محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، قدرت محمودی محقق ایرانی همراه گروهی از محققان بین المللی و پژوهشگران دانشگاه تیومن روسیه برای نخستین بار در جهان ترکیباتی مبتنی بر نیکل ابداع کرده اند که می تواند به طور موثر با سلول های سرطانی مقابله کند.

محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت

طبق تحقیقی که در نشریه New Journal of Chemistry منتشر شده، یکی از چالش های پیش رو در درمان سرطان مقاومت بدن بیماران نسبت به داروها است. به همین دلیل دارویی ابداع شده که نه تنها این مشکل را برطرف می کند بلکه ارزان تر و ایمن تر از نمونه های مشابه است.

هم اکنون داروهایی که براساس مشتقات پلاتینیوم ساخته می شوند به طور گسترده برای مقابله با انواع مختلف سرطان به کار می فرایند. اما چنین داروهایی بسیار گران هستند و عوارض جانبی متعددی دارند. علاوه بر آن سلول های سرطانی به سرعت نسبت به آنها مقاوم می شوند.

به گفته محققان نیکل یک جایگزین مناسب برای پلاتینیوم در داروهای سرطان است. زیرا ساختار الکترونیکی آن مشابهت زیادی با پلاتینیوم دارد و همچنین ارزان است.

در نتیجه این تحقیق که با همکاری محققان دانشگاه تیومن، متخصصان ترکیه ای و اسپانیایی و محمودی اجرا شده، دو ترکیب مبتنی بر نیکل کشف شد که در مقابل سلول های سرطان ریه به عنوان ضدتومور فعالیت می کردند.

دمیر سافین استاد دانشگاه تیومن در این باره می گوید: نیکل برخلاف پلاتینیوم می تواند جئومتری مولکولی غنی تری ایجاد کند و به همین دلیل ترکیبات با ویژگی های بهبود یافته می سازد. با تکیه بر این امر می توان دارو را طوری بهبود داد که در مقابل سلول های سرطانی مقاوم نشود و عوارض جانبی کمتری داشته باشد.

این محققان تصمیم دارند تحقیقات خود را ادامه دهند تا ویژگی های داروهای جدید را بهبود دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 587

به "محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی داروی جدیدی برای درمان سرطان ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید