ماجرای بی اعتباری دفترچه های تأمین اجتماعی در داروخانه ها چیست؟

به گزارش مجله لیست پیوند، سازمان تأمین اجتماعی یکی از بزرگترین مراکز بیمه ای کشور است که حدود 45 میلیون بیمه شده تحت پوشش خود دارد و این سازمان به وزارت بهداشت بدهکار است.

ماجرای بی اعتباری دفترچه های تأمین اجتماعی در داروخانه ها چیست؟

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن رستوران با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار ، سازمان تأمین اجتماعی یکی از بزرگترین سازمان های بیمه ای کشور است که حدود 45 میلیون بیمه شده تحت پوشش خود دارد.

این سازمان علاوه بر مراکز درمانی ملکی خود با مراکز درمانی تحت پوشش وزارت بهداشت نیز طرف قرارداد است که در یکی دو سال اخیر به دلیل عدم پرداخت معوقات به مراکز درمانی و بیمارستان ها دفترچه های درمانی تأمین اجتماعی ارزش سابق را ندارد و بیمه شده ها با مشکل روبرو شدند.

پیامک های زیادی از طرف بیمه شدگان تأمین اجتماعی به خبرگزاری مجله لیست پیوند ارسال شده است مبنی بر اینکه با وجود پرداخت ماهانه حق بیمه اما دفترچه های درمانی بیمه شدگان این سازمان فاقد اعتبار است و هیچ خدمات درمانی دریافت نکردند.

در همین رابطه جلیل کوهپایه زاده رئیس علوم پزشکی ایران گفت: ما وقتی نتوانیم بدهی خود را از تأمین اجتماعی دریافت کنیم، آنگاه نمی توانیم پول شرکت های دارو و تجهیزات پزشکی را پرداخت کنیم و به دنبال این مسئله چرخه فراوری دارو و تجهیزات پزشکی دچار مشکل خواهد شد، چرا که صنعت برای ادامه حیات خود احتیاج به پول دارد.

حال اگر سازمان تأمین اجتماعی بدهی های خود را به وزارت بهداشت پرداخت کند، دیگر بیمه شدگان با چنین مسائلی روبرو نخواهند شد و از حق بیمه ای که هرماه پرداخت می نمایند، استفاده خواهند کرد.

همچنین شهرام غفاری مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی درباره میزان بدهی تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت گفت: در امسال حدود 7 هزار میلیارد تومان به مراکز خصوصی طرف قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شده است، مجموع مطالبات باقی مانده امسال مراکز درمانی 3200 میلیارد تومان است که 1700 میلیارد تومان آن مربوط به وزارت بهداشت و 1500 میلیارد تومان مربوط به بخش خصوصی است.

غفاری ادامه داد: مطالبات وزارت بهداشت و بخش خصوصی از سازمان تأمین اجتماعی که معوق شده است و مربوط به سنوات قبل است، حدود 2 هزار و 300 میلیارد تومان است؛ از این مبلغ 1200 میلیارد تومان مربوط به مطالبات وزارت بهداشت است و 1100 میلیارد تومان نیز مربوط به بخش خصوصی است.

وی افزود: مجموع مطالبات وزارت بهداشت بر اساس مستنداتی که تحویل سازمان تأمین اجتماعی شده حدود 2900 میلیارد تومان است.

مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی با تشکر از مراکز درمانی طرف قرارداد این سازمان بابت ارائه خدمات به آحاد جامعه به ویژه بیمه شدگان این سازمان، گفت: سازمان تأمین اجتماعی با 48 هزار ارائه دهنده خدمت طرف قرارداد است که شامل بیش از 20 هزار پزشک، 10 هزار داروخانه و 900 بیمارستان از جمله 700 بیمارستان دانشگاهی است.

غفاری بیمارستان های دانشگاهی را از مهمترین تأمین نمایندگان خدمات درمانی بیمه شدگان تأمین اجتماعی برشمرد و افزود: سازمان تأمین اجتماعی با 61 دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور طرف قرارداد است.

با این وجود پرداخت بدهی های تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت احتیاجمند منابع کافی است، چراکه تأمین اجتماعی از دولت طلبکار است و اگر دولت بدهی خود را به این سازمان پرداخت کند، تأمین اجتماعی نیز می تواند نه تنها بدهی های جاری بلکه معوقات خود را به وزارت بهداشت پرداخت کند، در این صورت مسائل بیمه شدگان این سازمان نیز حل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: بدهی دولت به این سازمان حدود 200 هزار میلیارد تومان است که با وجود شرایط جاری، اولویت های ضروری تری در کشور وجود دارد و باید شرایط دولت را درک کرد.

اکبر شوکت عضو هیئت امنا سازمان تأمین اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار ، درباره پرداخت بدهی های این سازمان به مراکز درمانی اظهار کرد: از زمانی که مدیرعامل جدید آقای سالاری مدیریت را برعهده گرفتند، سعی کردند بدهی ها به روز پرداخت گردد، بدین صورت که طی 3 تا 4 ماه اخیر بدهی ها پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته 6 تا 7 ماه از معوقات به بخش خصوصی و مراکز درمانی پرداخت نشده است، افزود: تأمین اجتماعی ماهیانه 8 تا 9 میلیارد تومان هزینه دارد که شامل پرداخت حقوق بازنشسته ها، هزینه های مراکز ملکی و بخش خصوصی است.

شوکت با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی ماهیانه برای پرداخت بدهی ها 700 تا یک هزار میلیارد تومان از بانک پول قرض می کرد، ادامه داد: در حال حاضر بانک هم دیگر به ما پول قرض نمی دهد و برای پرداخت هزینه ها اموال خود را می فروشیم، در واقع کت خود را می فروشیم تا شکممان را سیر کنیم.

عضو هیئت امنا سازمان تأمین اجتماعی گفت: دولت با اجرای طرح تحول سلامت ضربه سنگینی به سازمان تأمین اجتماعی وارد کرد، چراکه قرار بود نظام ارجاع و پزشک خانواده اجرا گردد که نه تنها این نظام اجرا نشد، بلکه باعث شد تعرفه پزشکان 300 برابر افزایش یابد.

وی ادامه داد: در حال حاضر فاصله درآمد یک پزشک با پرستاران و نیرو های خدماتی 10 تا 50 برابر شده است و به تبع آن نیز هزینه های رادیولوژی و سونوگرافی افزایش یافته است، این درحالی است که سازمان تأمین اجتماعی 90 درصد هزینه های بستری و 70 درصد هزینه های سرپایی را به بیمه شدگان پرداخت می نماید.

شوکت با اشاره به اینکه هزینه های سازمان تأمین اجتماعی از 3 هزار و 800 میلیارد تومان به 30 هزار میلیارد تومان رسیده است، افزود: یعنی هزینه های سازمان در طی 7 سال 7 برابر شده است.

عضو هیئت امنا سازمان تأمین اجتماعی گفت: در حال حاضر دولت 200 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است و مجلس شورای اسلامی نیز هیچ نظارتی نمی نماید. اگر دولت تنها بدهی های خود را در امسال که حدود 27 تا 30 هزار میلیارد تومان است پرداخت کند، آنگاه تأمین اجتماعی می تواند بدهی های خود را به وزارت بهداشت پرداخت کند.

دود اختلاف بین وزارت بهداشت و سازمان تأمین اجتماعی تنها در چشم عده ای بیمه شده می رود که امیدشان به این دفترچه های درمانی است که دولت با پرداخت بدهی خود به این سازمان می تواند این مسائل را حل نماید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 62

به "ماجرای بی اعتباری دفترچه های تأمین اجتماعی در داروخانه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای بی اعتباری دفترچه های تأمین اجتماعی در داروخانه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید