تکذیب ادعای شکنجه 50 مهاجر افغان توسط نیروهای مرزی ایران

به گزارش مجله لیست پیوند، یک مقام پزشکی افغانستان و سرکنسولگری ایران در هرات، اخبار منتشره درباره بازداشت، شکنجه و انداختن مهاجران در رودخانه هریرود توسط هنگ مرزی ایران را تکذیب کردند.

تکذیب ادعای شکنجه 50 مهاجر افغان توسط نیروهای مرزی ایران

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان مجله لیست پیوند، صبح امروز یک خبرگزاری محلی افغانستان، خبری منتشر کرد که بر اساس آن 50 تن از مهاجرین افغان که به صورت غیر قانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذولفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته شدند و نیمی از این افراد در آب غرق شده و نیمی دیگر نیز توانستند خود را نجات دهند.

دکتر محمد عارف جلالی پزشک ارشد بیمارستان هرات در این مورد گفت: صبح امروز 5 جسد که در آب غرق شده بودند از سوی خانواده های این افراد به بیمارستان هرات انتقال یافت و پزشکی قانونی تحقیقات خود را درباره مرگ آنها آغاز کرد.

وی تاکید کرد: بررسی های پزشکی قانونی نشان داد که هیچ کدام از این افراد مورد ضرب و شتم قرار نگرفته و حتی جای گلوله در بدن آنها نیست و این افراد تنها در آب غرق شده اند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات نیز در این باره گفت: پس از ادعای برخی افراد در این باره، والی هرات دستور داد تا در کوتاه ترین زمان ممکن بر روی این موضوع تحقیق و بررسی شود و از مجرای شود.

فرهاد ادامه داد: هیچ کدام از گفته ها و مسئولان قبل از اعلام مسوولان نمی تواند براساس حقایق باشد و در صورت رسیدن به نتایج اساسی در اسرع وقت، با رسانه ها در میان گذاشته خواهد شد.

محمد یکی از این گروه 50 نفری است که توانسته خود را از آب خارج کند، در گفت وگو با فارس گفت که پس از آنکه به مرز رسیده اند، فردی که به آنها وعده داده، متواری شده و آنها در در راستا خود گمراه شدند.

اما در این مورد سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات نیز در بیانیه ای گفت که موضوع دستگیری 50 تن از اتباع افغانستان در منطقه دهانه ذولفقار که سحرگاه امروز به نقل از خبرگزاری کهندژ در هرات منتشر شده از سوی منابع مختلف مورد پیگیری و تحقیق قرار گرفته است و این منابع از جمله مسوولین هنگ مرزی تایباد موضوع را تکذیب کرده و گفتند که هیچ گونه بازداشتی در منطقه مذکور از سوی آنها صورت نگرفته است.

در بیانیه آمده است که سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات به صورت مستمر با امین الله آزادانی نماینده وزارت خارجه افغانستان در هرات و جابر انصار سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد موضوع را در دست بررسی داشته و هرگونه تحول و اطلاعات جدید با آنها مبادله خواهد شد.

به گزارش فارس، سالهاست که علاوه بر سفر اتباع افغانستان با اسناد قانونی به ایران افرادی نیز بدون اسناد قانونی تنها برای رسیدن به کار و درآمد از مرزهای غیر قانونی توسط قاچاقچیان وارد این کشور می شوند.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 386

به "تکذیب ادعای شکنجه 50 مهاجر افغان توسط نیروهای مرزی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب ادعای شکنجه 50 مهاجر افغان توسط نیروهای مرزی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید