راه فساد در خرید گندم بسته شد

به گزارش مجله لیست پیوند، با پیگیری های خبرنگاران که استاندارد شدن الک مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم را به دنبال داشت، انتظار می رود دیگر شاهد خرید ضایعاتی همچون شن، سنگ و خاک همراه گندم نباشیم؛ به این ترتیب راه فساد در خرید گندم بسته شد.

راه فساد در خرید گندم بسته شد

شهریور ماه سال جاری بود که مجله لیست پیوند گفت وگویی از سیدمحمدرضا مرتضوی - رییس کانون انجمن های صنایع غذایی ایران - منتشر کرد. وی از فساد گسترده ای در سیستم خرید تضمینی گندم گفته و بیان کرد که سالانه 700 هزار تن ضایعات همچون شن و خاک و ضایعات گندم به ارزش 1000 میلیارد تومان به عنوان گندم، وارد پروسه خرید و فروش و تحویل گندم می گردد.

وی افزود که یک سیستم مافیایی و فساد گسترده در سیستم خرید تضمینی گندم شکل گرفته که بارها در مورد آن به وزیر جهاد کشاورزی (محمود حجتی) هشدار داده شده اما جوابی که از ایشان شنیده می شد این بود که اشکالی ندارد به جیب کشاورز می رود، در حالیکه ما مطمئنیم این اقدامات کار کشاورز نیست بلکه کار دلالانی است که گندم را از کشاورز خریده و به دولت می فروشند و دست بعضی از مدیران نیز در کار است.

طبق اظهارت رییس کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، براساس قانون در فرایند خرید تضمینی گندم برای جلوگیری از تحویل ضایعات و شن و خاک همراه گندم، باید از توری استاندارد 202 استفاده نمایند اما مسوولان مربوطه برای آنکه تخلف خودشان را بپوشانند، به جای استفاده از توری استاندارد، از توری غیر استاندارد 22 که ضایعات و شن و خاک را از خود عبور نمی دهد در مراکز خرید گندم استفاده می نمایند.

مجله لیست پیوند برای پیگیری این موضوع سراغ مسوولان مربوطه رفت که دو روز بعد از آن غلامرضا امینی - مدیرکل دفتر نظارت بر اجرای استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد ایران - بیان کرد: کانون انجمن های صنایع غذایی ایران پیشتر این موضوع را به ما اعلام نموده بود و سازمان ملی استاندارد دستورالعملی که توسط متولی اصلی خرید گندم تهیه شده بود را، آنالیز کرد که طبق نتیجه آن الک (توری) گندم با استاندارد ملی ایران انطباق نداشت و در پی این نتایج، در جلساتی از متولیان این بخش خواستیم که این موضوع را اصلاح نمایند تا با استاندارد ملی ایران انطباق پیدا کند؛ زیرا وقتی درجه الک با استاندارد ملی ایران انطباق نداشته باشد، می تواند کیفیت گندم تحویلی به کارخانه های آردسازی و کیفیت آرد فراوری شده آن ها را پایین بیاورد.

همچنین برای پیگیری ادعای وجود ضایعات در گندم، خبرنگار مجله لیست پیوند از یکی از کارخانه های آرد سازی بازدید کرد و متوجه گندم های آلوده به ضایعاتی همچون سنگ و خاک و شن شد.

همه این ها در حالی بود که در همان زمان وزارت جهاد کشاورزی با ارسال جوابیه ای بیان کرد که سال جاری نیز مانند همه سال های گذشته از ابزار سنجش (الک) مشابه (در طرح خرید تضمینی گندم) استفاده شده است، طرح ادعای ورود گندم با متوسط افت غیرمفید 8 تا 10 درصد یعنی 700 هزار تن شن و خاک و ضایعات به کارخانجات و وجود ناخالصی نامتعارف در گندم خریداری شده و اختلاط آن با خاک، ادعایی کاملا کذب بوده، صحت نداشته و قویا تکذیب می گردد.

این تکذیبیه در حالی بود که به گفته مدیرکل سازمان ملی استاندارد، توری (الک) گندم مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم، با استاندارد ملی ایران انطباق ندارد، بنابراین معین نبود وزارت جهاد کشاورزی چگونه با استناد به استفاده از توری غیراستاندارد، می خواست موضوع مطرح شده مبنی بر وجود فساد در طرح خرید تضمینی گندم و آلوده شدن گندم ها به شن و خاک و ضایعات را، تکذیب کند!؟

مجله لیست پیوند به پیگیری این موضوع ادامه داد تا اینکه سازمان ملی استاندارد ایران رسما وجود ضایعات در گندم را تایید کرد. در تاریخ اول مهر ماه سال جاری وحید مرندی مقدم - معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران - در نشست خبری خود بیان کرد: آنالیز های ما نشان می دهد که در خرید تضمینی گندم در مواردی برای اینکه بتوانند پول بیشتری از خریدار گندم دریافت نمایند، گندم را با ناخالصی هایی مخلوط نموده اند؛ من در بازدیدی که از یکی از کارخانه های آردسازی داشتم این موضوع را از نزدیک دیدم اما به دلیل اینکه سازمان ملی استاندارد مسئول نظارت بر کیفیت گندم نیست، از میزان دقیق آن اطلاعی ندارم.

با تایید وجود ضایعات در گندم خرید تضمینی از سوی بازوی اجرایی حاکمیت در حوزه کیفیت و استاندارد مواد غذایی (سازمان ملی استاندارد ایران) و همچنین اعلام علت آن که استاندارد نبودن الک مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم بوده است؛ انتظار می رفت برای مقابله با این موضوع و فساد مستتر در آن اقدامات لازم صورت گیرد که این اتفاق نیز افتاد.

طبق مستنداتی که چند روز پیش به دست مجله لیست پیوند رسید، در نامه ای که مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح خرید گندم در تاریخ بیستم ماه جاری (آذر ماه) با عنوان ارسال صورتجلسه موضوع الک مورد استفاده در خرید سال 99 ارسال نموده، اعلام شده که پیرو دعوتنامه شماره ... مورخه ... با موضوع آنالیز نهایی و تفاهم در مورد نوع الک مورد استفاده در خرید تضمینی گندم فراوری داخل سال 1399؛ که الک 20 در 1.7 میلیمتر مورد توافق کلیه ذی نفعان نهاده شد، به پیوست صورتجلسه مربوطه برای استحضار و اقدام لازم ارسال می گردد.

به این ترتیب انتظار می رود با استاندارد شدن الک مورد استفاده در فرایند خرید تضمینی گندم، در خرید تضمینی گندم سال 1399 دیگر شاهد خرید ضایعاتی همچون شن، سنگ و خاک همراه گندم و فساد مطرح شده در این زمینه نباشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 22

به "راه فساد در خرید گندم بسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه فساد در خرید گندم بسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید