خبرنگاران زخمه کرونا بر زندگی کارگران ساختمانی

به گزارش مجله لیست پیوند، ساری - خبرنگاران - ساعت از 10 صبح گذشته است . عبدالله با نایلونی در دست که لباس کار را در آن قرار داده ، هنوز زیر پل راهبند ساری ایستاده و منتظر است تا برای امروز خود، کاری دست و پا کند.

خبرنگاران زخمه کرونا بر زندگی کارگران ساختمانی

جهت دریافت خدمات آلاچیق حیاط منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

عبدالله با قد بلند، موهای مجعد، صورت آفتاب سوخته و دستانی زمخت، در انتظار کارفرمایی است که به سراغش بیاید و او بتواند، نانی بخرد و غذایی برای خانواده سه نفره اش تهیه کند. او مستاجر است و تا دیپلم درس خوانده، 32 ساله است، سال هاست کارگری می نماید و تنها منبع درآمدش، از محل کاری است که روزانه به دست می آورد، سال ها کارگری، چهره او را خموده نموده و نه انگار که پدر فرزندی پنج ساله است.

شرایط سخت کاری، نداشتن امنیت شغلی، نداشتن بیمه و کار مستمر، عبدالله را فرتوت، خسته و پیر نموده ، اما او همچنان امیدوار است تا چراغ خانه اش را روشن نگه دارد.

شیوع ویروس کرونا و تعطیل بودن کارگاه های ساختمانی، شرایط سختی برای خانواده عبدالله به وجود آورده است. قبل از شیوع کرونا، راحت تر می توانست کاری به دست آورد و مخارج خانواده را تامین اما حالا، سری از تاسف تکان می دهد و عنوان می نماید گاهی چند روز پشت سر هم، نمی تواند کاری انجام دهد ، با اینکه تا عصر هم زیر پل منتظر می ماند تا شاید کسی کارگری بخواهد ، اما در نهایت با دست خالی به خانه می رود.

اگرچه در گوشه و کنار شهر، بعضی از کارگاه های ساختمانی به دور از چشم تیم های بازرسی، دائر هستند اما اغلب این کارگاه ها در تعطیلی به سر می برند.

عبدالله نماینده هزاران کارگر ساختمانی و فصلی در مازندران و کشور است که طی 2 ماه گذشته ، کرونا زندگیشان را زیر و رو نموده است .

محمدعلی هم از کارگران ساختمانی است که او هم این روزها، مانند عبدالله، بیکار شده و روزگار سختی را می گذراند. این کارگر ساختمانی به مجله لیست پیوند گفت: به دلیل شیوع ویروس کرونا، کارگاه های ساختمانی تعطیل شده و واقعا نمی دانیم در این شرایط چه کنیم.

وی با بیان اینکه بعضی از روزها توانست کاری دست و پا کند و دستمزدی بگیرد ، ادامه داد : اما شرایط برای بسیاری از ما سخت است چون ما کارگران روزمزد هستیم و درآمد ما جوابگوی احتیاجهای معمولی زندگی هم نیست و در این شرایط همان درآمد هم بسیار کاهش یافته و برای بعضی همکارانم به صفر رسیده است.

محمدعلی گفت : اگرچه دولت تصمیم هایی برای کاهش مسائل اتخاذ نموده اما هنوز چیز به دست ما نرسیده است . انتظار داریم دولت سرعت عمل بیشتری در این زمینه داشته باشد چون ما دیگر توانایی تهیه حداقل های زندگی را نداریم.

وی اضافه کرد: نمایندگان کارگران و نمایندگان دولت باید اقدام اورژانسی انجام دهند تا کارگران را از شرایط کما خارج نمایند.

بیکاری 80 هزار کارگر ساختمانی در مازندران

مسئول انجمن صنفی کارگران ساختمانی مازندران به مجله لیست پیوند گفت: حدود 2 ماه است که کارگران ساختمانی به دلیل شیوع ویروس کرونا، بیکار هستند و این بیکاری همچنان ادامه دارد.

سید هادی ساداتی با بیان اینکه دولت با وجود وعده هایی که در زمینه حمایت از کارگران در شرایط فعلی داده ، اما هنوز ریالی به کارگران تعلق نگرفته است، اضافه کرد: در آستانه روز کارگر، شاهد وخیم ترین شرایط معیشتی برای کارگران هستیم.

وی با اشاره به شرایط نامطلوب معیشتی 80 هزار کارگر ساختمانی در مازندران، گفت : تا به امروز بسته معیشتی به دلیل شیوع کرونا، به کارگران تعلق نگرفته است، قرار بود دولت در اسفند ماه مبلغ حمایتی به کارگران بپردازد که آن هم انجام نشد.

این مسئول با بیان اینکه اختصاص مبلغ یک میلیون تومان تسهیلات از محل دریافت یارانه هم هنوز کاملا مشخص نیست ، ادامه داد : کارگران اکنون احتیاجمند حمایت هستند چرا که حدود 2 ماه است به واسطه تعطیل بودن کارگاه های ساختمانی، دست از کار شسته اند و نانی برای سفره ندارند.

ساداتی گفت : نمایندگان دولت به این موضوع فکر نمایند که کارگر در این شرایط چگونه باید معیشت خود را پیش ببرد آن هم کارگرانی که اغلب روزمزد هستند.

وی با بیان اینکه 2 خطر کرونا و گرسنگی به شکل توام کارگران را تهدید می نماید، گفت : فقر و گرسنگی کارگران بسیار زیاد شده و نمی دانیم نمایندگان دولت چه وقت می خواهدن از خواب بیدار شوند و فکری به حال کارگران نمایند.

برای کارگران ساختمانی نگرانیم

دبیر خانه کارگر مازندران هم به مجله لیست پیوند گفت: مشکل امنیت شغلی کارگران مساله ای است که سال ها با آن روبرو هستیم و در این شرایط بحران کرونا، این مشکل بیشتر از گذشته خودنمایی می نماید.

نصرالله دریابیگی با اشاره به بیکار شدن کارگران واحدهای کوچک و عظیم ساختمانی، کارگران میادین، کارگران فصلی و روزمزد در شرایط شیوع کرونا، اضافه کرد : ویروس کرونا، شرایط زندگی را برای کارگران بسیار سخت نموده چون این کارگران حدود 2 ماه است که بیکار شده اند.

وی با بیان اینکه دولت برای برطرف مسائل کارگران، پرداخت بیمه بیکاری را پیگیری می نماید، ادامه داد: البته پرداخت بیمه بیکاری کارگران از محل سه درصد حساب کارگرانی است که در صندوق تامین اجتماعی ذخیره می گردد و دولت وعده داده بود برای برطرف مشکل کارگران، بودجه لحاظ کند نه اینکه از حساب کارگران برداشت گردد که البته آن هم هنوز در حد شعار است و اقدامی انجام نداده اند.

دبیر خانه کارگر مازندران گفت : بیمه بیکاری هم مربوط به کارگرانی است که مشمول بیمه کار هستند و در این زمینه هم به شدت برای کارگران ساختمانی نگران هستیم چرا که جزو مشمولان محسوب نمی شوند.

وی همچنین با بیان اینکه دولت کوشش هایی برای امنیت شغلی کارگران و قرارداد کار مستمر و دائم در دست پیگیری دارد، اظهار کرد: در قانون کار، قرارداد دائم و موقت لحاظ شده اما اکنون می توان به جرات گفت 99 درصد از قراردادهای کارگران به شکل موقت است و دولت در صدد تهیه بخشنامه ای است تا امنیت شغلی نسبی به جامعه کارگران برگردد.

دولت در دستمزد کارگران تجدید نظر کند

دریابیگی درباره شرایط دستمزد کارگران نیز گفت: بانک مرکزی میزان تورم را 34 درصد و مرکز آمار این رقم را 42 درصد اعلام نموده در صورتی که حقوق کارگران بر مبنای تورم 21 درصد مشخص شده و به همین دلیل نمایندگان کارگران از امضای آن خودداری کردند.

وی اضافه کرد: در حالی که حداقل میزان درآمد مورد احتیاج برای خانواده چهار میلیون و 900 هزار تومان اعلام شده ، مبلغ دستمزد مشخص شده بسیار ناچیز است و از دولت تقاضا داریم در این زمینه تجدید نظر کند.

استقبال از روز کارگر با ماسک و ماده ضد عفونی نماینده

دریابیگی با بیان اینکه سال های گذشته روز کارگر را با هدای گل به کارگران آغاز می کردیم، ادامه داد: سال جاری به دلیل شیوع کرونا، بازدید از بعضی کارخانه ها و کارگاه های تولیدی کوچک را با ماسک و مواد ضد عفونی نماینده انجام می دهیم و به استقبال روز کارگر می رویم.

وی با اشاره به ممنوعیت برگزاری هرگونه تجمع که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شده، اظهار کرد: برنامه های روز کارگر را به شکل مجازی و آنلاین برگزار می کنیم.

منتظر تصمیم دولت هستیم

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران هم در این زمینه به مجله لیست پیوند گفت: دولت تدابیری را اتخاذ نموده تا مشاغل آسیب پذیر مورد حمایت قرار گیرند و در این زمینه منتظر تصمیم دولت برای اقدام هستیم.

کامران اصغری با اشاره به طرح خرید اعتباری اضطراری که تسهیلات تا سقف 2 میلیون تومان و ناشی از شیوع بیماری کرونا است، توضیح داد: اقشار آسیب پذیر بدون درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی بوس و خودروهای کرایه ای بین شهری، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهار میلیون خانوار به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشمول برخورداری از مزایای طرح خرید اعتباری اضطراری هستند و شاغلان دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نخواهند بود.

این مسئول ادامه داد : بر اساس این طرح، موظف هستیم اقشار مشمول این تصویبنامه را به وسیله ثبت نام یا پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، شناسایی و جهت واریز مبلغ خرید اعتباری به بانک های عامل معرفی کنیم که این تصمیم در دست اقدام است.

اصغری گفت : بانک هایی که یارانه نقدی و یاری معیشتی را ماهانه به حساب سرپرست خانوار واریز می نمایند به عنوان بانک های عامل این طرح هستند. بانک های عامل موظف هستند در مدت 48 ساعت پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خانوارهای یک نفره 10 میلیون ریال و برای سایر خانوارها مبلغ 20 میلیون ریال اعتبار خرید را بر اساس دستورالعملی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ خواهد شد، منظور نمایند که این مورد هم در دست اقدام است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اضافه کرد : بازپرداخت اقساط در 27 ماه است که سه ماه دوره تنفس و 24 قسط متوالی ماهانه با نرخ سود 12 خواهد بود و گیرندگان اعتبار چهار درصد از این نرخ را پرداخت خواهند کرد و هشت درصد مابقی به بانک های عامل پس از دوره تنفس توسط سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت می گردد.

اصغری ادامه داد: این اعتبار به صورت نقد یا برای خرید کالاها از جمله کالاهای اساسی در مراکز خدماتی و فروشگاه های سراسر کشور معتبر است و مشمولان این طرح معاف از محدودیت های نداشتن چک برگشتی و بدهی معوق نزد شبکه بانکی خواهند بود.

اصغری اظهار کرد: در اجرای این تصویبنامه استان ها و شهرهایی که بیشتر در معرض شیوع بیماری کرونا بوده اند در اولویت قرار دارند.

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از 80 هزار کارگر و استادکار ساختمانی در استان مشغول فعالیت هستند، یادآور شد: تعداد بیمه شدگان کارگر ساختمانی در دولت تدبیر و امید بیش از سه برابر نسبت به قبل افزایش یافته و بیش از 54 هزار کارگر ساختمانی بیمه شده داریم.

اصغری گفت: امیدواریم به زودی این تسهیلات پرداخت گردد و بتوانیم به همه اقشار و مشاغل آسیب پذیر ناشی از شیوع کرونا یاری کنیم.

زنگ شیوع کرونا در مازندران از سی ام اسفند ماه سال گذشته با شناسایی 2 بیمار در بابل به صدا درآمد و سپس به سایر نقاط استان سرایت کرد. بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران شیوع ویروس کرونا اواخر اسفند پارسال به نقطه پیک رسید و از سوم فروردین ماه سال جاری هم کاهشی شد که همچنان ادامه دارد. با این وصف ، در حال حاضر بیش از 390 بیمار کرونایی در بیمارستان های مازندران بستری هستند و روزانه هم حدود یکصد بیمار جدید شناسایی می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 273

به "خبرنگاران زخمه کرونا بر زندگی کارگران ساختمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زخمه کرونا بر زندگی کارگران ساختمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید