برنامه های وزارت اقتصاد برای بهبود کسب وکار پس از کرونا

به گزارش مجله لیست پیوند، با توجه به تاثیرات منفی شیوع کرونا بر اقتصاد و به ویژه فضای کسب وکار، رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد، مجموعه اقدامات درنظر گرفته شده از سوی این مرکز را برای بهبود فضای کسب وکار پس از کرونا تشریح کرد.

برنامه های وزارت اقتصاد برای بهبود کسب وکار پس از کرونا

به گزارش مجله لیست پیوند، شیوع ویروس کرونا نه تنها سلامت و روان مردم را در کشور ما و سایر مناطق درگیر این ویروس تهدید می کند، بلکه با کاهش مراجعات حضوری در اماکن عمومی در ماه پایانی سال که عمدتا روزهای پررونقی برای کسب وکارهای خرد و کارگران فصلی است، به فعالان تجاری، اصناف مختلف و کارگران آن ها هم آسیب های جدی وارد کرده است.

در پی آسیب دیدن محیط کسب وکار متاثر از این ویروس، رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد درباره اقدامات این مرکز در جهت بهبود محیط کسب وکار توضیحاتی را ارائه کرد.

اول مسکن تزریق کنیم

علی فیروزی در این زمینه به مجله لیست پیوند اظهار کرد: ابتدا باید یکسری مُسَکِن به حوزه کسب وکار تزریق شود که تا حدودی مواردی همچون تعویق وام های بانکی، اقتصادیات، عوارض شهرداری و انشعابات آب، برق، گاز و... توانسته تنفسی برای محیط کسب وکار ایجاد کند.

وی با بیان اینکه باید پس از کرونا باید مجموعه اقداماتی انجام دهیم تا ضربه های وارد شده به کسب وکارها به کمترین حد ممکن برسد، گفت: نمی توانیم این آسیب ها را در کوتاه مدت به صفر برسانیم بلکه باید سعی کنیم آن ها را به کمترین حالت ممکن برسانیم که برای رسیدن به این هدف، در این مرکز در حال بررسی مطالعاتی در این زمینه هستیم تا در نهایت اقدامات کارسازی انجام بدهیم.

تغییر پارادایم کسب وکارها در جهت پیش بینی پذیر کردن اقتصاد

این مقام مسئول در وزارت اقتصاد اضافه نمود: در این زمینه بزرگترین حوزه، تغییر پارادایم کسب وکارهاست. بدین معنی که به این نتیجه برسیم که در آینده هم احتمال وقوع اتفاقاتی همچون کرونا وجود دارد و با تغییر پارادایم کسب وکارها بتوانیم نوع بازاریابی، تولید، عرضه و تامین مواد اولیه را متناسب با شرایطی تنظیم کنیم که می توانیم پیش بینی کنیم.

فیروزی با بیان اینکه باید کسب وکارها در فضای مجازی قابلیت ورود و تاب آوری در مقابل کارهای این چنینی را داشته باشند که در این مورد به صورت گسترده داریم کار می کنیم، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مواردی که باید در تغییر گفتمان کسب وکار مدنظر قرار بگیرد، تبدیل تهدیدها به فرصت است که ارتقای کسب وکار پلتفرمی می تواند بسیار کمک کند.

عبرت هایی از کرونا و توانمندی های الکترونیکی

رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد با بیان اینکه حوزه دیگر در زمینه بهبود فضای کسب وکار پس از کرونا حاکمیت الکترونیکی است نه تنها دولت الکترونیک، گفت: دستگاه های اجرایی کشور تازه پس از شیوع ویروس کرونا، به اهمیت الکترونیکی کردن امور پی برده شد. زمانی که می توانیم در شرایط شیوع کرونا، امکان تمدید دفترچه بیمه را به صورت غیرحضوری فراهم کنیم چرا پس از فروکش کردن کرونا، دوباره به سمت همان فرایندهای طولانی امور اداری پیش برویم و در معضل بعدی دچار غافل گیری شویم؟

او با تاکید براینکه باید کسب وکارها به سمت تکنولوژی های روز و دانش بنیان حرکت کنند، اظهار کرد: از طریق آموزش هایی باید این امکان برای کسب وکارها وجود داشته باشد تا بتوانند نحوه مدیریت اقتصادی یا تامین اقتصادی خارج از نظام بانکی را یاد بگیرند که این امر با توانمندسازی بخش خصوصی و تفهیم این موضوع از سوی کسب وکارها که این آموزش ها منجر به کاهش هزینه و افزایش سود برای آن ها می شود، عملیاتی خواهد شد.

میزان خطا در تشخیص بسته های حمایتی مقابله با کرونا کمتر از خطاهای پرداخت یارانه است

فیروزی ادامه داد: بحث بعدی در این زمینه مقررات زدایی است؛ به گونه ای که آن دسته از مقرراتی را که منجر به ایجاد مشکل در فرایند شروع فعالیت اقتصادی افراد می شود، حذف شوند تا برای مردم و کسب وکارها یک اتفاق مبارک رقم بخورد.

وی درباره میزان صحت اطلاعات دریافتی از آسیب دیدگی افراد براثر کرونا، اظهار داشت: این را باید بپذیریم که در هر پایگاه اطلاعاتی میزانی احتمال خطا در تشخیص افراد نیازمند بسته های حمایتی به دلیل عدم آگاهی یا اظهار نادرست افراد وجود دارد اما مطمئن باشید که این سیستم برای اختصاص بسته های حمایتی به افراد آسیب دیده از کرونا نسبت به پرداخت یارانه از خطاهای کمتری در تشخیص افراد نیازمند این حمایت ها برخودار است.

این مقام مسئول در پایان گفت: یکی از مواردی که می تواند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرد، توجه به قابلیت و نقش بخش خصوصی در شناسایی و مطرح کردن آسیب های اقتصادی کرونا به دولت است تا در نتیجه این امر، بتوانیم از این مرحله سخت عبور کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 265

به "برنامه های وزارت اقتصاد برای بهبود کسب وکار پس از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه های وزارت اقتصاد برای بهبود کسب وکار پس از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید