لحظه مهیب طوفان از فضا، عکس

به گزارش مجله لیست پیوند، طوفان عبارت است از آشفتگی شدید جوی و اختلال شدید فشار هوا. گاه بر اثر برخورد دو جبهه هوای سرد و گرم، طوفانی به وقوع می پیوندد که می تواند موجب قطع درختان، خرابی ساختمان ها و شکستن شیشه ها گردد.

لحظه مهیب طوفان از فضا، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بر فراز اقیانوس های گرم اسطوایی تشکیل می شوند و سواحل منطقه ها مختلف جهان را در هم می کوبند. در اقیانوس آرام و آسیای جنوب شرقی به آنها تایفون(Typhone) می گویند ، در اقیانوس هند به نام سایکلون(Syclone) معروفندو درسواحل دریای کارائیب، هاریکن(Hurricane) نامیده می شوند.

طوفان ها می توانند در هر نقطة زمین بوجود آیند، اما فراوانترین محل تشکیل آنها، شرق کوه های راکی در ایالات متحده است. آنها یکی از پرقدرترین طوفان ها محسوب می شوند. اگر در صحرا ایجاد شوند، قدرت زیادی ندارند و تنها ماسه ها را با خود بلند می نماید که به آن گرد باد می گوییم. در آفریقا آنها را سایمون (Symoon) می نامند. اگر بر روی آب تشکیل شوند فوران های آب نامیده می شوند.

مقدمه ایجاد این طوفان ها، طوفان تندری (Thunderstorm) است. طوفان های تندری در هوای گرم و مرطوب ایجاد می شوند. اغلب با تگرگ، بادهای شدید و طوفان های پیچنده همراهند. در عرض های پایین تر طوفندها(Hurricanes) و طوفان های اسطوایی نیز با آنها همراه می شوند. فشار کم و هوای گرم و مرطوب، شرایط را برای ایجاد Supercells (طوفان تندری بسیار سهمگین و نادر) فراهم می نماید که به نوبة خود، شرط تشکیل طوفان پیچنده است. منبع انرژی طوفان تندری و پیچنده یکی است: گرمای پنهانی موجود در هوای گرم و مرطوب. به خاطر داشته باشید که شما نمی طوانید این گرمای پنهانی را با دماسنج میزان بگیرید.

رادارهای دوپلر (Doppler) تشکیل و حرکت طوفند ها را تعقیب می کنند و معمولا به موقع، تشکیل طوفان پیچنده را پیش بینی می کنند و از این طریق جان بسیاری را نجات می دهند.

اخیرا عکس هایی از فضا به زمین فرستاده شده است که لحظه تشکیل طوفان در زمین را از فضا به تصویر می کشد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1643

به "لحظه مهیب طوفان از فضا، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لحظه مهیب طوفان از فضا، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید