سهام عدالتی که دارید اما از آن بی خبرید!

به گزارش مجله لیست پیوند، خبرنگاران : کارشناس بازار سرمایه گفت: طبق اظهار نظر وزارت اقتصاد مقرر شده که شرکت های غیربورسی در قالب یک شرکت جدید به دارندگان سهام عدالت واگذار شوند.

سهام عدالتی که دارید اما از آن بی خبرید!

به گزارش ، مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که شرکت های غیر بورسی سهام عدالت کدام شرکت ها هستند؟ بیان نمود: پتروشیمی های ارومیه، تبریز، خوزستان، بندر امام، بیستون و بوعلی سینا بیشترین سهم را در پرتفوی غیر بورسی سهام عدالت دارند که از 6 تا 30 درصد مالکیت این شرکت ها را در بر می گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اضافه نمود: سهام عدالت در شهرک صنعتی رشت مالکیت 58 درصدی دارد و تنها سهم با مالکیت بالای پنجاه درصد در پرتفوی است و بعد از آن شرکت ساختمان سد و تاسیسات آبیاری با مالکیت 49 درصدی قرار گرفته است. سهام عدالت نیم درصد مالکیت مگاموتور را نیز دارد. مشانیر، دخانیات ایران، شهرک صنعتی کاوه و شهرک صنعتی البرز دیگر سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت هستند.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که ارزش تقریبی شرکت های غیر بورسی چه میزان است؟ اظهار کرد: این شرکت ها بورسی نیستند و برای ارزش گذاری نیاز به دسترسی به صورت های مالی شان است، ولی در کل ارزش روز این شرکت ها با بهای تمام شده 3 هزار و 500 میلیارد تومان در مقایسه با شرکت های مشابه بورسی نمی تواند کمتر از 30 هزار میلیارد تومان باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آخرین تصمیماتی که درباره این شرکت های غیر بورسی اتخاذ شده چه بوده است؟ توضیح داد: طبق اظهار نظر های وزارت اقتصاد مقرر شده بود که این شرکت ها در قالب یک شرکت سرمایه گذاری جدید به دارندگان سهام عدالت واگذار شوند، یعنی سهام این شرکت به شرکت سرمایه گذاری جدید (احتمالا امید ایرانیان) منتقل شود و سپس اوراق با ارزش اسمی 500 هزار تومانی تا یک میلیون تومان به واجدان (سهامدارانی که روش مستقیم و غیر مستقیم را انتخاب کرده اند) اعطا شود که بر اساس شنیده ها این موضوع در جریان انجام است.

قلی پور در پاسخ به این پرسش که اگر بنا به تقسیم سود این شرکت های غیر بورسی باشد به طور تقریبی چه میزان سود به افراد واجد شرایط تعلق می گیرد؟ بیان نمود: سود تقسیمی سال 99 این شرکت ها به ازای هر سهامدار عدالت اعلام نشده است، ولی احتمالا عددی کمتر از پنجاه هزار تومان به ازای هر سهامدار عدالت خواهد بود. همچنین ارزش روز هر ورقه غیر بورسی هم عددی بین 500 تا 700 هزار تومان است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1025

به "سهام عدالتی که دارید اما از آن بی خبرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهام عدالتی که دارید اما از آن بی خبرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید