند، ولی استفاده از این اهرم نیز نتوانست این مشکل را حل نماید؛ لذا متخصصان صنعت خودروسازی به کوشش های خود برای یافتن راه حلی که بتواند این مشکل را برطرف کند ادامه دادند. تا اینکه در نهایت آینه های الکتروکرومیک (Electerochromic Mirrors) به عنوان راحل این مشکل معرفی و روانه بازار شد. با استفاده از آینه الکتروکرومیک زیبایی و ایمنی را به خودرو خود هدیه بدهید، و با خیال راحت به رانندگی خود در شب ادامه دهید.

الکتروکرومیک به معنای تغییر رنگ و یا تغییر شدت جریان الکتریسیته است. آینه الکتروکرومیک از دو سطح شیشه ای تشکیل شده اند که در فضای میانی شیشه ای این دو سطح یک ژل موسوم به الکتروکرومیک به کار رفته است که در واقع نقش اصلی بر عهده این ژل است.

توجه داشته باشید که با تغییر شدت جریان الکتریسته رنگ ژل نیز تغییر پیدا می نماید و در رو و همچنین پشت سطح آینه از یک حس گر قوی حساس به نور استفاده شده است. معمولا حس گر عقب نور محیط بیرونی را از شیشه جلو دریافت می نماید و به نسبت شدن نور و همچنین استفاده ار کم یا زیاد کردن شدت جریان الکتریسیته رنگ ژل را تیره ای و یا روشن می سازد. حسگر جلوی آینه نیز هنگامی که نور با شدت زیاد همچو نور خورشید یا نور چراغ های اتومبیل های پشتی به آینه می تابد جریان الکتریسیته را تغییر می دهد و همین عامل سبب تیره شدن رنگ آینه می گردد. اگر شما نیز می خواهید از شر بازتاب نور های مزاحم خوردو های دیگران خلاص شوید از آینه الکتروکرومیک بهره ببرید استفاده از این آینه ها سبب می گردد که از رانندگی در هنگام شب لذت ببرید با ما خاص و ویژه سفر کنید.

در حقیقت امر عاملی که باعث آزار و اذیت چشم رانندگان می گردد باز تاب نور چراغ های پشت سر به وسیله آینه جلو است. بدین منظور اساس کار آینه الکتروکرومیک به گونه ای است که هنگامی که نور با شدت بالا به آینه می تابد رنگ آینه به صورت کاملا اتوماتیک به حالت تیره در می آید و همین تیره شدن باعث ضعیف شدن بازتاب نور می گردد و در این صورت چشم راننده از نور مستقیم و آزار دهنده در امان است.

نکته ای که باید بدان توجه کرد این است که آینه الکتروکرومیک به افزایش دید راننده هنگام تابش نور خورشید از پشت سر نیز یاری می نماید و شما می توانید با خیال راحت در روز رانندگی کنید. نکته آخر آینکه آینه های الکترو کرومیک به طور اتوماتیک روشنایی روز را به رنگ روشن و در تارکی شب نیز به رنگ تیره در می آید.

با استفاده از آینه های الکتروکرومیک زیبایی را به خودرو خود هدیه بدهید و از رانندگی خود در هنگام روز و شب لذت ببرید.

یکی از بهترین و پرکاربردترین سیستم موجود بر روی خودرو ها استفاده از آینه های ااکتروکرومیک است. چرا که استفاده آسایش و راحتی رانندگی به یاری این آینه های بسیار آسان تر و راحتر از آینه های معمولی است.

استفاده از آینه های جلو مزایای زیادی دارد که در ذیل به بعضی از آن ها اشاره کوتاهی خواهیم کرد.

استفاده از آینه های الکتروکرومیک ادم ها را بزرگتر از اون چیزی که هستند نشان می دهد.

استفاده از این آینه ها باعث ضعیف شدن باز تاب نور خودر ها می گردد.

آینه های الکتروکرومیک شفافیت بالایی دارند و همین عاملی باعث کم شدن تصادفات در شب می گردد.

این آینه ها به افزایش دید راننده هنگام تابش نور خورشید از پشت سر نیز یاری می نماید و شما می توانید با خیال راحت در روز رانندگی کنید.

در رابطه با نور روز نیز به طور اتوماتیک روشنایی روز را به رنگ روشن و تاریکی شب را به رنگ تیره در می آورد.

از مزایای این آینه همین بس که امروزه تعداد بیشماری از خودرو به سیستم آینه الکتروکرومیک مجهز هستند. زیبایی، آسایش و راحتی را با آینه های دید در شب و روز الکتروکرومیک تجربه کنید و از رانندگی خود نهایت لذت را ببرید.

منبع: تسنیم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 426

به "آپشن های فنی خودرو؛ آینه های الکتروکرومیک چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آپشن های فنی خودرو؛ آینه های الکتروکرومیک چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید