ویروس کرونا ، سردرگمی مادران شاغل به خاطر تعطیلی مهدکودک ها

به گزارش مجله لیست پیوند، مهدهای کودک سمنان از مراکزی است که به خاطر مراقبت در برابر ویروس کرونا تعطیل شده است، این مسئله باعث سرگردانی و بلاتکلیفی مادران شاغلی شده است که فرزندانشان را روزانه به این مهدها می سپردند.

ویروس کرونا ، سردرگمی مادران شاغل به خاطر تعطیلی مهدکودک ها

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، ویروس کرونا شرایط جامعه را از شرایط عادی خارج نموده است و برای مراقبت های بیشتر باعث تعطیلی بعضی مراکز مانند مهدکودک ها، مدارس و دانشگاه ها و رویدادهای مختلف فرهنگی و هنری شده است. تعطیلی مهدکودک ها که مرکزی برای آسایش مادران شاغل در ساعت کاری برای سپردن فرزندانشان بود، اکنون سردرگمی این مادران را به همراه داشته است.

مشکل ازآنجا آغاز می گردد که پدیده ای نحس و بداختر دست به کشورگشایی می زند که نقطه انتها این اشتیاق، پیچیده، شاق و توان فرسا به نظر می آید. پدیده ای که به مانند مهمانی ناخوانده و بدون دعوت غایت و آهنگ سفر می نماید و کشور به کشور قصد ملاقات دارد.

عوارض شوم سفر این پدیده که ویروس کرونا (Coronaviruses) نام دارد، مستقیم جان انسان ها را نشانه می گیرد که این امر خود دلیل بر اهمیت مبارزه با جنگ طلبی های آن است.

با شیوع این بیماری، بازار شایعات جانی دوباره گرفت و بعضی فرصت طلب نیز به فکر پول به جیب زدن از راه معامله با سلامت مردم افتاده اند.

مقامات و مسئولان نیز نشست های تخصصی و غیرتخصصی برگزار می نمایند تا با نگاهی کارشناسانه ابعاد پیدا و پنهان این منحوس بدقواره را شناسایی نموده و راهکار را به دست آورند.

تعطیلی مهدکودک ها و مدارس در شهرهای مختلف ازجمله استان سمنان که احتمال پیدایش ویروس در آن وجود دارد، ازجمله تدابیری است که از دل نشست های مسئولان اتخاذشده است؛ اما در این میان اتخاذ این تصمیم موجب سرگردانی مادران شاغل شده است و مسائلی را برای آنان به همراه داشته است.

مادران شاغل و مهدکودک های تعطیل

یکی از زنان شاغل در دستگاه دولتی استان سمنان که دارای یک پسر 3 ساله است گفت: در چنین مواردی مادران شاغل مجبور می شوند که کودک خود را به همراهشان به محل کار خود ببرند که به دلیل تماس با محیط خارج از منزل و افراد مختلف، این امر بسیار آسیب زننده خواهد بود.

الهام حلاجیان تأکید کرد: روزهایی که مهدکودک ها به دلایل مختلف ازجمله بروز بیماری های واگیر و آلودگی هوا تعطیل می شوند، برای مادران نیز مرخصی بدون احتساب مرخصی سنواتی استفاده گردد.

یکی دیگر از بانوان شاغل در بخش خصوصی با اشاره به اینکه مسائل زنان شاغل در این بخش بیشتر از بخش های دولتی است، گفت: مدیران بخش های خصوصی بسیار سخت با مرخصی افراد موافقت می نمایند.

سارا خادوردی اضافه نمود: صورت مشکل ازآنجا آغاز می گردد که پدیده ای نحس و بداختر دست به کشورگشایی می زند که نقطه انتها این اشتیاق، پیچیده، شاق و توان فرسا به نظر می آید.

زهرا منفرد خانم شاغل دیگری اضافه نمود: بسیاری از مدیران ترجیح می دهند بانوان مجرد را به کارگیرند تا چنین مسائلی نداشته باشند.

وی، هدف از تعطیلی مهدها و مدارس را خارج نشدن بچه ها از منزل، کاهش ارتباط افراد با یکدیگر و کاهش رفت وآمدها عنوان و اعلام کرد: قرار نیست مهدها و مدارس تعطیل شوند و بچه ها به محل کار مادرانشان بروند.

تعطیلی مهدکودک ها اجباری نباشد

سارا بختیاری اضافه نمود: مسئولان باید برای مسائل بسیاری از بانوان که مدیرانشان با مرخصی اضطراری آنان موافقت نمی نمایند نیز چاره اندیشی نمایند، در روزهایی که بچه ها آن ها بنا به دلایلی تعطیل می شوند، اجباری در تعطیلی مهدکودک ها نیز نداشته باشند.

وی اضافه نمود: نیمه تعطیل کردن مهدکودک ها می تواند بعضی از مسائل این مادران را حل نماید.

بختیاری ادامه داد: حضور مشاوران استاندار در امور زنان و امور خانواده استانداری ها در جلسات اضطراری به منظور تسهیل در امور زنان شاغل در مواقع تعطیلی مهدها و مدارس، بسیار لازم است.

حمایت از بانوان شاغل سمنان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان نیز در این زمینه گفت: حمایت از مادران شاغل در زمان تعطیلی مهدکودک ها در استان سمنان انجام می گردد.

حبیب الله خجسته پور با اشاره به تعطیلی مهدکودک ها و مدارس استان سمنان به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در جامعه گفت: حمایت های لازم از مادران شاغل در این روزها پیش بینی شده است.

وی اعلام کرد: مرخصی اضطراری یاری بزرگی به مادران شاغل می نماید و بخشی از این مسائل را مرتفع خواهد نمود.

وی ادامه داد: مسئولان استانی در نشست اضطراری استان سمنان به این امر توجه لازم را داشتند.

خجسته پور اضافه نمود: مدیران دستگاه های اجرایی استان سمنان موظف به دادن مرخصی بدون هیچ قید و شرطی به مادران شاغل هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان تأکید کرد: مرخصی مذکور تنها مختص به مادران نیست و هر فرد متقاضی که در ارتباط به ویروس کرونا نیازمند مرخصی است باید از سوی مدیر مربوطه با تقاضایش موافقت صورت گیرد.

دورکاری راهکار شرایط مراقبت کارکنان در برابر کرونا

دورکاری یکی دیگر از مواردی است که می توان در این مواقع از آن به عنوان یک راهکار مؤثر استفاده کرد.

زنان شاغل به پذیرش دورکاری تمایل دارند، اما مدیران، حامی دورکاری نیستند درحالی که اثرات مثبت دورکاری بر تحکیم خانواده و پررنگ شدن نقش مادری و همسری دارد.

همچنین این امر سبب افزایش بهره وری فعالیت های شغلی و درنتیجه بهره مندی سازمان از نیروی کاری باثبات تر و باانگیزه تر به وسیله کاهش استرس کارمندش می گردد.

نکته انتهای این نوشتار این است که مسئولان باید بدانند که اجرای طرح های کاهش مسائل زنان شاغل در زمان های مختلف و با دلایل متفاوت، بهایی است که برای سلامت خانواده و جامعه پرداخت می گردد و نتیجه آن مستقیم و غیرمستقیم تمامی افراد جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 207

به "ویروس کرونا ، سردرگمی مادران شاغل به خاطر تعطیلی مهدکودک ها" امتیاز دهید

2 کاربر به "ویروس کرونا ، سردرگمی مادران شاغل به خاطر تعطیلی مهدکودک ها" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا ، سردرگمی مادران شاغل به خاطر تعطیلی مهدکودک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید