فراکسیون اکثریت مجلس عراق از برهم صالح به دادگاه فدرال شکایت کرد

به گزارش مجله لیست پیوند، یک عضو مجلس عراق بر غیرقانونی بودن اقدام رئیس جمهور در انتخاب عدنان الزرفی به عنوان نام نخست وزیری تاکید نمود و گفت فراکسیون اکثریت مجلس در این خصوص به دادگاه فدرال شکایت کرد.

فراکسیون اکثریت مجلس عراق از برهم صالح به دادگاه فدرال شکایت کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، معرفی شدن عدنان الزرفی استاندار اسبق نجف اشرف در عراق برای تشکیل دولت جدید از سوی رئیس جمهور این کشور با مخالفت قاطع گروه های شیعی از جمله ائتلاف هادی العامری، نوری المالکی ، فالح الفیاض و حزب الفضیله روبرو شده و جریان الحکمه عراق نیز مخالفت خود را با این شیوه انتخاب نامزد نخست وزیر اعلام نموده است.

حسن سالم عضو ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری در مجلس عراق امروز در گفت وگو با شبکه المیادین گفت: این برای نخستین بار نیست که رئیس جمهور قانون اساسی را نقض می نماید و به حرف فراکسیون اکثریت گوش نمی دهد.

او با بیان اینکه گروه هایی عراقی درباره موارد تخلف از قانون رئیس جمهور به دادگاه فدرال شکایت کردند، گفت: رئیس جمهور فردی بحث برانگیز را برای تشکیل کابینه مامور کرد و این مغایر با قانون اساسی است.

سالم گفت: فراکسیون اکثریت در مجلس بیش از یک نامزد را برای مامور شدن به تشکیل کابینه معرفی کرد، اما رئیس جمهور آن را نادیده گرفت.

کریم علیوی عضو فراکسیون بدر هم امروز از اعضای مجلس عراق خواست برای جمع آوری امضا و رای گیری درباره برکناری رئیس جمهور همکاری نمایند.

او گفت: رئیس جمهور بارها قانون اساسی رابه دلایل نامعلوم نقض نموده است و با نامزد کردن فردی جنجال برانگیز که نمی تواند مورد اعتماد جامعه عراق باشد صلح اجتماعی را تهدید کرد.

عضو مجلس عراق گفت: رئیس جمهور می بایست برکنار گردد از همین رو ما در مجلس یک موضع ملی واقعی در این خصوص اتخاذ خواهیم کرد.

ائتلاف فتح، دوله قانون و فراکسیون های العقد الوطنی و النهج الوطنی سه روز پیش نیز با صدور بیانیه ای مشترک، مخالفت خود را با مکلف شدن عدنان الزرفی به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل دولت اعلام کردند.

در این بیانیه، برهم صالح، رئیس جمهوری عراق به نقض آشکارای قانون اساسی متهم شده است چرا که می بایست نامزد فراکسیون اکثریت را برای نخست وزیری مکلف می کرد.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق پس از آنکه گروه های شیعی به خاطر کارشکنی های بعضی گروه ها به ویژه ائتلاف دولت قانون نتوانستند بر سر نامزد نخست وزیری در ضرب الاجل قانونی به توافق برسند، امروز رسما عدنان الزرفی را مامور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.

برهم صالح رئیس جمهور عراق پیش از ظهر سه شنبه گذشته طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی محمد توفیق علاوی برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن طبق قانون 30 روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند که با وجود مخالفت گروه های اصلی شیعی که اکثریت را در مجلس تشکیل می دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می رسد.

الزرفی در حال حاضر نماینده مجلس عراق و دبیرکل حزب حرکه الوفاء العراقیه است که دارای 8 کرسی در شورای استانداری نجف و دو کرسی در مجلس عراق است.

او در سال های 2004 تا 2005، 2009 تا 2012 و 2012 تا 2014 استاندار نجف بود. از سال 2006 تا 2009 نیز معاون اداره اطلاعات در وزارت کشور عراق بود.

گفته می گردد الزرفی در سال 2004 از سوی سوی پل برمر حاکم آمریکایی عراق برای استانداری نجف انتخاب شد و در همان زمان به مبارزه با کلیه گروه های مسلح در این استان و خلع سلاح آنها متعهد شد.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 280

به "فراکسیون اکثریت مجلس عراق از برهم صالح به دادگاه فدرال شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراکسیون اکثریت مجلس عراق از برهم صالح به دادگاه فدرال شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید