5 علامت مهم روی زبان که هشدار جدی برای سلامت بدن است

به گزارش مجله لیست پیوند، ویروس ها، باکتری ها و کمبود بعضی از عناصر روی زبان قابل مشاهده است. دهان و به ویژه زبان به وسیله متخصصان به عنوان آینه سلامت عمومی بدن توصیف می گردد. بنابراین، جنبه های مختلف زبان می تواند نشانه های واقعی از شرایط بدن باشد.

5 علامت مهم روی زبان که هشدار جدی برای سلامت بدن است

به گزارش سینا پرس، در اینجا 5 سیگنال مهمی که ممکن است روی زبان مشاهده گردد و هشداری برای سلامت باشند، ذکر نموده ایم.

زبان و 17 ماهیچه ای که از آن تشکیل شده، یکی از قوی ترین اندام های بدن انسان به حساب می آیند، عضوی که روزانه در بسیاری از عملنمودهای مفید برای کارکرد درست بدن نقش دارد. زبان نه تنها برای بلعیدن غذا و فراوری بزاق، بیان و آواسازی که پایه های زبان هستند، بلکه برای جویدن غذا و امکانی که تشخیص طعم ها را ممکن می سازد، لازم است، بنابراین زبان چندین نقش دارد که هر یک به مقدار خود مهم هستند.

به قول دکتر برونو دوناتینی، متخصص گوارش و کبد، نویسنده کتاب دهان، آینه سلامتی شما، همه چیز را می توان روی زبان خواند! آنچه تنفس می کنیم، آنچه وارد دهان می گردد و در دستگاه گوارش پایین می رود، همه و همه از دهان می گذرند و چه چیزی منطقی تر از این است؟ آینده پزشکی را نمی توان در خطوط دست خواند، بلکه می توان آن را در دهان مشاهده کرد.

بنابراین، بسیاری از باکتری ها و ضایعات می توانند در دهان و به ویژه روی زبان، بنشینند بدون اینکه توجه خاصی به آنها گردد. با این حال، حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان لازم است تا بتوان از عملکرد عمومی خوب بدن اطمینان داشت.

فرانسه پس از هند در لیست کشورهای دارای بیشترین سرطان دهان در جایگاه دوم واقع شده است. علت آن چیست؟ عوامل خطر عمدتاً در مصرف الکل و تنباکو یافت می شوند.

دهان برای انجام تمام عملنمودهای اساسیش، به زیست بوم خود متکی است، یعنی میکروبیوتای دهان. دکتر دوناتینی در کتاب خود تصریح می نماید که همه قارچ ها، باکتری ها و ویروس هایی را که به صورت همزیستی در دهان زندگی می نمایند، همان هایی هستند که دومین فلور فراوان در بدن پس از روده بزرگ را نشان می دهند.

او اضافه می نماید: تعادل این میکروبیوتا، کیفیت بزاق و قدرت جویدن همه عوامل کلیدی برای سلامت عمومی ما هستند، هم سلامت جسمی و هم سلامت روانی، و به این ترتیب برای کیفیت زندگی و طول عمر ما مهم و حیاتی خواهند بود. دهان ما و عملکرد صحیح آن بر تعادل سیستم گوارش و بعلاوه بر روی تمام سیستم های دیگر (ریوی، قلبی، مغزی و غیره) تاثیر می گذارد. و این موضوعی است که بر سر آن اتفاق نظر بسیاری وجود دارد، زیرا امروزه مطالعات و تحقیقات مختلف بر سر این واقعیت هم نظر هستند که بسیاری از بیماری ها از دهان آغاز می شوند. در ادامه به 5 مورد درباره زبان و ظاهرش اشاره می کنیم که می تواند هشداری جدی درباره سلامت بدن باشد.

زبان توت فرنگی

آیا تا به حال احساس نموده اید که زبان شما پس از خوردن غذا تغییر نموده است؟ آیا تا به حال، به علت وجود دانه های کوچکی که روی سطح آن تشکیل شده شبیه توت فرنگی شده است؟ از این پدیده با عنوان زبان توت فرنگی یا زبان تمشکی یاد می گردد، بروز چنین شرایطی ممکن است به علت حساسیت غذایی خفیف باشد. اگر کمی دقت کنید، می توانید خوراکی های حساسیت زا را شناسایی کنید.

زبان سفید

گاهی اوقات لکه های سفید یا رسوب کرم مانند روی زبان ظاهر می گردد. به طور کلی، این پدیده به علت عفونت قارچی یا استرس مزمن است که منجر به رشد قارچ هایی می گردد؛ قارچ هایی که به طور طبیعی در بدن زندگی می نمایند.

زبان صاف

آیا زبان رنگ پریده، براق و صافی دارید؟ این پدیده التهاب آستروفیک نامیده می گردد و به طور کلی با کمبود ویتامین یا آهن همراه است. اگر زبانتان عموما چنین حالتی دارد، برای تشخیص و دریافت مکمل ها به پزشک مراجعه کنید.

آفت هایی روی زبان

زخم دهان، که با زخم غشای مخاطی تعریف می گردد، اغلب دردناک است و با احساس سوزش تعیین می گردد. آفت دهان می تواند در اثر گاز گرفتن تصادفی یا مسواک زدن خیلی شدید ایجاد گردد. با این حال، متخصصان یادآوری می نمایند که زخم های بیش از حد مکرر می توانند نتیجه استرس مزمن باشد.

زبان زرد

لکه های زرد رنگ روی زبان می تواند نشانه التهاب معده باشد. در واقع، زبان افرادی که از این حمله التهابی مخاط معده رنج می برند، تمایل به فراوری بزاق کمتری دارد، به این معنی که سلول های مرده روی زبان جمع می شوند و کمتر به وسیله بزاق از بین می روند. با این حال، زرد شدن زبان ممکن است نشانه ای از مسواک زدن بسیار کم هم باشد. اگر با رعایت بیشتر بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن، این شرایط تغییری نکرد، حتما به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1590

به "5 علامت مهم روی زبان که هشدار جدی برای سلامت بدن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 علامت مهم روی زبان که هشدار جدی برای سلامت بدن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید