اینسومنیا چیست و چطور درمانش کنیم؟

به گزارش مجله لیست پیوند، فرادید/هنوز نمی دانیم اینسومنیا یا خواب درد دقیقاً به چه علتی رخ می دهد؛ با اینحال بر اساس یک نظریه محرومیت از خواب باعث افزایش فراوری سیتوکین می گردد که یک ماده شیمیایی التهابی است. این ماده مستقیماً روی سلول های عصبی اثر می گذارد و بنابراین درد را افزایش می دهد.

اینسومنیا چیست و چطور درمانش کنیم؟

گریه بچه ها، همسایه های پرسرو صدا و یک مثانه ضعیف: چیز هایی که می توانند شب ما را از خواب بپرانند، زیادند. اما برای بعضی، بیدار شدن یک علتِ مشکل زای دیگر دارد: درد.به گزارش فرادید، اینسومنیا یک شرایط پزشکی و به این معنی است که فرد وقتی به رختخواب می رود هیچ احساس ناخوشایندی ندارد، اما به محض آنکه خوابش می برد، دردی طاقت فرسا آغاز می گردد و شدت آن به حدی است که او را از خواب بیدار می نماید.

هنوز تعداد کسانی که از اینسومنیا رنج می برند تعیین نیست، اما طبق تحقیقی که در سال 2014 انجام و در نشریه پِین به چاپ رسید، در حدود 88 درصد از افرادی که با درد مزمن زندگی می نمایند خواب خوبی ندارند و 50 درصد به دلیل درد مزمن دچار بی خوابی هستند.

مشکل اینجاست که این شرایط می تواند به یک چرخه معیوب تبدیل گردد. زیرا بی خوابی نه تن ها می تواند باعث افسردگی، اضطراب، ضعف حافظه و تمرکز بگردد بلکه همچنین می تواند حساسیت نسبت به درد را افزایش دهد که خود باعث افزایش احتمال پریدن از خواب می گردد.

هنوز نمی دانیم اینسومنیا یا خواب درد دقیقاً به چه علتی رخ می دهد؛ با اینحال بر اساس یک نظریه محرومیت از خواب باعث افزایش فراوری سیتوکین می گردد که یک ماده شیمیایی التهابی است. این ماده مستقیماً روی سلول های عصبی اثر می گذارد و بنابراین درد را افزایش می دهد.

اما چرا باید وقتی به خواب می رویم درد به سراغ مان بیاید؟ دکتر ایلان لیبرمن، مشاور در طب درد در دانشگاه منچستر، می گوید: دلایل زیادی وجود دارد که شرح می دهد چرا درد ما را از خواب بیدار می نماید. این دلایل شامل بیماری های زمینه ای و نحوه خوابیدن ماست.

التهاب در شب

بعضی مواقع دلیلش ساعت بدن است که نه تنها بر خواب ما اثر می گذارد بلکه مکانیزم های بدنی ما شاملِ التهاب را نیز کنترل می نماید. دکتر جولی گیبس، کرونوبیولوژیست در دانشگاه منچستر، می گوید: در بیماری های التهابی خاص مانند رماتیسم مفصلی (که در نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به مفاصل اتفاق می افتد)، التهاب بروی برنامه ساعت بدن اثر می گذارد. عجیب آن است که در مرحله استراحت (زمانی که شما خواب هستید) التهاب فعال تر است و هنوز دلیل تعیینی برای آن وجود ندارد.

سیگنال های درد که بین سلول های عصبی و مغز مخابره می شوند، به مجرا های مغزی که در حالت عادی باعث کاهش هشیاری و به خواب رفتنِ ما می شوند، فشار وارد می نمایند و ما را تکان می دهند تا از خواب بیدار شویم.

برطبق نتایج تحقیقی که در سال 2014 در مدرسه پزشکی هاروارد انجام شد، حملات نقرس - نوعی آرتروز که باعث درد ناگهانی و شدید مفصلی می گردد و به التهاب مرتبط است - شب ها 2 برابر بیشتر از صبح های زود اتفاق می افتد.

یک نظریه کاهش شبانه هورمون کورتیزول به کمترین حد ممکن را مقصر می داند. دکتر گیبس می گوید: مقادیر بالای هورمون کورتیزول باعث سرکوب التهاب می گردد. مصرف یک ضدالتهاب پیش از رفتن به رختخواب یا صبح ها به محضِ بیدار شدن می تواند از بدتر شدنِ درد پیشگیری کند.

دراز کشیدن باعث درد ماهیچه ای می گردد

دراز کشیدن روی تخت می تواند باعث درد گردد. استیون آلدر، مشاور عصب شناسی در کلینیک ری-کاگنیشن، در لندن که خودش گاهی به دلیل درد ناشی از پارگی غضروف در زانوی چپ از خواب بیدار می گردد، می گوید: درد مفاصل، به خصوص اگر از شرایط های زمینه ای نشأت گرفته باشد، می تواند علت دائمی درد های شبانه باشد.

اگر شب ها مفاصل تان درد می گیرد می تواند به این علت باشد که مفصل به دلیل عدم تحرک سفت می گردد. غضروف من به دلیل دویدن های زیاد از حد دچار پارگی شده و درد من را حدود ساعت 4 صبح از خواب بیدار می نماید، به طوریکه باید مسکن مصرف کنم.

اینکه در خواب قادر نیستم زانوهایم را بکشم باعث درد می گردد. تونی کوچهار، مشاور ارتوپدی در بیمارستان لاندن بریج، و استاد رشته علوم ورزشی در دانشگاه گرین ویچ می گوید: درد لگن، شانه و زانو اغلب به صورت درد های ضربانی با درجه پایین ظاهر می شوند که با حرکت به اطراف می توان این درد ها را تخفیف داد. او می گوید: چون در طول روز مفصل آسیب دیده را حرکت می دهید، مفصل انعطاف پذیر است، اما در شب بافتی که دچار ناراحتی است سفت می گردد. این باعث افزایش فشار به مفصل می گردد که همین فشار منبع درد است.

شرایطی که فرد می خوابد هم می تواند درد را بدتر کند. ممکن است در هنگام خواب به مفصل آسیب دیده فشار وارد کنید یا آن را بچرخانید و این باعث دردی می گردد که می تواند شما را از خواب بیدار کند. به همین دلیل بیمارانی که از درد شانه رنج می برند در هنگام خواب یک بالش را بغل می نمایند تا فشار را از روی شانه آسیب دیده بردارند.

درد سیاتیک (دردی که در ناحیه عصب سیاتیک از انتهای کمر تا روی پا ها احساس می گردد) ممکن است در شب و وقتی که دراز کشیده اید شما را دچار خودش کند. دراز کشیدن می تواند روی عصبِ تحریک شده فشار آورد و روز بعد باعث ایجاد درد در پایین کمر یا باسن و پا ها گردد. استفاده از یخ روی ناحیه و مصرف قرص های ضدالتهاب قبل از خواب می تواند یاری نماینده باشد.

سردرد در ساعات ابتدایی روز

بعضی اوقات حتی اگر درد در طول روز مشکل زا نباشد، در شب بدتر می گردد. دکتر چارلز فربر، دندان پزشک در لندن می گوید: در خصوص دندان درد این اتفاق می افتد. وقتی دراز می کشیم خون بیشتری وارد سر می گردد و فشار به نواحی اطراف دهان بیشتر می گردد. دلیل کمتردرک شده برای بیدار شدن در شب چیزی است که به عنوان سردرد های زنگ بیداری می نامیم، زیرا دقیقاً هربار در یک زمان تعیین - معمولاً بین ساعت 1 تا 3 صبح- به سراغ فرد می آیند و معمولاً زنان بالای 50 سال را درگیر می نماید. این سردرد ها بین 15 دقیقه تا چند ساعت طول می کشند.

اگرچه پزشکان نسبت به دلیل قطعی آن مطمئن نیستند، اما یک نظریه آن را به مرحله رویابینی در خواب مرتبط می داند. بعضی مطالعات می گویند نوشیدن قهوه خیلی تلخ در هنگام عصر می تواند به کاهش درد یاری کند، اما در این مورد هم نمی دانیم علت چیست. اگر درد شما شدید باشد پزشک ممکن است ناپروکسن تجویز کند.

دکتر اندی داوسون، رئیس کلینیک سردرد در ایست کنت در انگلستان، می گوید: سردرد های خوشه ای به مراتب دردناک تر هستند و می توانند شما را برای هفته ها در یک ساعت تعیین از خواب بیدار نمایند. این درد ها معمولاً مرد ها را بیشتر درگیر می نمایند و حالت ضربانی دارند و در پشت یک چشم احساس می شوند.

دارو های بدونِ نسخه آنقدر ها قوی نیستند که درد شما را کاهش دهند، پس باید به پزشک مراجعه کنید تا دارو های مؤثرتر برایتان تجویز کند.

سردرد های شبانه می تواند نشانه کم آبی هم باشد، زیرا وقتی بافت های اطراف مغز (که قسمت زیاد آن ها را آب تشکیل می دهد) آب می فرایند، می توانند روی مغز فشار وارد نمایند.

آلدر می گوید: اگر سردرد های شبانه ناگهان به سراغ تان آمده اند حتماً به پزشک عمومی مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این سردرد ها ثانویه و به دلیل افزایش فشار در مغز یا پشت چشم نیستند.

در ضمنً درد ناگهانی و شدید در شکم که شما را از خواب بیدار می نماید می تواند ناشی از التهاب در کیسه صفرا یا سنگ صفرا باشد. سنگ صفرا سنگ های کوچکی است که معمولاً از کلسترول ساخته شده و در صفرا تشکیل می گردد و درد در کیسه صفرا ناشی از عبور سنگ است و معمولاً در شب و بعد از صرف یک غذای سنگین ایجاد می گردد.

هر درد ناگهانی که در شب آغاز می گردد باید مورد معاینه قرار گیرد. لیبرمن می گوید: اگر علت درد خود را می دانید می توانید یک مسکن مانند پاراسماتول مصرف کنید. اگر هر شب از درد بیدار می شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: The Daily Mail

منبع: همگردی
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1059

به "اینسومنیا چیست و چطور درمانش کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینسومنیا چیست و چطور درمانش کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید