جایزه فناوری هزاره سال 2022 به مارتین گرین برای اختراع سلول های خورشیدی PERC اهدا شد

به گزارش مجله لیست پیوند، پروفسور مارتین گرین از دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا، به خاطر نقش محوری اش در اختراع و توسعه سلول های خورشیدی با سطوح بالایی و پایینی روکش شده (passivated emitter and rear contact) موسوم به پِرک، (PERC)برنده جایزه فناوری هزاره سال 2022 شد. این سلول ها امروزه کارآمدترین و رایج ترین سلول های خورشیدی سیلیکونی موجود در بازار هستند.

جایزه فناوری هزاره سال 2022 به مارتین گرین برای اختراع سلول های خورشیدی PERC اهدا شد

مبلغ جایزه فناوری هزاره یک میلیون یورو است و هر دو سال یک بار به وسیله آموزشگاه فناوری فنلاند اهدا می گردد. هدف اصلی اهدای این جایزه برجسته کردن تاثیر علم و فناوری در زندگی انسان است. رئیس جمهور فنلاند، ساولی نینیستو طی مراسمی در هلسینکی مرکز فنلاند جایزه سال 2022 را به پروفسور مارتین گرین اهدا کرد.

پروفسور گرین گفت که از دریافت این جایزه مفتخر است و اظهار کرد: اهدای این جایزه به من نه تنها به معنای قدردانی از کارهای من در زمینه تکنولوژی سلول های خورشیدی است، بلکه تقدیری از دانشجویان و همکاران من در دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا و نیز سایر گروه های تحقیقاتی فعال در این رشته است.

معتقدم این جایزه اعتبار لازم را به من می دهد تا نظراتم درباره مقابله با گرمایش دنیای بهتر شنیده گردد. ما باید از سوخت های فسیلی گذر نموده و به سمت انرژی های پاک برویم تا تمدن انسان بر روی سیاره ای که خانه مشترک همه ماست دوام آورد. سرعت این گذار رو به افزایش است و طی چند دهه آینده ما انرژی مورد نیازمان را به وسیله باد و خورشید تأمین خواهیم کرد. معتقدم تحولی بزرگ در ابعادی تاریخی در حال وقوع است.

برای جایزه سال جاری 40 نامزد در رشته های علوم زیستی، انرژی و محیط زیست، فناوری اطلاعات و سیستم های هوشمند، مواد نو و فرآیندهای ساخت و فراوری در نظر گرفته شدند. تعداد بی سابقه ای از نامزدهای سال جاری زن بودند. سازمان بین المللی رتبه بندی دانشگاه های دنیا (IREG) جایزه فناوری هزاره را جز معتبرترین جوایز آموزشگاهک می داند و امتیاز اعتبار آن نسبت به جایزه نوبل 0.5 است.

آقای گرین اغلب پدر سلول های خورشیدی نوین خوانده می گردد و اخیرا وزیر انرژی و تغییر اقلیم دولت فدرال استرالیا، کریس باون او را یک گنجینه ملی خطاب کرد.

گروه های پژوهشی ای که در دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا تکنولوژی PERC را توسعه می دادند تحت مدیریت او کیفیت لایه های بالایی و زیرین سلول های خورشیدی استاندارد را بهبود بخشیدند. وقتی فوتون های نور وارد سلول سیلیکونی می شوند، الکترون های آن را برانگیخته می نمایند. این الکترون های برانگیخته می توانند درون سلول حرکت نمایند و جریان الکتریکی ایجاد نمایند. سطوح پرداخت شده سلول های پِرک الکترون های را قادر می سازند مدت بیشتری حالت برانگیختگی را حفظ نمایند که باعث می گردد کارایی سلول افزایش یابد و انرژی بیشتری فراوری کند. به لطف تکنولوژی پرک، بازدهی سلول های خورشیدی استاندارد از دهه 1980 تا اوائل دهه 2000 حدود پنجاه درصد افزایش یافت و از 16.5% به حدود 25% رسید.

در نتیجه نوآوری های آقای گرین و پیشرفت فناوری سلول های خورشیدی، امروز انرژی خورشیدی نقشی اساسی در گذار دنیای به سوی انرژی های تنوپذیر و کربن زدایی از جو زمین دارند. سال گذشته سلول های پرک 90٪ از فراوری دنیای سلول های خورشیدی را به خود اختصاص دادند.

آتیلا برانگز، استاد و نایب رئیس دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا ضمن تمجید از پروفسور گرین گفت: من به نمایندگی از این دانشگاه، گرم ترین تبریکات خود را نثار مارتین می کنم. کاهش چشمگیر هزینه سلول های خورشیدی در سال های اخیر نتیجه مستقیم کوشش های مارتین و همکارانش در دانشگاه ماست. تکنولوژی پرک تاثیر بزرگی در گذار به انرژی های پاک و مبارزه با تغییر آب و هوا در سطح دنیای داشته و دارد.

دانشگاه نیو ساوت ولز در زمینه توسعه فناوری های خورشیدی در دنیا پیشگام است و اهدای این جایزه به مارتین جایگاه او را در مقام یکی از پیشروترین دانشمندان این رشته تثبیت می نماید.

پروفسور گرین و همکارانش هم اکنون مشغول کار بر روی سلول های خورشیدی ترکیبی هستند و قصد دارند با روش هایی مختلف مانند قرار دادن سلول های خورشیدی بر روی هم به بازدهی 40٪ دست پیدا نمایند.

آقای گرین میگوید: سلول های خورشیدی به شکلی روزافزون جایگزین نیروگاه هایی که سوخت فسیلی می سوزانند می شوند. در سال 2021، بیست کشور یا منطقه شامل استرالیا، شیلی، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، ویتنام و کالیفرنیا بین 8 تا 25 درصد از برق مورد نیازشان را از انرژی خورشیدی تامین کردند و این ارقام همچنان در حال افزایش است.

کاهش سریع هزینه انرژی خورشیدی که کار من نقش مهمی در آن داشته، درست به موقع فرا رسید. درست وقتی که اهمیت مبارزه با گرمایش دنیای به وضوح آشکار شده است.

ترجمه از پژمان حیاتی

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 17 آبان 1401 بروزرسانی: 17 آبان 1401 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1542

به "جایزه فناوری هزاره سال 2022 به مارتین گرین برای اختراع سلول های خورشیدی PERC اهدا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه فناوری هزاره سال 2022 به مارتین گرین برای اختراع سلول های خورشیدی PERC اهدا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید