تصاویر 120 سال قبل نیویورک که تا به امروز ندیده اید

به گزارش مجله لیست پیوند، تصاویر تکان دهنده از منطقه ها فقیرنشین اطراف نیویورک باعث شد اصلاحات اجتماعی در این شهر سرعت بگیرد. عکاس های مهاجر آن دوران نیز به وسیله همین عکس ها برای خود نام و رسمی دست و پیدا کردند.

تصاویر 120 سال قبل نیویورک که تا به امروز ندیده اید

به گزارش فرادید، نیویورک یکی از شلوغ ترین و در عین حال زیباترین شهر های جهان محسوب می گردد. با این حال، نابرابری و فاصله طبقاتی را می توان در آن به وضوح دید. بعضی از ساکنین نیویورک برای پرداخت هزینه اجاره خانه خود هر ماه به مشکل برمی خورند، و از طرف دیگر می توان ثروتمندانی را مشاهده کرد که با پنت هاوس های خود فخرفروشی می نمایند.

اگر فکر می کنید که این پدیده فقط مربوط به زمان حال است، سخت در اشتباهید؛ به راحتی می توان ردپای این مسئله را در تاریخ دنبال کرد. زمانی بود که ساکنین بخش هایی از نیویورک با فقر محض زندگی می کردند. نارضایتی ناشی از شرایط فقرا در نهایت خشم عمومی را همراه داشت. این امر در نهایت منجر به اصلاحات اجتماعی در نیویورک شد.

جیکوب آریس (Jacob A Riis) یکی از عکاس های مشهوری بود که برای نتیجه دادن اصلاحات مسکن کوشش می کرد. آن روزها، صنعت گران کلاه به سر می گذاشتند و در خانه های کوچک استیجاری زندگی می کردند.

مهاجرانی که راه خود را از دانمارک می گرفتند و به نیویورک می آمدند، به اجبار باید تن به شرایطی می دادند که اصلا مناسب نبود. آن ها در اتاق هایی کوچک و کثیف زندگی می کردند که تصاویر آن قلب هر بیننده ای را به درد می آورد. مهاجرانی که بعد ها از ایتالیا و اروپای شرقی به نیویورک رفتند هم شرایط مشابهی داشتند.

آثار جیکوب آریس در نمایشگاهی که به تازگی در موزه نیویورک برپا شده به نمایش درآمده است. او زندگی مهاجران را در آپارتمان های استیجاری کوچک به تصویر کشیده است. در این تصویر، مهاجران برای جای خواب در یک اتاق کوچک نفری 5 سنت پرداخت می کردند.

ریس که خودش نیز در چنین شرایطی زندگی نموده بود، بعد ها به عنوان خبرنگار برای روزنامه های نیویورکی مشغول به کار شد و در خصوص حلبی آباد های اطراف نیویورک مطلب می نوشت. تصویر بالا زیرِ زباله در خیابان 47 غربی نامید می گردد.

خیابان مالبِری نیویورک (چپ) روزگاری محل جمع شدن شرورترین تبهکاران شهر نیویورک بود. امروزه این خیابان کاملا تغییر نموده و می توان چندین رستوران مشهور ایتالیایی را در آن دید.

جیکوب آریس توانست با مطلع ساختن طبقه میانه نسبت به شرایط کمی از شدت مسائل اجتماعی بکاهد. عنوان عکس بالا: دست فروشی که در سرداب خیابان یازدهم لوودلو می خوابید.

زمین بازی بچه ها در نیویورک

جیکوب آریس مدتی بعد با عشق دوران کودکی اش ازدواج کرد و در سال 1914 نیز از جهان رفت. عکس بالا در سال 1903 از او گرفته شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 31 فروردین 1402 بروزرسانی: 31 فروردین 1402 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1614

به "تصاویر 120 سال قبل نیویورک که تا به امروز ندیده اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر 120 سال قبل نیویورک که تا به امروز ندیده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید