جزئیات ورود خودروی داخلی و خارجی به جزیره کیش در ایام نوروز

به گزارش مجله لیست پیوند، معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش شرایط ورود خودروها به منطقه آزاد کیش را در ایام نوروز گفت.

جزئیات ورود خودروی داخلی و خارجی به جزیره کیش در ایام نوروز

علیرضا قائدیان معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش دبیر ستاد تعطیلات سفرهای نوروزی کیش با اشاره به اینکه در ایام نوروز سال گذشته 220 هزار نفر به جزیره کیش سفر کرده اند و در نوروز 97 پیش بینی می شود این تعداد به 300 هزار مسافر در شب اضافه شود، گفت:

خودروهای ساخت داخل که سال تولید آن ها بعد از 1390 است، همراه با معاینه فنی و نیز خودروهای خارجی که سال ساخت آن ها از 1385 هجری شمسی به بعد بوده، به همراه داشتن معاینه فنی مجوز ورود به جزیره کیش را در ایام نوروز به مدت پنج روز دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد:

این تصمیم با توجه به محدودیت های ترددی و ترافیکی جزیره کیش در ایام نوروز اتخاذ شده است و باید بدانید که در این جزیره چراغ خطر وجود ندارد و راستاها به صورت میادین تعریف شده اند؛ بنابراین باید به نظم و انضباط ترافیکی در ایام نوروز بیش از پیش توجه داشت.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش در ادامه با اشاره به آماده سازی ناوگان کیش ایر به منظور انجام پروازهای نوروزی به کیش خاطرنشان کرد:

انجام پروازها از مبادی مختلف جزیره کیش افزایش می یابد و در طول این ایام چهار فروند شناور غیر از شناورهای موجود گردشگری بین جزیره کیش و سه بندر چارک، آفتاب و لنگه اضافه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در سه بندر اصلی به عنوان مبادی ورودی به جزیره کیش در سواحل خلیج فارس شناور مسافری وجود دارد، گفت:

از بنادر چارک، آفتاب و لنگه شناور مسافری به جزیره کیش و بالعکس خواهیم داشت. همچنین در ترددهای اجرا شده از این سه بندر به جزیره کیش بر اساس هماهنگی های اجرا شده با سازمان بنادر و دریانوردی چهار فروند شناور که قابلیت حمل مسافر و خودرو را دارند به شناورهای برنامه ای این راستاها اضافه کرده شده است.

قائدیان با اعلام اینکه طبق رویکرد سازمان منطقه آزاد کیش هواپیمایی کیش ماموریت تقویت و توسعه زیرساخت سفر به این جزیره را در دستور کار قرار داده است، خاطرنشان کرد:

راستاهای پروازی کیش ایر غیر از راستاهای مرتبط به سمت کیش از برنامه حذف می شود و به جای آن توسعه مبادی در دستور کار خود قرار خواهد گرفت. همچنین از فرودگاه های کاشان، آبادان و یزد از طریق کیش ایر به جزیره کیش پرواز اضافه شده است و در ادامه با مجوز سازمان هواپیمایی راستاهای دزفول- کیش و همدان- کیش نیز به این چرخه اضافه خواهند شد.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در مورد توسعه پروازها به جزیره کیش گفت:

در ایام نوروز تلاش کردیم تا با امکان برقراری پرواز فوق العاده در کنترل عرضه و تقاضای بازار تاثیرگذار باشیم. از 12 فرورند ناوگان شرکت هواپیمایی کیش روزانه 4000 جایگاه در اختیار راستاهای با مبدا و مقصد کیش قرار می گیرد و 60 درصد پروازها به کیش با سایر خطوط هواپیمایی کشور صورت می پذیرد. ما تلاش کردیم با افزایش مبادی و تعداد پروازها به جزیره کیش قیمت ها را کنترل کنیم و در قیمت بلیط هواپیما یک شاخص قانون سازمان هواپیمایی کشور و یک شاخص عرضه و تقاضا مدنظر است تا از این طریق نظام عرضه و تقاضا کنترل شود و هزینه نهایی سفر به کیش افزایش نیابد.

قائدیان گفت:

در ضوابط ورود خودرو به جزیره کیش از طریق لندیگ کرافت ها مقرر شده است که فقط خودروهای تولید داخل که از سال 90 تولید شده اند با در دست داشتن معاینه فنی معتبر و خودروهای خارجی که از سال 1365 تولید شده اند با در دست داشتن معاینه فنی معتبر امکان ورود به جزیره کیش را داشته باشند. متقاضیان دیگری که نیز این شرایط را ندارند، اصرار به همراه داشتن خودرو نکنند و وسیله نقلیه خود را در پارکینگ مستقر کرده و با شناورهای مسافری به کیش سفر کنند.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش با اشاره به اینکه یک دستگاه ون و مینی بوس برای جابه جایی مسافران نوروزی در جزیره کیش اختصاص یافته است و نیازی به استفاده از خودروی شخصی نیست، گفت:

ورود خودروهای سنگین نظیر کامیون، کامیونت، مینی بوس و وانت به جزیره کیش ممنوع است.

وی همچنین در مورد قیمت ورود خودروها به این جزیره خاطرنشان کرد:

به ازای هر خودرو هزینه ورودی 200 هزار تومان است که در مبادی ورودی دریافت می شود. علاوه بر این باید بلیط شناور هم از طریق مسافران خریداری شود و دوره پذیرش خودرو در جزیره کیش معادل 5 بوده است.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه از راه اندازی خط مسافری دریایی یک روزه جزیره کیش- هندورابی خبر داد و اضافه کرد:

هندورابی از مقاصد گردشگری در مجموعه جزایر کیش است که امکان بازدید یک روزه از آن فراهم شده است. در مورد فرودگاه هندورابی باید خاطرنشان کرد که کارکرد آن برای مقوله گردشگری نیست و بر اساس طرح جامع از ظرفیت فرودگاه در مرحله بهره برداری استفاده می شود و در حال حاضر نیز مقصد پروازی در موضوع خدمات هوایی این فرودگاه وجود ندارد.

قائدیان همچنین در مورد ظرفیت اقامت مسافران نوروزی در جزیره کیش یادآور شد:

ظرفیت اقامت کیش در 52 واحد 2 تا 5 ستاره با ظرفیت 12000 تخت اقامتی است و به منظور پذیرایی از مسافران در ایام نوروز واحدها اقدام به فروش کرده اند.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی کیش ادامه داد:

هتل ها به صورت سالانه و معمولی در ایام نوروز افزایش قیمت دارند اما در سال جاری هتل های جزیره کیش نسبت به نرخ های مصوب پیشین افزایش قیمتی نخواهند داشت هر چند علاوه بر واحدهای اقامتی رسمی در سطح جزیره برای اسکان مسافران کمپ خانوادگی الغدیر با 2000 چادر اقامتی، کمپ مجردی المپیک با 500 چادر اقامتی و ستاد اسکان فرهنگیان با 10 مدرسه در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه از تشکیل ستاد نوروزی جزیره کیش خبر داد و خاطرنشان کرد:

عوامل نظارتی سازمان منطقه آزاد کیش به همراه جامعه صنفی از جمله هتل داران در تمامی بازدیدها حضور خواهند داشت و به صورت 24 ساعته در نظارت بر ارائه خدمات فعالیت می کنند ضمن آنکه شماره تلفن 4414 از 27 اسفندماه سال جاری تا 20 فروردین سال آینده جوابگوی مسافران نوروزی است.

به گفته قائدیان، در سال پیش رو به منظور اطلاع رسانی از نرخ خدمات و مسائل مرتبط با بخش گردشگری از 15 روز قبل سامانه IKISH راه اندازی شده که به صورت اپلیکیشن روی تلفن های همراه قابل نصب است و از طریق پیامک به محض ورود آن ها به جزیره اطلاع رسانی می شود تا از تمامی اطلاعات مورد نیاز به منظور برنامه های نوروزی و واحدهای اقامتی خبردار شوند.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش همچنین در ارتباط با انجام مذاکره با قطری ها و درخواست آن ها به منظور استفاده از ظرفیت جزیره کیش به منظور برگزاری هرچه بهتر رقابت های جام جهانی 2022 قطر خاطرنشان کرد:

مذاکراتی با قطری ها از طرف فدراسیون فوتبال و سازمان منطقه آزاد کیش اجرا شده است تا شرایط برای حضور تیم های ورزشی در آن رویداد مهم فراهم شود. علاوه بر این می توان از ظرفیت گردشگری دریایی ورزشی در جزیره کیش بهره برد.

قائدیان ادامه داد:

علاوه بر این تفاهماتی با قطری ها در حال انجام است تا راستا دریایی دوحه به کیش بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. آن ها درخواست داشته اند تا بتوانند با کشتی های مسافری به کیش سفر کنند و پس از بازدیدهای مختلفی که از این منطقه داشتند، تاکید کردند که از ظرفیت های جزیره کیش به نحو مطلوب استفاده نشده است، چراکه این منطقه دارای پتانسیل های بالای زیست محیطی و آرامش و امنیت کافی است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1394

به "جزئیات ورود خودروی داخلی و خارجی به جزیره کیش در ایام نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ورود خودروی داخلی و خارجی به جزیره کیش در ایام نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید